Po S10 jel první farář

Po S10 se jako první občan projel farář Golatz.V noci na minulé pondělí otevřela dálniční společnost Asfinag po posledních vyznačovacích pracích, elektronickém testu a kontrolní jízdě pro veřejný provoz mühlviertelskou rychlostní silnici S10. S novými kilometry mezi Unterweitersdorfem a Freistadtem se rakouská dálniční síť rozšířila na 2200 kilometrů, poznamenaly OÖN.
Ve 23.50 se rozsvítily semafory na zelenou. Jako první občan na komunikaci vjel Andreas Golatz, farář z Gutau. Na nájezdu ho slavnostně uvítal a šťastnou cestu mu popřál mistr cestářů Thomas Mitterndorfer (na snímku).

Problém s autobusy?

S novou S10 upravili sousedé také trasy a jízdní řády autobusové hromadné dopravy. Podle starosty Neumarktu Christiana Denkmaiera ale k nevýhodě pendlerů a dalších občanů města, uvedly OÖN. Rychlostní silnice umožnila dojíždějícím za prací rychlejší autobusové spojení, protože linka má nyní méně zastávek, ale na druhé straně se zhoršila obslužnost okolních menších míst jako Götschky, Pernau, Lestu či Kefermarktu. Cestující odtud nebo do těchto obcí musejí přestupovat.
Linecký list uvádí příklad Elfriede Pölzové z Neumarktu. Pracuje v přístavním areálu v Linci a do práce se dosud mohla autobusem dostat přímo za 37 minut. Od minulého týdne musí několikrát přestupovat a podle oficiálního propočtu ministerstva financí její cesta dlouhá 27 kilometrů trvá 99 minut. „Tím by splnila podmínky pro získání tzv. velkého pendlerského paušálu, protože užívání hromadné dopravy je pro ni vzhledem k době přepravy neúnosné," uvedly OÖN. Místo 696 eur ročně by jí tak zaměstnavatel měl platit paušál 1476 eur.

Vzácný úplněk

Úplněk na první svátek vánoční, dobře pozorovatelný i v našich krajích, byl první po 38 letech. „Kdo jej bude chtít o Vánocích pozorovat znovu, musí zase dlouho čekat – příští bude až v roce 2034, jak sdělila NASA," napsaly linecké OÖN. Poznamenávají, že úplněk nastal v Rakousku krátce po poledni, ale Měsíc samozřejmě zářil „naplno" od večera.

Marky na památku?

Téměř čtrnáct let po zavedení eura chodí Bavoři stále do bank měnit zbytky staré měny, marek. Letos ve filiálkách spolkové banky vyměnili 16,3 milionu marek. V minulých dvou letech to bylo vždy kolem osmnácti milionů. Celkově v Německu bylo koncem listopadu v oběhu ještě více než dvanáct miliard marek v bankovkách a mincích, uvedla PNP.
Dodala, že spolková banka mění marky nadále zdarma a časově neomezeně. V Bavorsku má filiálky v Augsburgu, Norimberku, Mnichově, Řezně a ve Würzburgu. „O důvodech stále vysokého zbytku staré měny mezi občany se leta spekuluje. Pravděpodobně mnoho lidí drží marky na památku, jiní ale mohli na jejich směnu zkrátka zapomenout," dodal list.