„Čistí" parkoviště

Pořádková služba pokutuje.Městská pořádková služba města Lince převzala v prosinci kontroly nad tzv. modrou zónou parkování, kolem 2000 míst, kde se krátké stání neplatí. Od 7. ledna hříšníky, kteří tu blokují místa nedovoleně dlouho, pokutují. Za tři týdny jim vystavili 944 lístků na zaplacení 20 eur. 80 procent z příjmu zůstává městské kase, dvacet procent dostává „na přilepšenou" policie.

Výprodej deštníků

V pátek 6. února bude v oddělení ztrát a nálezů města Lince na Nové radnici výprodej nalezených deštníků a holí. Je jich kolem 230. Město je bude prodávat jednotně po třech eurech. Otevřeno bude od 7 do 13.30.

Přispějí na teplo

Také v této zimě podporuje město Linec „otopným" své chudé. V minulé zimě příspěvek pobíralo 3822 občanů. Je závislý na příjmech domácností. Jsou-li pod hranicí sociální potřebnosti, činí 152 eur. Při překročení minima o nanejvýš 50 eur se vyplácí polovina, tedy 76 eur. Čistá hranice minima je pro osaměle žijícího 872,31 eura, pro dva partnery 1307,89 eura. Každé dítě v domácnosti zvyšuje limit o 163,66 eura.
O podporu může žádat jen nájemník s hlavním bydlištěm v Linci. Studenti, azylanti, obyvatelé bezdomoveckých útulků a pečovatelských domovů nárok nemají, stejně jako poživatelé dávek životního minima. (www.linz.at/heizkosten.asp)

Přijde cyklista o řidičák?

Policie z Bad Wimsbachu v okrese Urfahr obvinila 48letého pacienta rehabilitační kliniky, který v časných ranních hodinách 22. června 2013 jel na kole a odmítl se podrobit testu na alkohol. Delikvent to popírá a tvrdí, že policisté svůj zákrok svévolně přerušili – prý neměl žádný důvod test odmítat, při zohlednění plnosti žaludku a odbourávání si je jistý, že nemohl mít ani půl promile.
Deník OÖN připomíná, že cyklistům zákon o silniční dopravě povoluje 0,8 promile alkoholu v krvi, teprve nad ni jim hrozí správní pokuta. „To platí pro všechna vozidla, jejichž provozování nespadá pod povinnost mít řidičské oprávnění, tedy i pro ruční vozíky, káry a kočáry," vysvětluje zástupce vedoucího zemské dopravky Johann Thumfart. Kdo kolo jen vede, je chodcem a promile se ho netýkají.
„Kdo je ale přistižen podnapilý při jízdě na kole, musí sáhnout hluboko do kapsy," dodává Corinna Hotzová z automotoklubu. Od 0,8 promile je pokuta od 800 eur, přes 1,6 promile může být až 5900 eur. Totéž platí i při odmítnutí testu na alkohol, které může vést i k odnětí řidičského oprávnění.
List doplňuje, že v Horních Rakousích došlo v roce 2013 k 1050 nehodám s cyklisty se zraněními, z toho k 52 pod vlivem alkoholu.

Dost rušný bál

Při demonstracích proti bálu akademiků ve vídeňském Hofburgu bylo v pátek zatčeno 54 protestujících. Šest policistů bylo při zákrocích zraněno, k eventuálním újmám jiných osob se mluvčí Roman Hahslinger nevyjádřil, píší OÖN. Policistů bylo nasazeno více než 2500. Většina z asi 5000 demonstrantů pochodovala podle policie pokojně vnitřním městem, ojediněle docházelo k odpalování pyrotechniky. Na náměstích, u Bellarie a na několika dalších místech účastníci protestů blokovali taxíky s hosty bálu a způsobovali škody na cizím majetku. Celkově bylo oznámeno asi 150 trestních a správních přestupků. Zajištěny byly mimo jiné nedovolené zbraně, pyrotechnika, boxery, nože a drogy.
Kolem dějiště bálu policie uzavřela bezpečnostní okruh. Uvnitř něho strana Svobodných chtěla manifestovat proti demontrantům, ale protože její mítink nebyl povolen, policie účastníkům zabavila transparenty. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache k bálu, kterého se také zúčastnil, řekl: „Jde při něm o svobodu názoru a shromažďování, jak je hájí každá politická demokratická síla v naší zemi." Tento ples je podle něho absolutně tradiční a legitimní, stejně jako když si své bály organizují sociální demokraté nebo Zelení.

Bernhard Loibl vyřezává poslepu.Vyřezává poslepu

55letý Bernhard Loibl z Bischofsmaisu v okrese Regen před pěti lety propadl vášni dřevořezby. Svá díla přitom nevidí, pouze je vnímá rukama - je nevidomý, píše deník PNP.
Vzpomíná na těžké začátky: „Řezbářský nůž se mi často smekl a zranil mi ruku," říká. Manželka Kerstin pak sehnala použitý pneumatický nástroj k dřevořezbě pro zrakově postižené a on se s ním rychle naučil zacházet. „Při tvorbě se nechá vést pocity a myšlenkami – a především vírou. Většina jeho děl má religiózní pozadí," uvádí list a cituje autora: „Když mne něco napadne, pocítím nutkání obraz v hlavě hned vyjádřit, a musím do dílny…"

Sraz tzv. Slonů začal.Eldorádo motorek

Legendární zimní setkání milovníků silných motocyklů v dolnobavorském Thurmansbangu (okres Freyung – Grafenau) začalo za vskutku zimních podmínek. Přesně k zahájení napadlo kolem dvaceti centimetrů sněhu. „Je to tak, jak jsme si představovali," říká v PNP předseda svazu německých motorkářů Michael Lenzen. Do zítřka organizátoři očekávají až na 5000 účastníků z celé Evropy.