Klesá zato podíl seniorů. V týdnu do 14. března bylo ze 17 383 infikovaných jen 295 starších 85 (1,6 procenta). Od 75 do 84 let bylo nakažených 587, tedy 3,2 procenta. Tato skupina měla také nejnižší sedmidenní incidenci 93,9. Ve věkových skupinách 15-24, 25-34 a 45-54 bylo minulý týden po 2800-2900 nákazách, před 14 dny bylo nejmladších o 1200 méně, u obou dalších o zhruba tisíc. Obdobné je to i u dětí: od pěti do 14 let napadl covid minulý týden 2218 jedinců, u mladších 513. V sedmém kalendářním týdnu to bylo 1278 a 272 infekcí.

Vracejí se ke sportu

Kolem 570 000 dětí a mladistvých v Rakousku může od pondělka sportovat venku ve skupinách do deseti osob a s dvoumetrovými odstupy, popisují OÖN.
V Německu se v úterý zvýšil počet nakažených během týdne o 1228 na 5480, píše PNP. Během 24 hodin zemřelo 238 lidí. Sedmidenní incidence stoupla za den ze 82,9 na 83,7. Před čtyřmi týdny byla 59.

Kočička do alba

Kočička přímo do sbírky.Kočička přímo do sbírky.Zdroj: Deník/PNP

Sbírkové katalogy podobizen sportovců známé třeba k různým mistrovstvím světa nebo hollywoodských hvězd teď dostávají další podobu. Italská firma Panini se sídlem ve Stuttgartu vydala první album nálepek zvířecích hvězd sociálních médií, takzvaných Petfluencer, domácích mazlíčků, píše PNP.

Superstar scény je trpasličí špic Jiffpom, který v USA našel už 10,3 milionu příznivců. Do společnosti hvězd se ale dostala i kočka chovatelky Vereny Anthoferové z Perlesreutu v Bavorském lese, jak zaznamenala PNP.

Jak jsme v ní “koupili”, tak dáváme dál…

Nůž v hrudníku na nádraží

O vlásek přežil 29letý muž napadení nožem v červnu ve vídeňském metru, popsal linecký Volksblatt. 25letý útočník mu vrazil nůž do hrudníku: bodný kanál odpovídal plné délce zbraně – 13 centimetrů… Ostří těsně minulo srdce, ale zasáhlo plíce. Pachatel dostal v pondělí dvanáct let za pokus vraždy.

Poškozenému soud přiznal náhradu nákladů ošetřování 13 000 eur. Nebyl totiž informován o svých právech a neměl žádné procesní zastoupení, které by mu vymohlo daleko víc… Pracoval přes zprostředkovatelskou firmu, nebyl tedy pojištěn a nemocnice mu náklady péče předepsala k úhradě…

“Útočník a oběť se nikdy předtím neviděli,” píše list. “Poškozený cestoval s rovněž podnapilou partnerkou 25. června ve vagonu metra. Když přistoupil později obviněný, vypadl mu z ruky skateboard. Mladík se mu kvůli tomu posmíval a on na oplátku udělal nějakou rádoby sarkastickou poznámku o modrých očích jeho dívky, něco jako ve smyslu, jestli to teď není nějaká nová móda. Mladík na něho vyrukoval, odpůrce se ale chtěl konfrontaci vyhnout a se slovy “Nech mě na pokoji!” ho odstrčil. Dveře vagonu se v tu chvíli otevřely, protože vjeli do stanice. Mladík ztratil rovnováhu, upadl na nástupiště, zdvihl se, vytáhl nůž a naskočil zpátky do rozjíždějícího se vlaku. Kontrahenta dostihl a beze slov po něm máchl nožem. Muž ještě stačil ránu odvrátit skateboardem, ale druhá rána do hrudníku byla málem smrtelná… Kdyby byla vedena o pár stupňů v jiném úhlu, zasáhla by tepny nebo srdce, řekl soudní znalec.

Pachatel a jeho partnerka na další stanici vystoupili, uprchli, a o těžce zraněného se starala náhodná cestující. Odvedla ho na peron, kde muž utrpěl kolaps plic. První pomoc mu poskytla přivolaná zásahovka a další péči vídeňská všeobecná nemocnice… “Když si uvědomil vážnost svého zranění, dostal prý strach, že jeho matka mu půjde na pohřeb…,” uvedl list.

Obžalovaný tvrdil, že nejednal v úmyslu usmrtit. Měl prý strach z očekávané agrese 29letého muže. Na dotaz předsedkyně senátu připustil, že ho naštvalo, když ho jiný muž před očima přítelkyně vystrčil z vlaku…

Obhájce popisoval těžký život svého mandanta – vyrůstal jako sedmý z devíti sourozenců, nikdy nepoznal otce, ničím se nevyučil a nakonec žil na ulici. Nebyl schopen konflikt v metru verbálně řešit, “chtěl poškozeného ,odstavit´ bodnutím do paže, do ramene”. V klíčové chvíli ale měl výhled na tělo soka částečně zakrytý, metro jelo, proto nůž zamýšlený cíl minul… Krátce po útoku se sám ohlásil policii s tím, že provedl hloupost.

Zabil matku před očima dítěte

Soud v Deggendorfu uložil doživotí 28letému Afghánci Shaeiqu S., který loni 6. srpna probodl v Plattlingu partnerku před očima společného dítěte, napsala PNP. 20letá žena se s ním chtěla rozejít… “Potkali se k rozhovoru v kiosku parkoviště supermarketu a muž tam na ni zaútočil nožem,” popisuje list. Napadené se podařilo utéct do svého auta, kde ji S. bodal dál. Zemřela na místě. Jejich dítě bylo při činu ve vozidle…

Když to země vidí černě…

Chtějí perspektivu…Chtějí perspektivu…Zdroj: Deník/PNP

Značný ohlas má akce “Východní Bavorsko vidí černě”, ke které se spojilo více iniciátorů, také firma Joska v Bodenmaisu. Do rámce protestu někdo také “zapojil” skulpturu "Roudn Mana", tři nadživotně vysoké dřevěné figury u vjezdu do Bodenmaisu, postavené původně k pozdravu přijíždějícím.

Akce “za více perspektiv v dlouhém koronalockdownu” má pokračovat 19. března od 11.55 – symbolicky za pět minut dvanáct - “černým pátkem”. K účasti byli vyzváni podnikatelé, hoteliéři, gastronomové, školky, školy, tvůrci umění, spolky, dobrovolníci, fitneskluby i “lidé doma”, uvádí list. Obchodníci by mohli výklady, krejčovské panny a dekorační předměty zahalit černým, restauratéři přetáhnout své stoly a zahalit vstupy a recepce černými závěsy, také jídla by prý mohli “ladit” do černého… Podobně mají sportovci své dresy a náčiní načernit. A iniciátoři vyzývají aktéry, aby své příspěvky zveřejnili na sociální sítě. Informace na www.ostbayern-sieht-schwarz.de.