Být ještě rychlejší a efektivnější při zvládání případných mimořádných situací jak v jaderné elektrárně, tak i mimo ni. Takový byl podle policejního mluvčího Jiřího Matznera cíl nákupu nového zásahového vybavení pro speciální jednotku policie sloužící přímo v areálu Temelína.

"Extrémně lehký víceúčelový kevlarový žebřík, nové a výrazně pohodlnější oblečení pro odstřelovače a další specialisty, zásahové batohy, chrániče uší s aktivním potlačením hluku. To je jen část nového vybavení, které začínají testovat příslušníci speciální jednotky působící v elektrárně," zmínil Jiří Matzner.

Jak doplnil zástupce velitele této jednotky Rostislav Urban, základní vybavení, jako jsou zbraně, mají srovnatelné s kolegy ze zásahových jednotek. "Všichni speciálové ale navíc potřebují další doplňkové vybavení, které vůbec není levné. A třeba oblečení je extrémně důležité. Máte ho na sobě často celý den, musí plnit řadu funkcí. Proto jsme moc rádi, že se nám ho podařilo, díky grantu, doplnit,“ vysvětlil major Urban.

SPECIFICKÁ VÝBAVA

Specialisté této jednotky, mezi kterými nechybí, pyrotechnici či odstřelovači potřebují vybavení, které se běžným policistům nepořizuje. "Jejich práce je velmi specifická a tomu také odpovídá hodnota pořízených věcí," upozornil Jiří Matzner, že pořízení doplňků vyšlo na více než 1,7 milionu korun. Další příspěvek směřoval na obnovu vozového parku.

Karbonový žebřík ulehčí práci policistům v rozlehlém areálu elektrárny. "Žebřík je vlastně samostatná stavebnice, složený se přenáší jako větší „krosna“, nejen, že umožní přístup na střechy budov, ale také je vyroben jako nouzové přemostění, například mezi přístavbami a podobně," doplnil.

JSOU RÁDI SOUČÁSTÍ INOVACÍ

Jak zmínil Petr Šuleř z Nadace ČEZ, policii stejně jako ostatní složky integrovaného záchranného systému podporují dlouhodobě. "Stejně jako my, i oni se snaží stále zlepšovat, nejen v oblasti výcviku, ale používají i nové technologie. A jsme rádi, že i díky našemu příspěvku patří mezi nejlepší," konstatoval Šuleř.

Speciální policejní jednotky jsou umístěné v obou českých jaderných elektrárnách – Dukovanech i Temelíně. Počty jejich příslušníků i konkrétní zásahové postupy jsou tajné. Kromě samotné kritické infrastruktury ale mohou zasahovat i na celém území kraje.