Občanští naslouchači

Linec - V okrese Schärdingu odstartují pilotní projekt ministerstva vnitra ke zvýšení pocitu bezpečí a vylepšení komunikace mezi občany a policií, píše deník OÖN.
Do policejní práce má být zapojeno kolem 30 občanů. Exekutiva tak chce působit proti pocitu nejistoty a obav obyvatel, které se přes úbytek trestných činů v akutálních statistikách zvyšují.
Každý ze 30 starostů v okrese nyní hledá osobu, která by převzala úkol „občana pro bezpečnost", jak řekl okresní hejtman Rudolf Greiner. Tito lidé by měli být „ombudsmany" pro jednotlivce a organizace, které mají z něčeho obavu. S poznatky veřejnosti se tyto kontaktní orgány pak mohou obracet na sedm speciálně proškolených komunitních pracovníků policie. „Nejvyšším cílem je vylepšit komunikaci mezi obyvatelstvem a policií, aby se zvýšila důvěra v exekutivu," řekl zemský policejní ředitel Andreas Pilsl. Současně se policie dozví, co je v obci tématem, a může cíleně jednat. Pilsl doufá, že tak budou moci být rozptýleny obavy veřejnosti. „Zmínění ,občané pro bezpečnost´ ale nebudou žádnými pomocnými šerify," ujistil ředitel s tím, že privátní občanské gardy nepotřebuje.
První krok v projektu zapojení občanů do práce pro obecnou bezpečnost míří na osm plováren a veřejných koupališť v okrese. 26. dubna policie proškolí jejich personál v zacházení s návštěvníky jiných kultur. Na to naváží „bezpečnostní občané" kontakt s ubytovnami azylantů, aby běžence informovali o pravidlech rakouských plováren.
Kromě okresu Schärding chce ministerstvo vyzkoušet projekt i v okrese Mödling, v Eisenstadtu a v částech Štýrského Hradce. Celkově bude pro kontakt se zástupci občanů proškoleno 26 „komunitních policistů" a čtyři další referenti, kteří budou práci civilních „bezpečáků" koordinovat. V městských radách k tomu budou také vyčleněni mandatáři. Ve druhém čtvrtletí příštího roku má být projekt rozšířen na celé Rakousko.

Bohatá rakouská televize

Podle ročenky EBU za rok 2014 má rakouská veřejnoprávní televize ORF páté nejvyšší příjmy po ARD (Německo), BBC (Anglie), RAI (Itálie) a SRG (Švýcarsko). Hodnocení zahrnuje data 45 ze 63 členských televizních společností. Co do národního obratu je ORF šestý s 1,01 miliardy eur. V podílu reklamy na celkovém obratu je ORF třetí za Maltou a Polskem se 42 procenty komerčních příjmů. Ty v roce 2014 obnášely 365,8 milionu eur, z toho za čistou reklamu ve vysílání 209,2 milionu. Více než 600 milionů získal ORF z rozhlasových a televizních poplatků, stanovených na téměř 190 eur ročně za domácnost.

Člověk a kůň se blíží

Ve Stadl-Pauře a v Lambachu vrcholí přípravy na 31. zemskou výstavu, která bude pod názvem „Člověk a kůň. Kult a vášeň" od 28. dubna do 6. listopadu. Bude stát kolem 13 milionů, z nichž 8,73 milionu padne na stavební opatření ve třech jezdeckých centrech – Stadl-Pauře, klášteře benediktinů a hřebčinci v Lambachu. Očekává se až 200 000 návštěvníků.
Tématicky je výstava rozdělena do dvou větví. Ve Stadl-Pauře se věnuje hospodaření a práci s koňmi a kolem nich, v Lambachu pojednají „kult a umění" jezdectví. Otevřeno bude na všech místech denně od 9 do 18 hodin. (www.landesausstellung.at)

V sobotu parkují zdarma

Od 27. února je v Linci parkování v sobotu odpoledne zdarma. První srovnání s loňskem ukazuje, že zrušení poplatkové povinnosti nezpůsobilo městu významnější finanční ztráty. Letos v březnu, v prvním měsíci změny, bylo na parkovném vybráno 597.085,63 eura, před rokem 611.742,80 eura a v březnu 2014 „jen" 570.961,73 eura, ačkoliv parkování bylo tehdy až do 15 hodin zpoplatněno. Místostarosta Detlef Wimmer připomíná pozitiva úpravy – návštěvníci vnitřního města mohou v sobotu snadněji nakupovat. „Ve srovnání s okolními městy jsme tak ještě konkurenceschopnější," míní Wimmer.

Zase budou měřit

Každoroční „maraton blesků", zesílených plošných radarových rychlostních kontrol, bude v Německu 21. a 22. dubna. Podle PNP proběhne akce i v dalších více než 20 evropských státech. Loni bylo při této akci v Bavorsku na více než 2000 měřicích místech zjištěno 25 939 dopravních přestupků, z toho 2117 řidičů přes varování překročilo povolenou maximální rychlost. Na rozdíl od minulých let bude blýskání trvat ale „jen" 24 hodin. Superakce, celotýdenní měření, prý přijde na řadu až později.

Vyzpívali 16,7 milionu

Tříkrálové koledování asi 85 000 dětí v Rakousku ve prospěch chudých v zemích třetího světa vyneslo kolem 16,7 milionu eur, sdělila Katolická mládež. Peníze půjdou na asi 500 projektů, mimo jiné také pro lidi z Ria de Janeira, nuceně přesídlené kvůli olympiádě, napsaly OÖN. Domovy muselo částečně pod hrozbou násilí opustit 70 000 lidí. Výrazem solidarity s nimi je také kampaň „Lidská práva jsou olympijská". Vyzývá občany k překonání vzdálenosti 10 000 km z Rakouska do Ria chůzí, během, jízdou na kolech. Do úterního poledne vykázalo 780 účastníků celkem 9540 kilometrů. Podrobnosti na www.menschenrechte-sind-olympisch.at.