VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci u sousedů přečetli horu knih

Linec – V zámku Puchberg ve čtvrtek vyhlásí výsledky druhého ročníku soutěže školních tříd o největší počet knih přečtených během 24 dnů kolem vánočních svátků. Letos se jí zúčastnilo 5651 školáků z 283 tříd ve 112 školách celých Horních Rakous. 122 tříd bylo z národních škol (2287 dětí), 161 tříd ze základních a středních škol. Celkem to bylo o 24 tříd víc než loni.

22.1.2015
SDÍLEJ:

3.A z Taiskirchenu četla o závod.Foto: Deník/repro

Pravidla byla stejná – školáci přečtené knihy nosili do tříd, pokládali je na sebe, učitelé je změřili, spočítali průměr centimetrů na žáka a „věž" vyfotografovali. V součtu byla vysoká 59 053,2 centimetru, tedy 580 metrů. Na jednu třídu připadlo průměrně 205,13 centimetru zdolané literatury. „,Na délku by věž knih dvaapůlkrát překročila Hlavní náměstí v Linci nebo dvakrát Most Nibelungů," rozepisují OÖN. „Věž Mariánského dómu se 134 metry by se do té knižní vešla čtyřikrát…"

Nejvíc je sýkorek

Do celorakouského počítání zimního ptactva organizovaného BirdLife se letos zapojilo více než osm tisíc občanů, o 88 procent víc než v roce 2014. Od 3. do 6. ledna po libovolně zvolenou jednu hodinu sledovali provoz opeřenců na svých zahradách, balkonech či u krmítek. Zaznamenali 238 102 ptáky, víc než loni, ale pořadí nejčetnějších zůstalo zachováno. V čele byla opět sýkora koňadra, které patřilo 15,7 procenta zaznamenaných výskytů. Následovali vrabci domácí a polní, kosi, sýkory modřinky, pěnkavy obecné a zvonky. Na osmém místě byl nováček, pěnkava jíkavec.

Linec má 198 181 obyvatel

Linec se loni rozrostl o 3659 občanů na 198 181, z nichž 37 640 jsou cizinci (19 procent), ze 40 procent z Evropské unie. Nárůst díky největší porodnosti od roku 1971 a velkému přistěhovalectví činil mimořádná dvě procenta. Podobný přírůstek město nezaznamenalo od konce války, píší OÖN. Narodilo se o 237 lidí víc než zemřelo. Vedoucí výzkumu města na magistrátu Dietmar Bartl má za možné, že letos počet obyvatel Lince přesáhne 200 000. Nyní v něm žije 103 248 žen.

Soudy stávkují

Řada soudních síní v Rakousku zůstala ve čtvrtek prázdná – soudci a státní zástupci odřekli více než tisíc jednání na protest proti nové úpravě platů spolkovou vládou, schválené ve středu ve zkráceném jednání Národní rady, píší OÖN. Zástupci soudců a žalobců vyčíslili ztráty během životní kariéry na 5000 až 6000 eur, jednotlivě i víc. Odborový svaz veřejných služeb doporučil všem soudům vynechat čtvrteční jednání, podle předsedy soudcovské unie Jarosche by se to ale nemělo týkat řízení o trvání vazeb a kauz, v nichž hrozí materiální škody z prodlení. Náhlé jednání Národní rady vyvolal výrok Evropského soudního dvora, který označil za diskriminační rakouské pravidlo nezapočítávat státním zaměstnancům dobu vzdělávání před dovršením 18 let věku, vysvětluje linecký list. Zpětné proplácení by prý přišlo státní kasu až na 300 milionů eur. Nový zákon to obchází změnou nástupních platových podmínek.

Demonstrace hospodských

„Od nařízení o alergenech po aktuální politickou debatu o zavedení naprostého zákazu kouření v restauracích – mnoho gastronomů toho má po krk a svolávají na 11. únor v 17 hodin demonstraci na náměstí v Schärdingu na motto Spolu místo proti sobě," napsaly OÖN. Podle nich hostinští musejí mít sami možnost rozhodnout o tom, zda chtějí provozovat kuřácký, nebo nekuřácký lokál. Vůbec prý nejsou proti nekuřákům, ale volají po svobodném rozhodnutí hostů a gastronomů, říká v deníku spoluiniciátor Stefan Schneebauer, vedoucí restaurace Stiegenwirt.
Hostinští odmítají generální „poručníkování" a míní, že současné rozdělení kuřáckých a nekuřáckých prostor v restauracích funguje bezvadně. „Máme radost z každého hosta, je jedno, jestli nekuřáka nebo kuřáka," říká gastronom Markus Hofbauer. „Každý se může rozhodnout, kam si sedne. Bráníme se neúměrnému poručníkování. Už toho máme dost," uvedl pro OÖN. Dodal, že mají podporu pivovarů a dalších dodavatelů. K demonstraci chtějí pozvat především své hosty, kuřáky i nekuřáky, a na náměstí se postarají o všechny.

Čůrat se smí

Úřední soud v Düsseldorfu včera potvrdil, že nájemníci mohou doma na toaletě močit vstoje – to patří k užívání bytu, napsala PNP. Majitel chtěl ze složené kauce za pronájem strhnout 1900 eur na opravu znečistěné mramorové podlahy WC cákanci moči. Původ znečistění potvrdil znalec. Soudce ale řekl, že vlastník na náhradu nemá právo – močení vstoje je široce rozšířeno a jeho nebezpečnost pro mramorovou podlahu dosud není známa. Uživatel musí počítat s výtkami obzvlášť ženských spolubydlících za tento jev, ale ne se znehodnocením podlahy. Pronajímatel by musel citlivost dlažby na moč prokázat, řekl soudce.

Autor: Vladimír Majer

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

V kulturním domě Koruna v Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení.
4

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Fotbalový turnaj pomohl hospicové péči

Třeboň - Fotbalový turnaj Evocati cup poprvé pomáhal v Třeboni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení