Deník OÖN ho představuje jako "pionýra, zastánce a kultivátora historických druhů zeleniny". V pátek bude od 10 do 18 hodin jeho paní Maria "vařit ostře" a chce ukázat, že v chili a v paprice jsou nejen "horko do žaludku", ale i mnohovrstevné chutě. Kromě toho budou na programu prohlídky pěstěné zeleniny a orchidejí s výkladem.

V sobotu bude zahradnictví otevřeno od 9 do 17 hodin. Od 10 do 12 hodin bude radit expert a vyzývá veřejnost, aby s sebou vzala "nemocné" rostliny. V neděli bude návštěvníkům k dispozici od 12 hodin. V sobotu ve 14 hodin bude Wolfgang Palme, vedoucí výzkumného ústavu zahrad ve Vídni, přednášet o četnosti druhů zeleniny. V neděli v 10 hodin začne svou kuchařskou show mladý Markus Grillenberger.

Manželka probodla chotě

V noci na středu bodla v okrese Schärding 31letá žena spícího 40letého manžela do krku. Střet uslyšela kolem 23. hodiny jejich 13letá dcera a tatínkovi v krvi zavolala záchranku. Když dorazila policie, žena mu už poskytovala první pomoc. Byla zatčena a vzata do vazby, píše Volksblatt. K činu se doznala. Motivem prý byly dlouhodobé hádky a oboustranná žárlivost. Zraněný byl tísňově operován v Pasově a daří se mu dobře.

Nad hrází předtím...
Od sousedů: Stíhají rozboření bobří hráze

Pár má čtyři děti. Tři nejmladší noční konflikt nezaznamenaly. O všechny se v kritické noci postaral intervenční tým, ve středu byly předány péči o děti.

Pasovská PNP doplňuje, že k předchozí hádce, jak děj líčila zadržená v prvním výslechu, nedošlo. V korigované výpovědi uvedla jako důvod nahromaděnou zlost z dlouhodobých vztahových problémů.

"Koronavirové" děti?

Ať už spontánním sexem v lockdownu nebo vědomým plánováním rodiny, ale pandemie se každopádně odrazila v počtu porodů v Německu, píše Donaukurier. Loni se narodilo 795 492 dětí, o asi 22 000 víc než rok předím. Počet stoupl poprvé od roku 2017.

V roce 2020 připadalo na jednu ženu 1,53 dítěte, loni jich bylo 1,58. Porodů přibylo hlavně na západě, nejvíc v Bádensku-Württembersku pět procent. V Bavorsku a Hesensku stoupl počet o čtyři procenta. V zemích bývalé NDR byly přírůstky jen jedno až dvě procenta, v Durynsku a Sasku dokonce zaznamenali lehký úbytek. Nejvyšší nárůst byl v Dolním Sasku - na průměr 1,66 dítěte na ženu, nejnižší v Berlíně - 1,39. Ženy německého původu rodily průměrně 1,49 dítěte, předloni 1,43. Ženám zahraničního původu se průměr 2,01 dítěte téměř nezměnil.

Matkám prvorozenců bylo průměrně 30,5 roku, otcům 33,3. Rodičům všech narozených dětí vůbec bylo průměrně 31,8 a 34,7 roku.

Víc utopených v Bavorsku

Do července zahynulo v Bavorsku při koupání 42 lidí, nejvíc v Německu. Jen osm z nich byly ženy. Za prvních sedm měsíců minulého roku bylo utonulých 29, napsal Donaukurier. Letos následují Severní Porýní-Vestfálsko se 30 obětmi a Dolní Sasko se 23. V celé SRN se v tomto roce už utopilo 199 osob, o 15 víc než loni.

Vypištěli si pomoc.
Od sousedů: Konipasové "letěli" v hnízdě