VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmnáct Čechů na bavorském gymnáziu

Pasov - Partnerství škol, výměny žáků, setkání učitelů – už řadu let se rozvíjejí kontakty dolnobavorských a českých škol. „Co se ale rozběhlo letos na Gymnáziu ve Zwieselu, má novou dimenzi,“ uvedla PNP. „Sedmnáct žákyň a žáků z Česka se začne učit v ,zaváděcí´ (nulté) třídě. Posléze mají ve Zwieselu složit bavorskou maturitu.“

27.9.2017
SDÍLEJ:

Češi ve Zwieselu: Sára Slatinská a Tom Le. Foto: Deník/repro PNP

Při slavnostním zahájení kdekdo projekt podpořil, ale odpovědní se netajili tím, že je čekají ještě velké výzvy, pokračuje list. Ředitel školy mimo jiné vyjádřil velký respekt před českými žáky 10 E – obdivuje prý jejich odvahu. Jako osobnosti na něho hluboce zapůsobili. Anselm Räde, ministerský pověřenec pro gymnázia v Dolním Bavorsku, zdůraznil jedinečnost tohoto projektu v Bavorsku a zmínil jeho enormně nákladnou přípravu. „Co bylo na tuto iniciativu vydáno, je ale smysluplně investováno do budoucnosti,“ řekl.

Rada bavorského ministerstva školství Robert Gruber, který do svého projevu vložil i české pasáže, mínil, že „čeští mladí se rozhodli pro zajímavou, ale ne úplně lehkou cestu“. Doufá, že tak bude probuzen i u německých žáků zájem o Česko. Českým studentům, „kteří jsou teď bavorskými žáky“, popřál mnoho úspěchů. Ke slovu přišli i čeští žáci Tom Le a Sára Slatinská (na snímku). Mimo jiné informovali, že se k výuce ve Zwieselu sešli zdaleka – z Karlových Varů, Plzně, Budějovic. „Chceme zlepšit naši němčinu a najít nové přátele,“ prohlásil Tom. Oba ujistili, že ve Zwieselu byli všichni velmi hezky přijati. Gymnázium jim otevírá nejjednodušší cestu ke studiu v Německu a k lepším pracovním možnostem, shodli se.

Ve zmíněné vstupní třídě mají čeští žáci dosáhnout úrovně svých bavorských kolegů (s případnými úvodními překlady a výklady jim pomůže při vyučování přítomná jazyková asistentka Martina Kotorová) a podle stupně svých znalostí pak přejít k „regulérní“ výuce. Na závěr mají skládat bavorskou maturitu.

Závory na polní cestě

Opravdu dost luxusní závory…

Rakouské dráhy ÖBB zřizují momentálně 17 závor a světelných znamení k zajištění přejezdů přes železnici kolem Dunaje. „Také na velmi kuriózních místech,“ uvádějí OÖN. Západně od Schwertbergu byly například na asi 700 metrech namontovány čtyři závory, z toho dvoje na čistě zemědělsky využívaných polních cestách. V Aistingu bylo jedno toto zařízení instalováno na příjezdové cestě označené jako slepá a vedoucí do kukuřičného pole.

„Tady často po celé týdny nejede jediné auto,“ zlobí se v deníku čtenář a poukazuje na to, že v zemi je mnoho nezajištěných přejezdů s nesrovnatelně větší frekvencí. Zemědělec, který cestu ke kukuřici využívá, řekl, že závory nahradily staré, ručně obsluhované „šraňky“. „Dosud to bylo tak, že vždycky, když jsem na mé pole chtěl jet, jsem musel závory ručně zvednout a vedení drážního úseku o tom informovat,“ uvedl v deníku. Jemu by prý stačil světelný signál. Že jde o plně zabezpečený přejezd, je podle něho věcí ÖBB.

Mluvčí dráhy prohlásil, že novou instalací závor sledovali především bezpečnost. Uvažovali o zrušení tohoto přejezdu, „protože nejbezpečnější drážní křižovatka je ta, kterou můžeme opustit“, ale s dotčeným sedlákem se na tom neshodli. Ten by musel jezdit pro kukuřici objížďkou dlouhou asi kilometr. „Železniční zákon předepisuje, že všechny přejezdy tratí, na kterých vlaky jezdí rychlostí vyšší než 60 km/h, musejí být zajištěny závorami. Tady nám zákon nedávná žádný prostor,“ vysvětluje mluvčí. Jedny závory včetně varovné signalizace přijdou dráhy na „nižší šestimístný obnos“.

Moc drahé WC

Nádraží ÖBB v Grieskirchenu je opakovaně terčem vandalů. Od začátku července byly hlídky Securitas posíleny, ale bez úspěchu. „Protože náklady na opravy a úklid už nebyly únosné, vidí se management ÖBB pro nemovitosti nucen uzavřít nádražní toalety k 2. říjnu,“ píší OÖN.

S tím ovšem nesouhlasí starostka Maria Pachnerová. „Je přece úkolem ÖBB provozovat v oblasti nádraží veřejné toalety. Také my na městě máme opakovaně co do činění s vandaly, ale nemůžeme jít a všechno zbourat,“ říká. Chceme-li lidi přesvědčit k užívání hromadné dopravy, nesmíme její nabídky zužovat, míní.

Drážní mluvčí Karl Leitner v OÖN ujišťuje, že uzavření WC je přechodné. „Zavřeme je na dva až tři měsíce a pak rozhodneme, co dál. Přes každodenní uklízení to v nich bohužel často vypadá tak, že cestující je stejně nemohou využít…“ Kromě toho jsou podle něho přece k dispozici toalety ve vlacích.

Big Ben „vyslancem domova“

Big Ben je velvyslancem domova.

Pasovský okresní hejtman Franz Meyer inicioval udílení zvláštní ceny pro „vyslance domova – pasovského venkova“. Jejím prvním nositelem bude herec a kabaretiér Ottfried Fischer (63), známý i v česky namluvených televizních detektivních seriálech, například Big Ben. Pochází z osady Ornatsöd obce Untergriesbach. Cenu převezme v pátek 29. září v Büchlbergu.

Jazykový genius zná 40 řečí

Umí čtyřicet řečí…

Linecké OÖN představily Richarda Simcotta (40), rodáka z Liverpoolu, nyní žijícího s manželkou a dcerou ve Skopje, který ovládá 40 řečí. V úterý přednášel v linecké Staré radnici v rámci Evropského dne jazyků. S lineckým listem mluvil zcela bez akcentu německy – řečí, kterou se naučil během tří měsíců. Zatím naposledy zvládl indonéštinu… Tvrdí přitom, že nechtěl svými znalostmi vytvářet rekordy, je prý jen takovým věčným studentem. Učení se řeči pro něho nikdy nebyla práce, ale vždycky napínavá hra.

Němčinu se začal učit, protože na univerzitě tehdy nebyl žádný kurz tohoto jazyka pro začátečníky. Na vlastní pěst šel tedy dělat tři měsíce au-pair v německé rodině. „Byla to velmi osobní zkušenost učit se řeč v rodině. Dodnes je tím silně ovlivněn můj vztah k Němcům,“ říká. Hodně mu prý pomohlo i to, že předtím se naučil staroislandštině.

Na dotaz, podle jakých kritérií si vybírá jazyk, kterému se chce učit, řekl, že má osobní přístup. „Musel jsem jednou přednášet na Slovensku, tak jsem se naučil slovensky. Naposledy jsme byli na dovolené v Indonésii a já jsem se chtěl bavit s domácími obyvateli. Naučil jsem se před cestou několik jednoduchých vět a dvě dětské písně. Zazpíval jsem je na pláži a tak se dostal s lidmi do řeči…“

Evropský den jazyků v Linci bude mimo jiné pokračovat v sobotu 29. září, kdy zdejší gastronomové s internacionálními kořeny nabídnou od 10 do 17 hodin na Landstrasse lahůdky z celého světa a zvou k ochutnání, dodává list.

Autor: Vladimír Majer

27.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 19 000 Kč

Seřizovači a obsluha dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků seřizovač strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení; práce ve dřevovýrobě. Pracoviště: Alpenest s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Veronika Háková, +420 384 325 880.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 18 000 Kč

Strojírenští kovodělníci strojírenští dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: min. vyučení; manuální zručnost; , ŽIVOTOPIS ZASLAT na adresu: zuzana.hulkova@btcgroup.cz. Pracoviště: Btc group a.s., Jarošovská, č.p. 1338, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Zuzana Hůlková, +420 384 341 203.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě pracovník/ce odboru správy majetku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme: , - schopnost jednání s lidmi/profesionální vystupování; samostatnost a flexibilita, ochota dále se vzdělávat; bezúhonnost v dosavadním životě; způsobilost k právním úkonům (plná svéprávnost); státní občan ČR (popřípadě cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, který ovládá jednací jazyk); řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič; znalost práce s Microsoft Office;, , zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, sociální fond; pružná pracovní doba; 5 týdnů dovolené; pravidelné vzdělávání, školení a rozšiřování znalostí v oboru, jazykové vzdělávání;. Pracoviště: Město dačice, Krajířova, č.p. 27, 380 01 Dačice. Informace: Monika Nováková, +420 384 401 227.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 16 000 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur zástupce vedoucí obvodu / bezpečnostní služby. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POUZE PRO OZP;, Požadujeme: průkaz sk.B - aktivní řidič i na větší vzdálenosti, komunikativnost, flexibilita,schopnost řídit kolektiv, certifikát strážného výhodou, základní znalost práce na PC; , Nabízíme: stravenky; odměny; 13. plat, ŽIVOTOPISY ZASÍLAT NA E-MAIL potocka@sluzbavd.cz. Pracoviště: Služba, výrobní družstvo - 002, Pražská, č.p. 105, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Renata Potocká, +420 602 306 403.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Předškoláci v Hradci se chystají k zápisům

V Třeboni soutěžili mladí módní návrháři. Součástí programu byla i vystoupení studentů či workshopy.
22

OBRAZEM: Mladí módní návrháři se sešli v Třeboni

Kdo skončí druhý v hokejovém přeboru?

Jindřichohradecko - Okresní přebor hokejistů pokračoval na jindřichohradeckém ZS Jana Marka dvěma zápasy předposledního kola.

AKTUALIZOVÁNO

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Plavkyně Pavlíková s Gregorovou lovily v třebíčském bazénu zlaté medaile

Třebíč - Třináctičlennou závodní výpravu, která byla mezi 22 oddíly šestá nejpočetnější, měl na dětských závodech v Třebíči jindřichohradecký Plavecký klub.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT