Linecký most se otevírá

Než v pondělí ráno projedou první autobusy, auta a cyklisté po novém mostě přes Dunaj v Linci, patřila stavba celou sobotu občanům města při "mostní slavnosti". Po slavnostním aktu v 10.30 hrála kapela společnosti Linz-AG a po obou stranách mostu, pod ním a vedle něj běžel až do večera program. List OÖN připomněl, co návštěvníci asi nevědí - že most může "vyrůst" až o 30 centimetrů. "To je normální, termické natažení jsme už zohlednili na koncích mostů," říká Willibald Kitzmüller, vedoucí projektu stavby, po které bude jezdit denně až 14 000 vozidel.

Chagall k vidění

V Gulbranssonově muzeu v Tegernsee je do 9. ledna otevřena výstava více než 60 děl Marka Chagalla, v jejímž centru je antický milostný příběh z pastýřského prostředí o Dafnis a Chloé, který napsal řecký spisovatel Longos pravděpodobně ve 2. století. Na cyklu začal Chagall, narozený jako Moyshe Segal v ruském Vitebsku v roce 1887 (+1985 v neworském exilu), pracovat v padesátých letech na zakázku pařížského nakladatele. "Když s ilustracemi románu začal, netušil, že k vytvoření 42 poetických barevných litografií bude potřebovat mimo jiné řadu let a dvě cesty do Řecka," uvádí PNP. Do tisku šlo 250 kusů knihy, které se pro technickou briliantnost obrazů rychle staly sbírkovým objektem.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Matka, která zabila své novorozené dítě, stojí před soudcem

Autora muzeum rozsáhle prezentuje v rámci slavnostního roku 1700 let židovského života v Německu. Díla zapůjčily nadace a privátní sbírky, částečně nebyly veřejně vystavovány už desítky let. V muzeu jsou dále ikonická Chagallova díla odvozovaná od chasidismu, židovského pietistického hnutí, které vzniklo na počátku 18. století v Podolí (dnes západní Ukrajina). Výstava je otevřena út-ne 10-17 hodin. Více na www.olaf-gulbransson-museum.de. Foto deník/PNP/Nadace Noltingových

Vídeň plánuje superblok

Po vzoru Barcelony či Berlína chce radnice vybudovat prostor se zvýšenou atraktivitou veřejného prostoru, ochlazujícími a ozeleňujícími opatřeními a zklidněním dopravy, informoval náš web Martin Landa ze Zahraniční kanceláře města Vídně Eurocomm v Praze. Blok "Supergrätzl" má vzniknout jižně od hlavního nádraží ve čtvrti Favoriten. Výběr místa ovlivnil i český Ecoten, konzultantská společnost v oblasti energetiky, životního prostředí a managementu. Podle její teplotní mapy Vídně z roku 2019 právě vybraná oblast patří mezi místa nejvíce postižená letním horkem.