Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jídlo chodili Sobota s Vondráčkovou v Krumlově do „Vídně“

Český Krumlov - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před sedmatřiceti lety natočil proslulý Ladislav Rychman bláznivou komedii Jen ho nechte, ať se bojí také v kulisách Českého Krumlova.

12.7.2014
SDÍLEJ:

Záběr z filmu Jen ho nechte, ať se bojí - v bytě Aleše Brabce v Českém Krumlově. Zřejmě se jednalo o dům 
čp. 9. Výhled z okna míří na náměstí Svornosti. 
V dialogu se mluví tom, že se skladatel má ženit.Foto: printscreen

Zámek 
a město Český Krumlov patří k nejfotogeničtějším „destinacím" na jihu Čech. Není divu, že filmaři jsou tu prakticky pořád. Když začíná například slavná pohádka Pyšná princezna (1952), celkový pohled kamery zabírá velmi oblíbené zámecké panorama. Zhruba o čtvrt století později do Českého Krumlova situoval známý režisér Ladislav Rychman (Starci na chmelu, Hvězda padá vzhůru) asi první třetinu děje dodnes populární hudební komedie Jen ho nechte, ať se bojí.

Děj začíná ve vesničce Komušín (podle scénáře leží 
u Č. Krumlova, ale jedná se 
o název vesnice u města Horažďovice v okrese Klatovy), odkud učitel hudby Aleš Brabec odjíždí na kole, loučí se s matkou a pak míří na skládacím kole Eska z kopce dolů Budějovickou ulicí do města.

Zastaví se u kamenné zídky v Objížďkové ulici s výhledem na zámek, projede místem zvaným Serpentina kolem kina a kašny ze světlého kamene, zamíří na Latrán, Lazebnický most (ten se objevil v řadě filmů a seriálů: třeba Dobrodružství kriminalistiky či Červený bedrník) a pak zatočí přes tzv. Červenou bránu na zámek. Na tamní II. nádvoří filmaři umístili sídlo lidové školy umění, kde „venkovský" hudební skladatel učí.

Kašna před kinem neměla v době natáčení obloženou podezdívku /vlevo). Voda z ní v současné době nestříká. Drobná stavba volá po rekonstrukci.Moderní kašna s opadávající podezdívkou a zvláštní kopulí stojí na svém místě dodnes. Pronajímatelka blízkého biografu Martina Šlapáková řekla, že kašna je ve špatném stavu. „Je nefunkční. Jednáme s městem, aby kašnu opravilo. Dělal ji stejný umělec, který zhotovil oponu v kině,"  řekla Martina Šlapáková, která film zná. Kino podle ní stálo už při natáčení. Kolaudace kina je z roku 1976.

Porovná-li se Červená brána směrem na zámek tehdy 
a dnes, jde vysledovat, že brána byla během natáčení před 37 lety dost poškozená. „Střední část otvíracích křídel je ve filmu uražená," všiml si kastelán zámku Pavel Slavko.  Hned přidal historku, že to samé se stalo na začátku 90. let. „Nezodpovědný řidič vysokého náklaďáku sice odhadl výšku brány, ale nevzal v úvahu stoupání komunikace  směrem nahoru a tím snížení profilu průjezdu. Většinou se pod bránu předek auta vejde, ale zadní částí korby pak urazí bránu. Je to prostě krumlovská past na řidiče," vysvětlil Pavel Slavko.

Červená brána byla zrestaurována (v letech 2012 až 2013) a osazena značkou se zákazem vjezdu. „Řidiči sem musí hlásit vjezd. V součinnosti se zámeckou údržbou se podle potřeby otevírá křídlo," uvedl kastelán.

Ve filmovém záběru s bránou jsou v průhledu vidět zámecká věž ve stavu před restaurováním a pak auta na nádvoří. „V porovnání s dnešní situací je to docela rozdíl," 
řekl Pavel Slavko.

Zpěvačku Marcelu ve filmu ztělesňuje Helena Vondráčková. Ta se svým malým červeným fiátkem vjede do centra a koupí v bazaru na Latránu Alešovi dárek – bustu Ludwiga van Beethovena. Na témže místě fungovalo ještě před nedávném pekařství 
U Preclíčků, dnes tam zákazníci nově chodí do  bistra.

Lidovou školu umění, kde dá Luděk Svoboda výpověď, aby mohl odejít do pražského divadla, štáb umístil na II. nádvoří českokrumlovského zámku před budovu Mincovny, kde byl kdysi mj. byt lovčího.Lidová škola umění se 
v Českém Krumlově nachází 
v Kostelní ulici. Filmový štáb školní ceduli umístil na zeď druhého nádvoří zámku.   Kastelán Slavko místo popsal: „Je to před budovou Mincovny. Tehdy tam byla knihovna, okresní archiv a možná nějaké úřady KSČ. Lze vidět paradox doby sedmdesátých let – budovy byly zanedbané, novostí ale září monumentální panelové poutače oslavující tehdejší dobu," řekl s velkou dávkou ironie Pavel Slavko.

Dobový billboard odstranila správa zámku z II. nádvoří hned na začátku 90. let minulého století. Vše ale mělo  podle kastelána  hořko-humorný dopad. „Ozval se tehdejší okres a proběhlo šetření se závěrem, že jsme způsobili okresu škodu na majetku, neboť konstrukce byla v jeho seznamu majetku ve výši několika tisíc korun," vypráví kastelán krumlovského zámku.

Učitel a skladatel Aleš Brabec užívá byt přímo v centru Krumlova. Exteriér s vchodovými dveřmi kameraman nasnímal v Horní ulici čp. 144, ale interiérové scény jsou z domu na náměstí Svornosti. 
S největší pravděpodobností se jedná o čp. 9 (tzv. dům 
U Modrého koně). Dnes tam sídlí Krumlovská fontána. Místní lidé, jako například Pavel Dvořák,  dům poznávají. „Je tam v záběru vpravo vidět za Luďkem Sobotou okénko, kašna a znaky na budově radnice," řekl Pavel Dvořák, podle něhož je krumlovská stopa v komedii výrazná. „Ve městě se natáčelo mockrát, ale 
v osmdesátých letech, kdy jsem tento film viděl poprvé,  moje srdce Krumlováka zaplesalo," míní Pavel Dvořák.

Na webu krumlov-net.cz se lze také dočíst, že filmový štáb a herci byli tenkrát ubytovaní v hotelu Vyšehrad (dnes chátrající ruina nad městem). „Mezi lidmi se tenkrát velmi rychle rozšířila informace, že na jídlo chodili Sobota s Vondráčkovou do hotelu U města Vídně. Slyšel jsem to jako malý kluk doma od matky, která prodávala v prodejně Sklo 
a porcelán kousek od hotelu," uvedl provozovatel webu Václav Codl.

Autor: Luboš Dvořák

12.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení