Princip popisují OÖN. Kdo se chce někam dostat, sedne si na označenou lavičku. Kolemjedoucí řidiči vidí osobu, která by se ráda svezla, a mohou čekající nechat nastoupit. Kromě toho lavičky spolucestujících budou místem setkávání chystaných jízdních společenství.

Lavičky jsou v obcích Alberndorf, Altenberg, Bad Leonfelden, Hellmonsödt, Haibach, Oberneukirchen, Ottenschlag, Reichenau, Gallneukirchen, Reichenthal a Zwettl. Přehled je průběžně aktualizován na webové stránce regionu. "Lavičky k přisednutí" se už objevují i v sousedních oblastech. Foto: Deník/OÖN/Region

Třináct let za proříznuté hrdlo

31letý muž dostal ve Vídni třináct let za pokus vraždy, napsal DK. Trest má vykonat v zařízení pro duševně abnormální pachatele. 8. listopadu pořezal zavíracím nožem 38letého dalšího přítele své družky. Muž se odvolal.

Pronikají do prasloje.
Od sousedů: V solném dole jsou na stopě pravěké supertěžby

Poškozený při výpovědi uvedl, že mu obžalovaný pod záminkou, že se s ním chce rozloučit obejmutím, přejel přes krk nožem, prý s úšklebkem… Obžalovaný ujišťoval, že se soka ani nedotkl, natož aby ho napadl. Na otázku, jak tedy přišel k hluboké, tři centimetry dlouhé řezné ráně na hrtanu, odpověděl, že nemá tušení, jedině že si ji zraněný způsobil sám, "aby se ho zbavil"…

"Oba muži měli intimní vztahy s 26letou ženou, přičemž starší nevěděl, že má ještě druhého. Seznámil se s ní loni v srpnu přes facebook, zakrátko za ní odešel z Německa do Vídně a přistěhoval se k ní do obecního bytu. 8. prosince se tam setkali ve třech. Podle výpovědi obviněného a ženy probíhal večer harmonicky, podle slov 38letého byl hrozný. V tu dobu prý vůbec netušil, že ti dva spolu něco mají.

"31letý byl teprve půl roku předtím propuštěn z vězení, kde si odpykal tříletý trest za bodnutí soka do krku," píše DK. Podle státní zástupkyně se rozhodl sprovodit konkurenta ze světa, nelíbilo se mu, že žena má druhého. Nebyl schopen zkrotit žárlivost.

Ve 23 hodin žena s 31letým nakrátko vyšli z bytu vyvenčit psa. "Za pár minut se ten muž objevil znovu ve dveřích, údajně aby se se mnou rozloučil," vypověděl poškozený. Podařilo se mu po prvním říznutí útok odvrátit a utéct. Na ulici hledal s krvácejícím zraněním deset minut pomoc, pak mu kolemjdoucí žena zavolala záchranku a policii. Po ošetření opustil po pár hodinách nemocnici a vrátil se do bytu. Obžalovaný měl jinou verzi, ten Němec prý vyskočil a opustil byt, když on vešel.

Nevydrželi čisté...
Od sousedů: Duhové přechody se nelíbí všem

Žena jako svědkyně řekla, že na ulici požádala 31letého, aby se šel podívat do bytu, že si dělá o Němce starosti, "nevypadal prý dobře" a chtěla, aby se šel nadýchat. Dala mu klíče, aby ho přivedl.

Den po napadení 38letý poškozený zmizel.

Happy end labutí

Do rubriky Happy end zařadily OÖN tentokrát snímek dobrovolných hasičů z Laakirchenu s titulkem Traun už je blízko. Labutí rodinka v Reintalu zabloudila a netrefila sama zpátky k řece Traun. Nakonec se tam všechny labutě dostaly s asistencí hasičů a policie. 

Pomohou i němé tváři.Pomohou i němé tváři.Zdroj: Deník/OÖN/FF

"Hřáli si" sršně v komíně

Aniž o tom věděla, žila rodina ve Freilassingu (okr. Berchstesgaden) v pondělí krátký čas relativně nebezpečně, píše PNP. Neudělala přitom nic mimořádného, jen si večer zatopila. To ovšem netušila, že se v komíně zabydlely sršně. Ty zavinily, že kouř z topení nemohl odcházet a začal se šířit po objektu. Rodina kolem 20.30 alarmovala hasiče. Ti příčinu našli rychle, když z komínových dvířek ve sklepě prchaly první sršně. Kominíka hadiči nezastihli, pár z nich v dýchacích přístrojích vylezlo po výsuvném žebříku na komín a zasaženou rouru zbavili hmyzu vlastnoručně. Foto: Deník/PNP/FF

Bavorský koncert v NY metru

Kapela hrající vojenskou hudbu z Eggenfeldenu (okr. Rottal-Inn) se předloni chystala oslavit 50 let trvání, ale korona jí to odložila a 40členná delegace se starostou Martinem Biberem se za velkou louži vydala až teď.

Ilustrační foto
Od sousedů: Oktoberfest zrychlí schody v metru

Vrcholem programu byla účast na German-American Steuben-Parade v sobotu po Fifth Avenue, přehlídce založené roku 1957 Američany německého původu. Centrem města dvě hodiny pochodovalo a muzicírovalo přes sto kapel, z toho jedenáct z Německa.

Bavorský koncert v NY metru.Bavorský koncert v NY metru.Zdroj: Deník/PNP

Na cestě k přehlídce kapela spontánně zahrála v metru. Spousta cestujících si ji fotografovala… Předtím se Bavoři trochu seznámili s New Yorkem - navštívili Times Square, rozhlédli se z Empire State Buildingu… Ještě poslední den Rottalerští rozbalili nástroje při místním Oompah-Festu, dolnoněmeckém Oktoberfestu. V pondělí už zase přistáli v Mnichově…

Premiér Trudeau zpíval v baru

Při návštěvě Londýna ke státnímu pohřbu královny si kanadský premiér Justin Trudeau zazpíval píseň od Queenů v hotelovém baru, zaznamenal Donaukurier i s fotkou. Na twitteru je video, jak ležérně oblečený Trudeau z plného hrdla a s odpovídajícím nasazením dává k lepšímu hit «Bohemian Rhapsody» britské skupiny.

Podle BBC byly záběry pořízeny v sobotu večer v jednom londýnském baru. Mluvčí z premiérovy kanceláře hudební vystoupení potvrdil. Trudeau trávil večer s kanadskou delegací, v níž byl také muzikant Gregory Charles. Ten v hotelovém lobby hrál na klavír, k čemuž se přidali další členové delegace včetně premiéra.

Dřívější kanadská velvyslankyně v Izraeli Vivian Bercoviciová napsala na twitteru, že vzhledem k okolnostem to bylo chování nepřiměřené. Hudební novinář Adam Feibel zavtipkoval, že Trudeauova verze Bohemian Rhapsody nebyla v žádném případě neuctivá k zesnulé královně, ale spíš ke kapele Queen…

Ovčáci se měřili

V dolnosaském Eimke soutěžili nejlepší ovčáčtí psi o tituly německých mistrů. Plnili různé úkoly s asi 300hlavým stádem ovcí. Ty museli převést například z oplocené louky přes úzký můstek nebo vést je po kraji cesty a na závěr je doprovodit zpět do ohrady. Tři rozhodčí hodnotili práci psů při každé zkoušce - jejich poslušnost, ale také samostatnost. Čas nehrál žádnou roli. Soutěžili vesměs profesionální ovčáci. Se psy, s nimiž pracují léta, komunikovali také znameními na značnou vzdálenost. "Pro ovce není soutěž podle pořadatelů žádnou velkou zátěží," píše Donaukurier. "Jsou zvyklé být hlídány psy…"

Náladovka z mistrovství.Náladovka z mistrovství.Zdroj: Deník/DK

Mistrovství mělo jediný "nedostatek" - jeho výsledky se neobjevily v žádných německých novinách. Náš "akurátní" web si je dohledal až v odborném časopisu spolku německých ovčáků. Podle něj vyhrál Gerd Jahnke s Yolou z Glockenbergsschäferei před Nancy Deneckovou s Larou od Glockenheide a Julianem Schulzem s Daisy z Lila Schäferhausu. Jiné výsledky ale uvádí www.working-dog.com, podle kterého vyhrála Isabella Schmidová s pětiletou fenkou Kim ze Speedteamu Bodamské jezero před Nico Kertzingerem z Hannoveru s Nitrou od Železného Kříže 286 a Laurou Tonderovou s Ellekem z Wieratalu 286 (64 cm, 38 kg).

Tak teď už víte víc než běžný čtenář deníků v Německu. Dokonce si můžete vybrat,co je pravda, ale ta soutěž musela být vskutku poutavá!