VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí sousedé u nás počítali čápy

Linec - OÖN se s odlety ptactva do jižních krajin vracejí k letošní „sezoně“ čápů bílých podél hranic s Českem a Bavorskem.

29.9.2017
SDÍLEJ:

Mladí sousedé počítali i české čápy.Foto: Deník/repro

Jejich sčítání vede už od roku 1996 dlouhodobý projekt Rakouských mladých ochránců přírody v Haslachu. Ti letos zaznamenali v jedenácti hnízdech mezi Grafenau, Haslachem a Malonty 18 mladých. „Obzvlášť úspěšné, jako už řadu let, byly čapí rodiny v jižních Čechách,“ píše list. Česká populace těchto velkých ptáků osidluje od roku 1993 i severní Mühlviertel, kde čápi hledají potravu v blízkosti pasoucích se krav, nebo ji nacházejí za traktory při orbě a pokosu – kobylky, brouky, myši, vysvětluje deník.

Podle něj letos obzvlášť potěšila tři mláďata v Haslachu a tři v Niederwaldkirchenu. Bez potomstva bohužel zůstal čapí pár v Bad Leonfeldenu – jeden zahynul v noci na 26. září, kdy ho odhodil orkán na zeď domu. „Zůstává naděje, že po zhruba třech letech se někteří z osmnácti mladých po dosažení pohlavní zralosti vrátí do regionu našich tří zemí a budou tu hledat nová hnízda,“ říká v OÖN předseda mladých ochránců z Haslachu Karl Zimmerhackl.

Na snímku jsou při pozorování čápů v Čechách Mathias, Laurenz a Severin Vierlingerovi.

Automobiloví miláčci

V průzkumu rakouské agentury meinungsraum.at uvedlo 40 % z 500 dotazovaných, že svým vlastním osobním autům dali přezdívky, napsaly OÖN. Z žen to bylo dokonce 52 %. Studie byla v rámci "National Name Your Car Day", který připadá na 2. říjen. Nejčastějšími jmény automobilových miláčků u sousedů jsou Baby, Flocki a Frosch(i), mezi dalšími například Susi, Mucki, Spucki, Quaxi a Schurli či odvozeniny od značek - Audina, Speedy, Caddylein, Golfi, Tiger a Maxi. Průzkum vyhodnocoval i to, co si lidé myslí o ltěch, kteří auta tak lidsky pojmenovávají: podle 47 % dotazovaných má vozidlo pro ně obzvláštní hodnotu, 16 % je názoru, že věci personifikují většinou osamělí lidé.

Komisařka zrušila facebok

Linecký list OÖN zaznamenal, že komisařka Evropské unie pro ochranu spotřebitele a spravedlinost Věra Jourová zrušila své facebookové konto, protože v této sociální síti vidí vstupní bránu nenávistných komentářů, „dálnici nenávisti, kterou nechce podporovat“.

Deník poznamenává, že před zhruba rokem se největší internetové platformy Facebook, Google, Twitter a Microsoft zavázaly Evropské komisi, že většinu nenávistných komentářů během 24 hodin přezkoumají a odstraní. „Podle Jourové to nestačí, proti zlobným komentářům a povzbuzování k terorismu se musí postupovat rychleji,“ píše list a parafrázuje českou komisařku, že „takové komentáře v internetu mohou vést ke konkrétnímu násilí vůči konkrétní osobě, a to nesmíme tolerovat“.

Proč visí křesla na lucernách?

Nevídaný úkaz - židle na lucernách…

Od minulého týdne „pluje“ ve čtyřmetrové výšce 60 designerových ostře červených židlí namontovaných na lampách uličního osvětlení hlavních ulic Schwertbergu. Dělají tak reklamu kalendáři místního hudebního sdružení, který pro těleso připravil umělecký fotograf Florian Lageder a který bude v neděli 1. října prezentován na zdejším zámku, vysvětlují OÖN.

Lidovecký starosta Max Oberleitner, který byl do projektu zasvěcen, nechtěl důvod ozdoby prozradit, ale když ho občané opakovaně bombardovali otázkami, proč si takovou očividně „rudou“ volební reklamu nechá líbit, kapituloval a přece jen odkázal veřejnost na výstavu muzikantského spolku. Ten se při chystání oslav 150 let trvání v příštím roce obrátil na Lagedera, zda by takový fotokalendář nepřipravil. Ten souhlasil, ale s podmínkou, že jej udělá po svém, tedy bez obvyklých motivů selských stavení, balíků slámy a půllitrů. Hodlal ke snímkům použít 60 umělohmotných konferenčních židlí italské architektky Anny Castelliové, které nedávno získal. Do jejich kulisy instaloval schwertberské muzikanty – každý měsíc jinak. Začali loni v červnu, poslední termín byl letos v květnu. Autor dbal na to, aby stránky jednotlivých měsíců měly době odpovídající motivy. Při pořizování záběru s ledovými krami na Aistu se dokonce probořil…

Hotový kalendář bude na jeden jediný den představen v neděli na výstavě od 15 hodin na zámku. Pak ovšem bude možné si jej koupit, dodává linecký list.

Dost studené září

Rakousko má za sebou nejchladnější září od roku 2007 s průměrem 1,5 stupně pod dlouholetým středem, napsal linecký Volksblatt ze zprávy Centrálního úřadu pro meteorologii a geodynamiku. Na horách bylo dokonce nejchladněji od roku 2001. Září bylo nejzataženější za posledních 16 let, s 30 procenty dlouhodobě průměrného slunečního svitu. Zato napršelo o 35 procent víc… Sucho bylo naopak v Mühlviertlu a ve Waldviertlu – tam spadlo o 40 a 60 % méně srážek než v průměru. Objevily se i sněhové rekordy – ve villašských Alpách ve výši 2140 metrů přibylo 78 centimetrů sněhu, nejvíc od začátku měření v roce 1925. Letních dnů – s nejvyšší teplotou alespoň 25 stupňů - mívali v minulosti v hlavních zemských městech dva až šest, letos ale nebyl v Salcburku, Linci a Innsbrucku ani jeden, v Klagenfurtu, Bregenzi a St. Pöltenu po jednom a v Eisenstadtu, Štýrském Hradci a Vídni po třech

Přibývá hráčů

Podle zprávy Bavorské diakonie se počet závislých hráčů na automatech v Bavorsku od roku 2013 zvýšil o asi 17 procent. Za závislé je pokládáno 34 000 osob, dvojnásobek má k hazardním hrám přinejmenším problematický vztah. Přímými nebo nepřímými následky této vášně je v zemi zasaženo více než milion lidí z okruhu rodin hráčů. Poradkyně pro závislost Caritas Pasov Erika Wimmerová uvedla, že v roce 2015 evidovali 64 závislých na hře, loni už 70, a stále jich přibývá, píše PNP.

Autor: Vladimír Majer

29.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař výjezdové skupiny ZZS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máme zájem o uchazeče se specializovanou způsobilostí v oboru urgentní medicína, popř. anesteziologie a intenzivní medicína, chirurgie, kardiologie, neurologie, traumatologie, vnitřní lékařství, všeobecné praktické lékařství. , Nabízíme , - plat dle platných právních předpisů - 13. nebo 14. platová třída (nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, příloha č. 8), , - osobní příplatek, příplatek člena výjezdové skupiny ZZS, , - režimové příplatky - za práci v sobotu, neděli a ve svátek, za noční práci, , - proplacení přesčasové práce včetně zákonných příplatků, , - 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, , - příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, dotované stravenky, , - podporu v odborném vzdělávání. , Umožňujeme a podporujeme , - přípravu na atestaci z urgentní medicíny, , - klinické dny a stáže na jiných pracovištích (popř. práci tamtéž na částečný úvazek). , Akceptujeme i jiný smluvní vztah než pracovní poměr (např. dohodu o pracovní činnosti). Zahájení pracovní činnosti dle dohody. Pro výkon této práce je nutný dobrý zdravotní stav. , Máte-li zájem o seberealizaci při náročné a vysoce zodpovědné práci v motivujícím prostředí s vysokou pracovní samostatností, rádi se s Vámi setkáme v našem týmu! , Na níže uvedenou adresu nebo email prosím zašlete: , - doprovodný (motivační) dopis a strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe, , - souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, viz. text: , "Souhlasím, aby Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zpracovávala mé osobní údaje pro účely získání zaměstnání v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle § 12 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů." , Adresa: , Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje , Personální oddělení , B. Němcové 1931/6 , 370 01 České Budějovice , , Bližší informace Vám sdělí ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý, MBA , tel. 606 737 567, e-mail slabym@zzsjck.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba jihočeského kraje - 001, Vídeňská, č.p. 508, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Marcela Kubešová, +420 725 920 653,387 762 321.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů traktorista + práce v zemědělském areálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: min. vyučení; praxe na traktorech s výkonem nad 130 HP; praxe s lisem na balíky; ŘP skup. B, T; pracovní poměr na dobu neurčitou; pružná pracovní doba;. Pracoviště: Ing. karel plucar, 378 53 Strmilov. Informace: Luboš Kodada, +420 724 366 798.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 14 000 Kč

Tesaři tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru tesař nebo i v jiném oboru; praxe v oboru výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 12 200 Kč

Kvalifikovaní pracovníci pro těžbu dřeva pracovníci pro těžbu dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: okolí Chlumu uTřeboně;, praxe v oboru vítána; možné zaučení; dobrý zdravotní stav; znalost práce s motorovou pilou podmínkou, ŘP skup. B a T; ubytování; mzda dle výkonu; pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracovní doba 7:00-15:30 hod. - dle zakázek;. Pracoviště: Ladislav vojta, Vinohrady, č.p. 407, 378 04 Chlum u Třeboně. Informace: Ladislav Vojta, +420 731 558 685.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Letošní plesovou sezónu v Týně nad Vltavou završili ve stylu staročeských bálů v krojích. Pozvání ke spoluúčasti přijal i místní spolek baráčníků VITORAZ.
17

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Předškoláci v Hradci se chystají k zápisům

Jindřichův Hradec – Ještě dva týdny zbývají do letošního termínu zápisu do základních škol v Jindřichově Hradci.

OBRAZEM: Mladí módní návrháři se sešli v Třeboni

Třeboň - Tradiční soutěž Mladý módní návrhář vyvrcholila v Třeboni předáním cen.

Kdo skončí druhý v hokejovém přeboru?

Jindřichohradecko - Okresní přebor hokejistů pokračoval na jindřichohradeckém ZS Jana Marka dvěma zápasy předposledního kola.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT