VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrvka: K rozpočtu města výrazné připomínky nebyly

Jindřichův Hradec – V dnešním pokračování středečního seriálu Na radnici s Deníkem komentuje starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD) aktuální dění ve městě

29.2.2012 14
SDÍLEJ:

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.Foto: Josef Böhm

Zastupitelé budou dnes schvalovat návrh rozpočtu města pro letošní rok. Objevily se nějaké připomínky z řad veřejnosti?
Nějaké nakonec dorazily, ale nejsou zásadního charakteru. Je tam například požadavek fyzické osoby, která chce přeložit určitou část kanalizačního sběrače. Ta v minulých letech, kdy se budovala, nebyla podle názoru dotyčného udělaná správně. Všechny připomínky budou ve středu večer na zastupitelstvu předloženy a bude záležet, která získá podporu zastupitelů a která ne.

Myslíte, že rozpočet ve výsledku bude schválený?
Doufám, že rozumní lidé pochopí, že rozpočet je nastavený hraniční prostor a není prostor odkud brát. Pokud budeme dělat nějaké změny a přesouvat finanční prostředky, tak je třeba vždycky něco zrušit a doplnit něco jiného. Už je to jenom otázka dohadování a ničeho jiného. Máme prostě danou hromadu peněz a stejně jako stát doufáme, že příjmy z daní budou v takové výši, jakou jsme odhadli. Na to ale dneska nikdy neodpoví. Myslím ale, že loni se to povedlo, a pracovníci, kteří se na přípravě rozpočtu podílejí, sestavili všechny tabulky velice realisticky. Když to trochu nadnesu, myslím, že budeme mít lepší odhad než stát.

V sobotu převzali ceny Křesadlo 2011 někteří dobrovolní pracovníci z celého kraje. Sám jste se vyhlášení také zúčastnil a některé ceny předával. Jak na vás myšlenka celého projektu vlastně působí?
Drobná, snad i mravenčí činnost těch dobrovolníků, kteří poskytují v průběhu celého roku pomoc buď konkrétním osobám nebo pracují ve prospěch města či společnosti, není až tolik viditelná veřejností. Velmi si vážím toho, že si někdo vůbec vzal za své se těmto lidem, kteří své úsilí věnují ostatním, trošku věnovat, zviditelnit je a poděkovat jim. Dneska je stav takový, že není možné těmto lidem rozdávat statisícové odměny, ale já myslím, že jsou to právě lidé, kteří na něco takového nečekají. Spíš jsou to lidé, kteří ocení fakt, že jim někdo seriózním způsobem poděkuje. Jsem rád, že se událost odehrála v Jindřichově Hradci a samozřejmě mám radost, že byli ocenění naši dobrovolní hasiči, kteří v loňském roce odvedli ohromný kus práce nejen po odborné stránce, ale i po té společenské. Účastnili se všech akcí, které město pořádalo, a to bez ohledu na osobní čas. Takové práce si ohromně vážím a smekám před nimi.

Mluvíte o dobrovolných hasičích. Deník informoval, že o víkendu hlídali hladinu Nežárky v Dolním Skrýchově.
V noci ze soboty na neděli jsem je vyhnal do Skrýchova, protože se na řece začaly štosovat ledové kry. Hasiči zde byli do rána a přes den v neděli hlídali místní hasiči ze Skrýchova. Směrovali kusy ledu tak, aby se nehromadily. Není všem dnům konec, protože pod Rodvínovem je ohromná bariéra, která by nám hodně, ale opravdu hodně mohla ještě zamotat hlavu, a bude záležet čistě jen na vývoji počasí. Nad mostem ve Skrýchově je ještě další taková bariéra. Nejde ani tak o velkou vodu, ale o ledy.

V pondělí se odehrály pohovory vybraných zájemců o místo ředitele společnosti Mihos s hodnotící komisí. Můžete je přiblížit?
Na rozdíl od některých lidí dodržuji zásadu, že takovéto záležitosti nekomentuji ani nezveřejňuji, protože by jenom podporovaly dohady. Můžu uvést, že k pohovorům do druhého kola bylo pozváno šest dotyčných, a to z celkového počtu sedmnácti přihlášených. Počítám s tím, že by se návrh hodnotící komise mohl objevit na zasedání radních v příštím týdnu a následně bychom zveřejnili výsledek. Datum nástupu ještě není známé, záleží třeba i na tom, zda by byl vítěz zaměstnaný či nikoliv, takže to už je pak otázka osobního jednání s dotyčným.

Nyní z úplně jiného soudku. Blíží se divadelní ples a také premiéra nové hry hradeckých ochotníků. Myslíte, že Hradci chybí divadlo, malá scéna?
Samozřejmě. Hradec nemá jednoúčelový sál. Od začátku tvrdím, že by město této velikosti mělo mít multifunkční zařízení, kde by se odehrávaly záležitosti typu divadel, schůzí a plesů. Rozhodnutí je jednoduché. Střelnice má svůj omezený prostor a zatím nikdo nezkoumal, aby to šlo rekonstruovat takovým způsobem, aby to odpovídalo požadavkům. Možná, že kdyby se objevil chytrý a schopný architekt, že by to zvládl. Druhá možnost je postavit takové zařízení na klíč, ale to se bavíme o ohromných prostředích a dnes skutečně není doba na investice podobného typu. Špatný sál rozhodně není například v Domě dětí a mládeže v Růžové ulici. Jedná se spíš možná o jeho lepší využívání. Technickým stavem ale tyto požadavky nesplňuje žádný prostor z těch, které má město k dispozici. Stále si myslím, že bychom se měli jednou pokusit udělat ze Střelnice právě takové multifunkční zařízení. Ale, zase a stále, je to jenom o penězích.

A co například problémy s prostorem? Střelnice rozhodně není nafukovací.
Ve Střelnici skutečně je prostorový problém, protože dům je stísněný z obou stran. Zrušit velký sál, který je univerzální a který jakž takž vydělává na svůj provoz by byla škoda. Hradec nemá na to, aby udělal velký divadelní sál, který by sloužil pouze k tomuto jedinému účelu a zabral by celý tento prostor. Na ostatní věci by nebylo místo a ať chcete nebo ne, kulturní pořady jsou prodělečné a Střelnice si musí vydělat na komerčních pronájmech. Tím se věci trochu srovnávají a dochází díky tomu také k minimalizaci doplatků z rozpočtu města.

Existuje myšlenka Střelnici alespoň modernizovat, když ne kompletně přestavět?
Chtěli bychom v letošním roce dořešit problematiku výtahu pro občany s omezeným pohybem, který je potřeba dodělat. Je také potřeba pokračovat v sociálním zázemí, jsou také místa, kde nám zatéká a podobně. To ale jsou opravy a modernizace, které nejsou rozhodující, jsou celkem běžné. Pokud uvažujeme ve větším měřítku, tak je potřeba shodnout se a říct, ano, pojďme letos dát dvacet milionů na jednu hromadu a pustíme se do toho. Ale taková vůle tu zatím není.

Autor: Adam Hudec

Která starostova odpověď vás nejvíce zaujala?

Schvalování rozpočtu a připomínky k němu.

8 %

Předávání cen Křesadlo 2011 dobrovolníkům.

0 %

Hlídkování dobrovolných hasičů v Dolním Skrýchově.

8 %

Pohovory na ředitele Mihosu.

25 %

Chybějící divadelní scéna v Hradci.

58 %

Modernizace kulturního domu Střelnice.

0 %

Hlasovalo: 12

Anketa byla ukončena

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení