V minulém týdnu do statistik zapsali 12 nově nahlášených případů klíšťové encefalitidy a devět nově potvrzených případů lymeské boreliózy.

Nejvíce případů klíšťové encefalitidy je zatím v relativním pojetí na Prachaticku a Českokrumlovsku. V absolutních číslech je nejvíce nemocných v okrese České Budějovice (7).

U lymeské boreliózy je zatím největší výskyt evidován na Českobudějovicku (21). Na Českokrumlovsku je 14 případů, na Jindřichohradecku a Táborsku 12.
Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbové se zdá, že aktivita klíšťat je nyní v plném proudu. "Podporuje ji především teplé a vlhké počasí. Vyzýváme proto občany k obezřetnosti a opatrnosti při rekreaci a pobytu v přírodě. Rizika napadením klíštětem hrozí nejen v lesích, u vodních toků a ploch, ale též v křovinách, na místech s vysokou neudržovanou trávou a podrosty a v houští," řekla Kvetoslava Kotrbová a doplnila, že výskyt klíšťat je ale zaznamenán i v příměstských parcích, stejně tak jako ve výškách nad 750 metrů, tedy ve vyšší partiích Šumavy či Novohradských ho.

"Turisté, rybáři, houbaři či děti na letních táborech by měli věnovat pozornost správnému oblečení a obutí. Po pobytu v přírodě se pak převléknout, a pokud je to možné, i osprchovat se. Čím dříve je možné přisáté klíště nalézt a odstranit, tím více se snižuje riziko případného přenosu infekce. Je vhodné používat běžně dostupné repelenty a odpuzovače. Velmi důležité je i správné odstranění klíštěte," dodala Kvetoslava Kotrbová.

Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu celkem 170 lidí a v celé republice 861 osob.