Čtvrteční akce na podporu stability na Šumavě v Horní plané se uskuteční bez ohledu na přesvědčení ministra životního prostředí Richarda Brabce, že důvody, které mohly k jejímu svolání vést, po úterní narychlo svolané schůzce se šumavskými starosty pominuly.


S tím nesouhlasí předseda Svazu obcí NP Šumava a starosta obce Modrava Antonín Schubert. „Že bychom na dnešním jednání dospěli k nějaké jednoznačné shodě, to v žádném případě," uvedl Antonín Schubert po skončení úterního jednání s ministrem Brabcem. Na ní vysvětloval ministr starostům i důvody, pro které odvolal z funkce ředitele Správy Jiřího Mánka. právě to byl jeden z hlavních impulzů pro svolání akce v Horní Plané. Podle oslovených starostů nicméně respektují právo ministra na personální změny ve vedení Správy. A také proto by bylo podle Antonína Schuberta mylné domnívat se, že by mohla mít vliv na opětovný nástup Jiřího Mánka do čela Správy NP Šumava. „To je skutečně výsostné právo pana ministra kohokoliv odvolat. Nám se prostě nezdá jen způsob, jakým Jiřího Mánka odvolal. Na tiskové konferenci k plánu péče, která se nakonec zvrhla v tiskovou konferenci k odvolání Jiřího Mánka, řekl, že to byly manažerské důvody. Dnes má ta věc už jiný posun, řečeno samotným ministrem Jiří Mánek nedodržoval zákon a nebyl loajální vůči MŽP, nebo, jak upřesnil, nebyl loajální tolik, jak byl k předchozímu vedení ministerstva životního prostředí. Nemyslím, že by to byl důvod k odvolání kohokoliv. V případě národního parku se všichni musejí řídit v prvním případě zákonem o ochraně přírody a pak je organizace řízena nějakými předpisy. Tak buď Mánek předpisy porušoval, nebo ne," dodal.


Pokud se týká akce v Horní Plané, nadále platí hlavní důvody, proč byla svolána, a to jsou obavy šumavských obcí o další vývoj na Šumavě. „Uvidíme, kolik lidí se sejde, aby vyjádřilo obavu o budoucnost národního parku. To je hlavní podstata, my se skutečně bojíme, aby cesta k šumavské divočině nevedla přes miliony kubíků vykáceného a prodaného šumavského dřeva," zdůraznil Antonín Schubert.


O jakémkoliv rušení akce v Horní Plané neuvažuje ani starostka Borových Lad Jana Hrazánková. „Určitě to nebude tak, že by se nekonalo. Akce je na podporu toho, co nastavilo bývalé vedení Správy. Je to proto, aby Šumaváci měli možnost vyjádřit svůj názor na kroky, které ministerstvo učinilo a nejedná se jen o odvolání Jiřího Mánka. Já plně respektuji právo ministra na personální záležitosti, ale když jsme se bavili a chtěli jsme vysvětlit důvody, které vedly k jeho odvolání, byli jsme docela překvapeni," doplnila starostka Borových Lad.