Dnešní on-line přenos z druhého dne prezidentské návštěvy jižních Čech končí. Děkujeme vám za pozornost. Postřehy ze třetího dne cesty prezidenta Miloše Zemana po kraji sledujte na našem webu ve středu od 10 hodin.

18:55 - Oficiální část druhého dne prezidentské návštěvy končí. Prezidenta Miloše Zemana a jeho manželku nyní čeká soukromá večeře, kterou pro ně připraví Filip Starý, šéfkuchař Clarion Congress Hotelu. "Pan prezident si bude vybírat á la carte, tedy 
z jídelníčku," prozradil Filip Starý. Miloš a Ivana Zemanovi si tak mohou vybrat například pečenou pražmu královskou, ale pochutnat si mohou také na steaku 
z hovězí panenky nebo tradiční pečené kachně.

18:10 - Ivana Zemanová ukončila návštěvu hradu Landštejn a vrací se zpět do Českých Budějovic. Tímto končí její oficiální návštěva Jihočeského kraje. 

18:00 - Když protokolář prezidenta republiky vyzval, že je čas k odjezdu, uzavřel Miloš Zeman debatu otázkou: "Víte jaký je rozdíl mezi protokolářem a Talibanem? S Talibanem se dá vyjednávat." Nyní je prezidentská kolona na cestě zpět do Českých Budějovic. 

17:50 - "Nešlo by urychlit stavbu dálnice D3?" Takovou otázku položili panu prezidentovi zaměstnanci Jihostroje. "Vyžádal jsem si podklady. Pozemky jsou vykoupeny, peníze i projekt jsou. Ale za šest let máme desátého ministra dopravy, a ten než se stihne rozkoukat, přijde další," zareagoval Miloš Zeman. Jeho slova potvrdil i Jiří Zimola. 

"Vyměnil byste Vysočinu za Šumavu?" Tak zněl další dotaz zaměstnanců. "Vzhledem k tomu, že Bursík ještě Vysočinu nestačil zničit a Šumavu ano, tak nevyměnil," odpověděl prezident Miloš Zeman. 

17:40 - Miloš Zeman nyní mluví přibližně se třicítkou zaměstnanců velešínského Jihostroje. Ti se jej táží například na průměrnou mzdu či jeho postoje k přijetí společné evropské měny. "Čím dříve, tím lépe. Jak pro Českou republiku, tak pro Jihostroj," zareagoval na otázku týkající se eura prezident. Diskuze se stočila také k protiruským sankcím. "Je to naprostá blbost. Sankce upevnily režim a popularita Putina stoupla," řekl Miloš Zeman.

17:35 - Bunkr Ivanu Zemanou velmi nadchl. Nyní ji čeká prohlídka hradu Landštejn.

17:20 - Ve společnosti Jihostroj se prezident Miloš Zeman setká v zasedací místnosti s vedením firmy. Na setkání zde také čekají ve výrobní hale letecké divize zaměstnanci této společnosti.

17:10 - Prezident Miloš Zeman již ukončil setkání s velešínskými občany a přesunul se do společnosti Jihostroj, a. s. Občané Velešína se ho mohli zeptat, na co chtěli. A také se ptali. Jako první se ke slovu dostal Jan Odvárka s červenou kartou. Na jeho výtku ohledně vulgární mluvy odpověděl Miloš Zeman citátem Jaroslava Haška: "Člověk, který čas od času nepoužije dobře cílený vulgarismus, je sviňák."

Do bunkru u Kláštera se vydala Ivana Zemanová.

16:45 - Ivana Zemanová si nyní prohlíží Muzeum čs. opevnění u Kláštera nedaleko Nové Bystřice. Muzeum vzniklo již v roce 1992. Je nejstarším tohoto druhu v jižních Čechách a jedním z nejstarších v České republice. V současnosti ho tvoří celkem 8 objektů lehkého opevnění vybudovaných v létě 1938 k obraně Československa před nacistickým Německem.

16:25 - Pan prezident se vynořil z kavárny Jakub a zamířil mezi lidi na pódium. Velešínští ho vítají bouřlivým potleskem, pan Odvárka mlčenlivě se zvednutou červenou kartou.

16:20 - Lidé ve Velešíně stále čekají na příchod prezidenta. Mezi čekajícími procházejí studentky místní střední školy a rozdávají zájemcům fotografie Miloše Zemana. „Zájem o ně je veliký," říkají studentky Tereza Nováková a Barbora Rafaelisová.
Červenou kartu si přinesl Jan Odvárka z Dolního Třebonína, který dorazil i se svými syny. „Přišel jsem protestovat, protože je to od roku 1990 první prezident, za kterého se musím stydět. Důvodů je více, nesouhlasím s jeho výroky, postojem k Rusku a Ukrajině a s jeho způsobem vyjadřování," říká a dodává, že je připraven říci to prezidentovi přímo do očí.

16:05 - Lidé u pódia ve Velešíně stále přibývají. Dorazil i zrakově postižený František Fraňek se svým vodicím psem. „Panu prezidentovi fandím, líbí se mi, že se zastává chudých a postižených lidí. Rád bych se ho zeptal, zda by se nemohl zasadit o obnovení příspěvku na vodícího psa, ten byl totiž před lety zrušen," říká. František Franěk totiž vidí už šestnáct let pouze světlo a tmu. Pes je pro něj nedocenitelným pomocníkem. 
Na místě utvořili řadu také místní dobrovolní hasiči. „Budeme chytat vajíčka a vybírat rány," říkají.

15:45 - Prezidentská kolona právě dorazila do Velešína. Za doprovodu starosty města Josefa Klímy a hejtmana Jiřího Zimoly se prezident Miloš Zeman odebral do kavárny Jakub v bývalém kostele svatého Filipa a Jakuba. Přihlížející obyvatelé Velešína se nyní přesouvají blíže k pódiu. Očekávají, že právě zde Miloš Zeman později vystoupí.

Prezident Miloš Zeman dorazil i do Velešína. 15:40 - Velešín je v očekávání příjezdu pana prezidenta. Před kostelem je připraveno zastřešené pódium. Okolí hlídá ochranka. „Přišel jsem proto, že už jsem dlouho neviděl živého prezidenta, kdysi jsem se totiž setkal s prezidentem Zápotockým," říká osmdesátiletý Vladimír Klenka z Velešína, který spolu s ostatními lidmi vyhlíží příjezd Miloše Zemana. „Jsem zvědavý, zda nám slíbí levnější vodu pro Velešín," doplňuje. Ač je totiž Velešín nedaleko Římova, tak si jeho obyvatelé stěžují na dražší vodu a nedostatek míst k letnímu koupání.

15:10 - V davu v Loučovicích se objevili i dva odpůrci Miloše Zemana s červenými kartami. Ty pan prezident vybídnul, aby si vzali mikrofon jako první. Ptal se jich proč mu vystavují červenou kartu. Dozvěděl se, že to je především kvůli jeho postojům k zahraniční politice. „Máte-li na mysli můj postoj k odmítání protiruských sankcí, tak v tomto postoji nejsem osamocen. Tento názor zastává i mnoho dalších evropských státníků. Chci docílit toho aby české podniky nepřicházely o zakázky na ruském trhu," vysvětlil.

Padaly také dotazy týkající se situace v Loučovicích, krachu papírny a využití Čertových proudů. Miloš Zeman se obyvatelům Lipenska omluvil, že jako důchodce z Vysočiny slíbil, že udělá vše pro záchranu papírny. „Naivně jsem si myslel, že když jako bývalý premiér budu tento problém tlumočit, tak že se ozve nějaký investor, což se nestalo," řekla dodal, že se jako prezident zasadí o to, aby v Loučovicích místo průmyslové zóny vznikla zóna rekreační. Přibližně za měsíc pozve hejtmana Jihočeského kraje k jednání s možným investorem, který by mohl pomoci vytvoření zdejší turistické zóny.

Poznamenal také, že generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala mu slíbil, že umožní častější upouštění většího objemu vody z Lipna, aby vodáci mohli využívat Čertovy proudy.

Vlasta Slípková z Loučovic si pro prezidentský pár připravila i dárky.

Vlasta Slípkovou zajímalo, co pan prezident rád jí a zda rád spí. „Spím rád a hodně. Smířil jsem se se smrtí, protože to je vlastně trvalý spánek. Mám rád cokoli z české kuchyně. Od brambor na loupačku až po svíčkovou," odpověděl jí prezident Miloš Zeman.

15:00 - Po skončení návštěvy v Loučovicích zavítá prezident Miloš Zeman do Velešína. Zde se setká s představiteli města i občany. 

14:30 - Ivanu Zemanovou přivítali v restauraci Dobré časy v Jindřichově Hradci. Pro retrívra majitelů přivezla první dáma velkou buvolí kost. 

Místní učitel Jaroslav Jonáš přišel na setkání s hlavou státu s několika transparenty jimiž chce dát najevo svou nespokojenost se záměrem zpřístupnit Čertovy proudy vodákům v letní sezoně každý víkend. 14:20 - Místní učitel Jaroslav Jonáš přišel na setkání s hlavou státu s několika transparenty, jimiž chce dát najevo svou nespokojenost se záměrem zpřístupnit Čertovy proudy vodákům v letní sezoně každý víkend. Nyní jsou totiž dostupné pouze výjimečně například při závodech. Loučovičtí si ale od tohoto záměru o němž hovoří při dnešní schůzce s prezidentem Mílošem Zemanem slibují turistické oživení regionu a snížení nezaměstnanosti, která je po uzavření místních papíren jedním z hlavních problémů obce.

Na setkání s Milošem Zemanem přišla i Vlasta Slípková z Loučovic. Pro prezidenta republiky si dopředu sepsala několik otázek. Dokonce si pro něj a jeho choť Ivanu připravila dárky,které by ráda předala.

Miloš Zeman si z Loučovic odveze dárek od místních sklářů z Lipenské sklářské huti Tasta. „Pro pana prezidenta jsme vyrobili červenou vázu s černou ,motaninou'," říká majitel sklárny Jan Stašák. 

Miloš Zeman zatím jedná s vedením obce a se Starosty Svazku obcí Lipenska.

14:00 - Ivana Zemanová odjíždí do Jindřichova Hradce, kde ji čeká oběd na pozvání partnerky hejtmana Jihočeského kraje.

13:50 - V Loučovicích je připraveno pódium před kulturním domem v parku u Porákovy vily. Na místě jsou čtyři řady laviček, které zaplnili místní. Hraje tu hudba a lidé posedávají i na lavičkách v parku nebo na pařezech. Všichni netrpělivě vyhlížejí příjezd prezidentské kolony. 

Dětem Ivana Zemanová přivezla drobné dárky. 13:30 - Ivana Zemanová je nyní v táborské Kaňce o.p.s., povídá si s dětmi, prohlíží si jejich hudební nástroje. Děti si pro ní připravily i vystoupení, hrají a zpívají. Ivana Zemanová rozdala dětem dárečky, například pastelky a pohádkové knížky. "Krásně malují a zpívají. Udělali mi radost. Příjemně mě to tady překvapilo," komentuje návštěvu Ivana Zemanová. Zároveň organizaci nabídla pomoc v rámci své nadace.

12:40 - "Díky za možnost navštívit tento výjimečný archiv a možnost obdivovat jeho písemnosti," podepsala se Ivana Zemanová do pamětní knihy Státního oblastního archivu v Třeboni. Nyní odjíždí do Kaňky o.p.s. v Táboře. 

12:30 - V Hotelu Maxant ve Frymburku si prezident Miloš Zeman se svými společníky pochutná na domácí kachní paštice s opečeným toustem a dršťkové polévce. Jako hlavní chod celé delegaci naservírují číšníci kančí hřbet na smetaně s brusinkami a žemlovými knedlíky. Na závěr celého menu se bude podávat malšínská kremrole. 

12:10 - Ivana Zemanová si ve Státním oblastním archivu v Třeboni prohlédla například dětský dopis Petra Voka z roku 1547, nebo druhý díl takzvané Bible litoměřicko-třeboňské z roku 1414. 

11:55 - Prezident Miloš Zeman nyní odjel do Hotelu Maxant ve Frymburku, kde se uskuteční slavnostní oběd na pozvání hejtmana Jihočeského kraje, za účasti starostů a podnikatelů Lipenska. 

11:45 - Prezident Miloš Zeman se ve Větřní zajímal například o to, zde v papírnách JIP-Papírny Větřní nadále působí insolventní správce. Šéf papíren Dušan Grmolec ho informoval, že ano. Papírny však i nadále vyrábějí a vyvážejí papír do mnoha zemí světa. 
Prezident se vyjádřil v souvislosti s vysokou nezaměstnaností ve Větřní, která je nad průměrem kraje. "Měli bychom podporovat lidi, kteří chtějí pracovat a snížit sociální dávky těm, kteří nabízenou práci odmítnou," řekl. Hlava státu nesouhlasí ani s příspěvky na bydlení – buď je pro jejich úplné zrušení nebo alespoň pro výraznou legislativní úpravu. V této souvislosti poznamenal, že příspěvky na bydlení demotivují lidi, kteří hledají práci. Příspěvky navíc podle něj zneužívají provozovatelé ubytoven.

Krajským ředitel úřadu práce Ivan Loukota, který se zde také s Milošem Zemanem setkal řekl, že kraj potřebuje především technicky vzdělané lidi. Prezident se pak zajímal také o to, zda mohou lidé, kteří ve Větřní přišli o práci využívat nějaký autobusový spoj do Českých Budějovic. Starosta Větřní Antonín Krák mu odpověděl, že takový spoj byl na zkoušku zaveden, ale využívalo ho průměrně 4-5 lidí denně. Proto byl spoj zrušen. Doplnil, že lidé z Větřní našli nové zaměstnání v průmyslových podnicích v Českém Krumlově a Kaplici, kam se většinou dopravují společně auty.

Jako dar dostal prezident Miloš Zeman od starosty Větřní číše na šampaňské se znakem obce. Prezident pak dekoroval prapor města pamětní stuhou. 

Setkání přihlížela také Alena Janiczková. "Odběhla jsem od plotny, doufám, že se mi nic nespálí," dodala. 

11:35 - Ivana Zemanová právě dorazila do Třeboně na návštěvu Státního oblastního archivu.

Prezidenta ve Větřní vítají i děti z místní základní školy.11:20 - Prezident Miloš Zeman již dorazil do Větřní, zde se setká s vedením obce i s odborníky na sociálně vyloučené skupiny. 

11:15 - Po cestě v Českých Budějovicích i Českém Krumlově stojí policejní hlídky u všech přechodů pro chodce. Policisté střeží i mosty nad silnicí.
Ve Větřní zamíří prezident Miloš Zeman nejprve do obřadní síně v místní mateřské školce. Již nyní zde čekají desítky místních obyvatel, včetně dětí z místní základní školy. "Příležitost vidět prezidenta si nemohu nechat ujít. S Milošem Zemanem jsem se setkala už v době, kdy byl premiérem. Tehdy mi v Českém Krumlově dokonce podal ruku. Byla bych ráda, kdy se mi něco takového poštěstilo i dnes," těší se Libuše Polášková, která ve Větřní bydlí už od roku 1960. 

11:50 - Kolona s Ivanou Zemanovou vyráží z Českých Budějovic do Třeboně.

10:45 - Na příjezd prezidentské kolony už se chystají i ve Větřní na Českokrumlovsku. Sem by měl prezident Miloš Zeman dorazit dnes po jedenácté hodině.  Na dnešní setkání s prezidentem Milošem Zemanem pozval do Větřní starosta obce Antonín Krák také ředitele českokrumlovského úřadu práce Františka Peteru. „Do Větřní pojedu i s krajským ředitelem Ivanem Loukotou a vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek, Janou Zatloukalovou. Tématy debaty budou zaměstnanost a nepojistné sociální dávky. Setkání ale bude v režii obecního úřadu, který nás jako hostitel pozval, my jsme nic speciálního nepřipravili," naznačil František Petera.

Nic mimořádného se nebude na setkání dít ani podle větřínského starosty Antonína Kráka: „Návštěva prezidenta samozřejmě významná událost je, už jen proto, že pan prezident k nám nejezdí každý den. Naposledy tu byl Eduard Beneš v roce 1937. Co se příprav týká, chystáme se pouze na jednání. Budeme mluvit o tom, co nás pálí, což jsou sociálně vyloučené lokality, ubytovny a úbytek pracovních míst v papírnách. Jednání se účastní i lidé, kteří se této problematice věnují a vidí do ní. Pozvali jsme i ředitele papíren Dušana Grmolce, který by měl promluvit o tom, co můžeme čekat v souvislosti s papírnami do budoucna."

10:20 - "To jste vypojili všechny linky, že je zde takový klid?" tázal se při prohlídce operačního střediska prezident Miloš 

Prezident Miloš Zeman si prohlédl operační středisko Policie ČR v Českých Budějovicích.

Zeman. Ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Miloš Trojánek ho ale ujistil, že se jedná pouze o náhodu a vše běží v ostrém provozu. 
Miloš Zeman si prohlédl sál se svým průvodcem Milošem Trojánkem, který mu například vysvětlil sektorový systém řízení. Ukázal mu i mapu pohybu policejních hlídek. Při pohledu na přenos z českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. se Miloš Zeman zajímal o bývalý hotel Slunce. "Byla to dlouhou dobu ruina, Potěmkinova vesnice, ze které se zachovala pouze fasáda a vnitřek byl vybourán," prohlásil. Hejtman Jiří Zimola ho ujistil, že dnes již hotel funguje pod jménem Dvořák a nachází se zde i nákupní galerie. 

Nyní prezident republiky odešel jednat za zavřené dveře krizové místnosti.  

10:10 - Prezident Miloš Zeman již dorazil do operačního střediska  Policie ČR na Lannově třídě. 

Nové pracoviště integrovaného operačního střediska.

10:00 - K operačními středisku na Lannově třídě přijede hlava státu ulicemi Rudolfovská a Štítného. Ve středisku zatím vládne zdánlivě běžný pracovní ruch. Na obrazovkách jsou mapy kraje, nechybí přehled aktuálního výskytu policejních aut. Kamerový systém sem přenáší i aktuální obraz náměstí Přemysla Otakara II.. V krizovém centru je už ale připraveno občerstvení, právě zde se už za chvíli totiž prezident Miloš Zeman setká s pracovníky operačního střediska. 

9:45 - Druhý den prezidentské cesty po Jihočeském kraji zahájí Miloš Zeman v deset hodin prohlídkou nového integrovaného operačního střediska za 77 milionů korun, které vzniklo v budově Krajského ředitelství policie na budějovické Lannově třídě. Zdejší operační sál je svou rozlohou 357 metrů čtverečních největším v Česku.

Vítáme vás u druhého dne prezidentské návštěvy v Jihočeském kraji a u on-line zpravodajství z této události. Prezident v úterý navštíví České Budějovice, Větřní, Frymburk, Loučovice a Velešín. Ivana Zemanová tentokrát navštíví ZŠ a MŠ a poskytovatele sociálních služeb Kaňka, o. p. s., v Táboře, prohlédne si také například Státní oblastní archiv v Třeboni. 

Úterní program prezidenta Miloše Zemana

10:05 České Budějovice - Návštěva operačního střediska Policie ČR v Českých Budějovicích, setkání s pracovníky střediska

11:15 Větřní - Setkání s vedením města a odborníky na sociálně vyloučené skupiny, příjezd do města Větřní

12:05 Frymburk - Slavnostní oběd na pozvání hejtmana Jihočeského kraje za účasti starostů a podnikatelů z oblasti Lipenska

14:00 Loučovice - Setkání s vedením obce a starosty Svazku obcí Lipenska, setkání s občany Lipenska

15:40 Velešín - Setkání s představiteli města a občany

16:55 Velešín - Návštěva společnosti Jihostroj, a. s., setkání s vedením společnosti a zaměstnanci

Úterní program Ivany Zemanové

Tábor
Návštěva ZŠ a MŠ a poskytovatele sociálních služeb, Kaňka, o. p. s.

Klášter 
Prohlídka Muzea čs. opevnění

Třeboň
Návštěva Státního oblastního archivu v Třeboni