„Po zrušení skláren Spiegelau (2007) a Riedl (2009) ohlásila firma Riedel Glass 6. května nekompromisní uzavření provozu Nachtmann ve Frauenau, bývalé sklárny křišťálového skla Isidor Gistl, v příštím roce. Produkuje úspěšně na třech linkách a ještě nedávno byly ohlašovány vysoké investice do ní. Teď přichází 212 zaměstnanců a jejich rodiny o práci a obživu, Frauenau ztrácí svou hospodářskou a sociální základnu…," cituje list. „Piráti" se závěrem ptají, zda snad přece nevysvitne naděje, že oheň u Gistlů nevyhasne…

Podpoří gastronomy?

Linec – Sociální demokraté a Zelení požadují v hornorakouském sněmu rezoluci k otevření všech lesních cest pro cyklisty, píše deník OÖN. Při místním šetření v Trefflingu zdůraznila Gerda Weichsler-Hauerová (SP), druhá místopředsedkyně sněmu a předsedkyně zemského svazu přátel přírody, že z otevření by profitovala především turistická zařízení ve středních polohách. Například v oblastech Saalbachu či kolem jezera Garda v Itálii jsou „bikeři" významným pilířem turistiky. Hauerová ovšem chápe i výhrady majitelů pozemků a správy cest a připomíná, že s uvolněním vozovek pro cyklisty by se musel změnit i lesní zákon v oblasti ručení. List připomíná, že v Horních Rakousích je 16 000 kilometrů lesních cest, ale jen 700 je otevřeno pro horská kola.

Dost drahé žvýkačky

65letý Anatol K. byl v Řeznu obžalován z krádeže. V lednu odcizil v tamní Normě balíček žvýkaček Orbit v ceně 1,49 eura. Protože měl v kapse kalhot nůž, byl obviněn z „krádeže se zbraní". Hájil se, že žvýkačky vložil do tašky a zapomněl na ně. Je prý nemocný, měl mrtvici a je z 80 procent invalidní, překládala tlumočnice z ruštiny. Nůž s délkou čepele devět centimetrů nosí u sebe pořád, aby si například mohl krájet ovoce.
Soud ale provedl důkaz záznamem bezpečnostní kamery a výslechem detektiva supermarketu a jeho obhajobě neuvěřil. Ze záběrů je patrné, jak se opatrně rozhlíží, jestli není poblíž strážný a zda ho člověk za ním nesleduje. Teprve pak si nacpal balíček do rukávu bundy. Soud přihlédl k tomu, že v roce 2010 bylo stíhání obžalovaného za jinou krádež – 48 láhví vody a desinfekčních prostředků – zastaveno po zaplacení narovnání. Soudkyně mu uložila zaplatit 1500 eur a soudní náklady, píše PNP. Ortel ho určitě zabolí – k 200eurovému důchodu mu přispívá sociálka…

Výbušné dědictví

Experti na výbušniny zneškodnili loni v Bavorsku více než 50 tun granátů, bomb a munice z druhé světové války. Na místa nálezů vyjížděli více než tisíckrát. Ministr vnitra Joachim Herrmann připomněl, že asi deset procent svržených bomb nevybuchlo. Proto se i v budoucnu budou hlavně ve velkých městech nebo v místech, kde dřív stávaly důležité objekty, nacházet „zbloudilé" pumy. Minulý pátek tak byla zlikvidována bomba těžká 250 kilogramů, kterou našli dělníci na staveništi v Řeznu, dodává PNP. Ministr Herrmann apeloval na majitele pozemků a stavební firmy, aby při podezřelém nálezu nechali místo prozkoumat specialisty z Mnichova a Norimberka. Ministerstvo na tuto službu vydává ročně kolem 800 000 eur.

Rodinné stany pro Nepál

Žákyně vyšší odborné školy v Pergu se rozhodly pomoci zmírnit utrpení obětí zemětřesení v Nepálu a zorganizovaly interní školní sbírku. Vynesla 861,63 eura. „Díky jejich angažovanosti mohla školní rada zakoupit čtyři stany pro rodiny, které v Káthmándú přišly o střechu nad hlavou," píší OÖN.