VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused cestoval s traktorem po Himalájích

Pasov - Vášní Petera Sedlmeiera (53) z Prienbachu (okr. Rottal-Inn) jsou traktoroví „buldoci“, ale ne jacíkoliv – musejí to být modely hornobavorských bratrů Eicherových, firmy založené v roce 1936.

23.9.2017
SDÍLEJ:

Zdolali Himaláje!Foto: Deník/repro PNP

„S jedním takovým měl Sedlmeier příležitost projet Himalájemi na severu Indie. Dokonce ,prvovýstup´ se mu při tom povedl,“ píše PNP.

Z Indie vyrazila expedice k vrcholům 11. července. Mířila na Manali a Leh přes dva vysokohorské průsmyky – jako první Rothang se 3878 metry na jedné z nejnebezpečnějších horských silnic na světě. Jejich traktory umějí ve špičce i 35 km/h, ale podle Sedlmeiera potřebovali na 40 kilometrů třeba i pět hodin. Protože benzínové pumpy jsou od sebe až 300 kilometrů, museli s sebou vézt dostatečnou zásobu pohonných hmot.

Po pěti dnech zvládli průsmyk všichni a dosáhli údolí Indu, obklopeného majestátní kulisou vrcholů vysokých 6000 až 7000 metrů. Největší výzva ale lidi a stroje teprve čekala – nejvýše ležící průjezdný průsmyk na světě, Khardung La (5600 m) v trojmezí Pákistánu, Číny a Indie. Poprvé tudy projely traktory, dodává PNP.

Landshut se vrací

Ve Friedrichshafenu na Bodamském jezeře přistálo v sobotu nákladní letadlo z Brazílie s díly rozebraného letounu Lufthansy „Landshut“. Ten byl v říjnu před 40 lety unesen teroristy spojenými s RAF. Zbytek má dopravit další letadlo ve středu. Landshut bude renovován a vystaven v muzeu Dornieru. Jak náš list opakovaně informoval, 18. října 1997 osvobodila unesené cestující a posádku v somálském Mogadišu zvláštní přepadová jednotka GSG-9. Letadlo pak skončilo na leteckém hřbitově v brazilské Fortaleze.

Nařčení holubáři

K dlouhému letu.

Organizace ochrany zvířat PETA osočila v tiskové zprávě chovatele za pořádání soutěží poštovních holubů. Ty podle ní odporují zákonu na ochranu zvířat, protože se při nich vědomě počítá se smrtí mnoha ptáků, zaznamenala PNP. Při těchto závodech jde o jejich výkonnost, jejich blaho nehraje žádnou roli. Mnoho holubů hyne z vyčerpání, hladu a dehydratace, říká se ve sdělení.

Pasovský list připomíná pravidla těchto soutěží. Holubi jednotlivých chovatelů jsou transportováni do místa konání společně nákladním autem a pak společně vypuštěni. Ten, který se nejdřív vrátí do domovského holubníku, a ten, který uletí největší vzdálenost, se stávají vítězi.

PETA tvrdí, že aby holuby povzbudili k návratu, oddělují je chovatelé vědomě od jejich partnerů nebo mladých. Při některých evropských soutěžích prý až 90 procent holubů nenajde cestu domů a ocitnou se „jako bezdomovci na ulicích cizích měst“. Nepodají-li očekávaný výkon, bývají svými chovateli „často bez omámení usmrceni povytažením krku a otočením hlavy“.

V PNP to chovatelé označili za „nehorázné výtky“

Mario Allmannsberger z Thyrnau, předseda pasovské jednoty holubářů, říká, že holubi už 40 nebo 50 let nejsou oddělováni od mladých. Podle pohlaví ano, ale to k jejich ochraně, protože v sezoně holubi musejí být špičkově fit a březost by pro holubice byla příliš namáhavá. S dalším chovatelem Andreasem Seidlem se shodují, že „jak je to obvyklé u chovu nebo u užitkových zvířat“, jsou k chovu neschopná zvířata „vyřazena“. Pro holuby to často znamená smrt, což PETA kritizuje. Praxe zakroucení krkem už ale prý dávno není běžná - „ptákům je hlava useknuta, což znamená rychlou a bezbolestnou smrt“. Seidl v PNP dodává, že mají svá zvířata rádi, ale že „tak to zkrátka v chovu chodí“… PETA z těchto výroků ovšem uzavírá přiznání chovatelů, že usmrcují holuby, kteří už nejsou užiteční pro jejich hobby. Podle ochranářů je to potvrzení jejich bezohlednosti, porušování jakékoliv morální hodnoty.

Ztráty při soutěžních letech jsou podle Seidla bohužel hořkou realitou, ale to prý způsobují draví ptáci, kteří holuby na cestě domů strhávají. I to patří k přírodě, ale problémem je, že od vyššího stupně ochrany druhů, kterého se dravcům dostalo v roce 1970, těchto lovců silně přibylo.

Christoph Schulte ze Svazu německých chovatelů poštovních holubů v Essenu uvádí, že poštovní holubi jsou výkonnostními sportovci, kterým se chovatelé snaží připravit takové pohodlí a pohodu, aby se zase rádi vraceli domů. „Bohužel je image tohoto sportu dnes trošku ,zaprášená´- mladým lidem chybí pochopení pro hobby tak moc náročné na čas,“ dodává.

PETA tyto námitky neuznává. V odpovědi na ně mj. uvedla: „Vzhledem k často vysokým ztrátám je už dopravování holubů k velmi vzdáleným místům vypouštění jen proto, aby se chovatelé mohli měřit v soutěži, zavrženíhodné a je týráním zvířat.“

Kokain mezi banány

Pracovník supermarketu v Kiefersfeldenu (okr. Rosenheim) v pátek v sedm hodin ráno zpozoroval při vykládce zboží v bednách banánů zvláštní hnědé balíčky a vyrozuměl policii. Ta zjistila, že zásilka je naplněna kokainem, a našla jej i v dalších supermarketech v Horním i Dolním Bavorsku a v severním Švábsku, píše PNP. Do večera odhalila v Bavorsku balíčky kokainu v celkové váze přinejmenším 100 kilogramů. Mluvčí zemské kriminálky potvrdil deníku, že se droga našla i v pasovské prodejně. „Momentálně se zvažuje, zda by neměly být kontrolovány všechny bedny s banány ve všech bavorských supermarketech,“ uvedla PNP 22. září po poledni ve svém onlinovém vydání.

Závidí Čechům a Němcům

Sousedské duely mají vždycky zvláštní brizanci, píše linecký deník Volksblatt. „Hospodářsky teď stojí konkurenti Německo a Česko ve srovnání s Rakouskem podle dat Evropské komise v mnoha oblastech lépe,“ uvádí a zmiňuje například trh práce – Česko má se 2,9 procenta a Německo se 3,7 v evropském srovnání nejnižší nezaměstnanost. V Rakousku je 5,4 procenta, v EU v průměru 7,7.

Také „finančně-politický duel“ vyznívá pro sousedy – zatím co Česko i Německo od roku 2016 vykazují rozpočtové přebytky ve všech čtvrtletích, Rakousko jej dosáhlo jen v prvním kvartálu 2017, jinak je mínusové. Obdobně je tomu u státního dluhu – v ČR představuje 39,9 procenta hrubého domácího produktu, v Německu 66,9 procenta, a v obou zemích je tendence dále klesající. V Rakousku je dluh 82,6 procenta HDP.

Jablečník bylinou roku

Jablečník neboli andorn.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) z čeledi hluchavkovitých se německy jmenuje Andorn. Dříve byl užíván při žaludečních obtížích a při nachlazení a podle Johannese Gottfrieda Mayera z Institutu dějin lékařství ve Würzburgu je už asi 2000 let součástí evropské medicíny. Jeho účinné látky lze dnes nalézt jen ve dvou lécích proti nemocem z nachlazení a z našich sousedů prý už málokdo ví, že je léčivý, píše PNP. Změnit to chce pracovní skupina Univerzity ve Würzburgu a andorn zvolila léčivou rostlinou roku 2018. „Andorn může pěstovat každý ve své zahradě. Na slunečném místě roste prima,“ říká dr. Mayer.

Z usušených listů jablečníku mohou být podle něho vařeny čaje, které pomáhají při zažívacích potížích a onemocněních dýchacích cest. Hořké látky, které obsahuje, podporují tvorbu žluči, což pomáhá při trávení tučných jídel. Kvůli hořké chuti doporučuje Mayer vařit čaje ještě s jinými bylinami, aby byl chutnější.

Každoročním vyhlašováním léčivé rostliny roku chce würzburská univerzita vrátit silněji do povědomí význam bylin jako účinné medicíny. Naposledy to byly oves setý a lichořeřišnice, dodává PNP.

Autor: Vladimír Majer

23.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 000 Kč

Svářeči přípraváři pro svařování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Dělnická 413, Dačice;, Bystřická 228, Kunžak;, příprava svařenců pro svářeče dle výkresové dokumentace - NUTNOST ČTENÍ VÝKRESŮ; min. vyučení; pracovní poměr na dobu neurčitou; dvousměnný provoz; příspěvek na stravné;. Pracoviště: Pkd, s.r.o., Dělnická, č.p. 413, 380 01 Dačice. Informace: Renata Benešová, +420 384 401 312,602 122 990.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 20 000 Kč

Finanční poradci specialisté Osobní bankéř/ka - Jindřichův Hradec. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu: Rybniční 169, Jindřichův Hradec , Kontakt: Dagmar Beerová Bc., tel.: +420 725 700 971, e-mail: dagmar.beerova@moneta.cz, , Osobní bankéř/ka – Jindřichův Hradec, Nemáte pracovní zkušenosti? Nevadí. Už nějaké máte? Skvěle! Staňte se odborníkem na finance, který dokáže poradit. U nás dostanete příležitost ať už jste čerstvě po škole nebo je Vám třeba přes 50. A hlavně, pro dobré prodejce máme dobrou odměnu., , U NÁS BUDETE, Pečovat o naše klienty, radit jim při výběru a prodávat naše produkty a služby na obchodním místě, Telefonicky zajišťovat servis našim klientům, Pracovat s bankovními systémy a aplikacemi, Připravovat potřebné dokumenty , Sdílet své zkušenosti s kolegy, , BEZ ČEHO SE NEOBEJDETE, Minimálně SŠ vzdělání s maturitou, Znalosti práce na počítači, Předložení výpisu z rejstříku trestů při nástupu, , CO VÁM NABÍDNEME, Rozmanité benefity – sami si zvolíte na co Vám přispějeme (může to být příspěvek na stravování, penzijní pojištění, volnočasové aktivity a mnoho dalšího), Kromě pěti dalších dní dovolené nad rámec zákona i další dny volna navíc, třeba když se necítíte fit , Příležitost k růstu s možností vypracování se na manažera nebo specialistu, Podporu ve Vašem vzdělávání od prvního dne, , Pozn. Výše finančního ohodnocení se odvíjí od plnění plánů a délky úvazku. Pracoviště: Moneta money bank a.s. jindřichův hradec i, Rybniční, č.p. 169, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Dagmar Beerová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: zaměstnanci se budou jezdit zaučovat do Suchdola n./Luž. 6 týdnů (svoz zajištěň zaměstnavatelem) a poté budou na pracovišti v J. Hradci; po zaučení navýšení mzdy. Pracoviště: Služba, výrobní družstvo - 003, Pražská, č.p. 105, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Ladislava Madarová, +420 602 110 199.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 15 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace asistent/-ka starosty - organizační pracovník/-ice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou; samostatnost; spolehlivost a vysoké pracovní nasazení; ŘP skup. B; orientace v oblasti veřejné správy; práce s PC, písemnou přihlášku posílejte v uzavřené obálce označené: "Neotevírat - personální výběrové řízení - asistent starosty" do 29.3.2018 na adresu: Město Lomnice nad Lužnicí, nám. 5. května 130, 378 16 Lomnice nad Lužnicí. , Na úřední desce jsou uvedeny další náležitosti písemné přihlášky uchazeče;. Pracoviště: Město lomnice nad lužnicí, nám. 5. května, č.p. 130, 378 16 Lomnice nad Lužnicí. Informace: Karel Zvánovec, +420 384 792 201.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště pod poliklinikou ve Václavské ulici v J. Hradci.

Stavba pod poliklinikou nemá omezit dopravu

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi.
4

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi

V sobotu můžete vyrazit na ples, do kina nebo na koncert

Jindřichohradecko - Sobotní nabídka kulturních tipů na Jindřichohradecku je pestrá.

Hradeckým florbalistům se vůbec nedařilo

Jindřichův Hradec – Přinášíme výsledkový sumář ze zápasů týmů jindřichohradeckého florbalového Slovanu. Nutno podotknout, že ani jedno družstvo nedokázalo ve svých soutěžích bodovat.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost. Tento týden jsou to lékaři v Jindřichově Hradci a Studené. V případě jiných zdravotních potíží se obraťte na lékařskou pohotovost v Jindřichově Hradci, Třeboni či Dačicích.

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Dolní Dvořiště – Policejní hlídka vyrazila v pátek 23. března krátce po jedné hodině noční na místo, kde se podle oznámení někdo vloupal do bankomatu u budovy stomatologické kliniky číslo popisné 161.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT