Dva dny bude Jihočeský kraj hostit český prezidentský pár Evu a Petra Pavlovy. V úterý 18. července se podívá návštěva například na Letiště České Budějovice, které v srpnu zahájí pravidelné turistické lety do ciziny. Ve středu se pak například seznámí s prací Vodní záchranné služby ČČK na základně v Dolní Vltavici.

Každá podobná návštěva má svůj základní rámec, potvrdila Deníku Eva Hromádková z odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky. „Při návštěvách v kraji prezident vždy navštěvuje vedení kraje a dále místa související s tématy, která považuje dlouhodobě za důležitá a která jsou pro kraj aktuální, v letním období je to v Jihočeském kraji například téma turismu. Na výjezdech se dále snažíme zařazovat návštěvu místní firmy nebo zastávku u složek IZS nebo AČR,“ přiblížila zákulisí příprav Eva Hromádková.

„Napříč kraji chceme upozorňovat na téma bezpečnosti a odolnosti, v tomto případě navštívíme Vodní záchrannou službu. Když nejsou prázdniny, tak navštěvujeme i školy v souvislosti s tématem vzdělání,“ doplnila Eva Hromádková.

Jídlo bývá překvapením

Sledovaným tématem podobných návštěv bývá vždy jídelníček vzácných hostů. Na otázku, zda měl třeba prezident předem nějaký výběr z jídelníčku, nebo se nechává překvapit, odpověděla Eva Hromádková jednoznačně. „Výběr z jídelníčku neměl, většinou se nechává překvapit,“ uvedla členka týmu prezidentské kanceláře.

Například ve středu čeká při obědě prezidentský pár i celý jejich doprovod včetně ochranky nebo řidičů vepřová panenka sous vide v Penzionu a restaurace Sen v Černé v Pošumaví. „Ještě se bude dnes potvrzovat přesný počet hostů,“ zmínil v pondělí majitel podniku Josef Rolník a k menu dodal, že bude zahájeno hovězím vývarem s celestýnskými nudlemi a domácími játrovými knedlíčky. A panenka bude mít mírně upravenou přílohu, bude k ní navíc ještě bylinková bagetka. Na oběd se čeká kolem 30 lidí a restaurace bude až do 15. hodiny kvůli návštěvě uzavřena.

Záchranářská mládež

Na základně Vodní záchranné služby ČČK v Dolní Vltavici chystají pro hosty představení materiálu, se kterým záchranáři pracují a ukázku záchrany osob. „Předvede ji naše mládež,“ uvedl vedoucí záchranářů Milan Bukáček s tím, že následovat bude ukázka záchrany tonoucího pomocí psů.

V jihočeském kraji nedávno navštívil prezidentský pár Resort Olšina na Českokrumlovsku, rekreační zařízení Vojenských lesů a statků ČR, u nejvýše položeného rybníku v republice. „Velmi si ceníme toho, že si prezidentský pár vybral pro dvoudenní odpočinek v rámci svého soukromého programu hotelové zařízení Vojenských lesů a statků. Bylo nám ctí vás zde přivítat a děkujeme za návštěvu,“ napsali k pobytu na konci června zástupci resortu na internetové stránky.

Čeští prezidenti často v jižních Čechách navštěvují například zemědělskou výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích.