VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused je nejlepším tovaryšem ve sklářství

Pasov - Dominik Bernecker (20) z dolnobavorského Hauzenbergu byl na shromáždění Německého řemeslnictví v Berlíně vyhlášen nejlepším tovaryšem spolkové republiky ve sklářství, píše PNP.

12.12.2017
SDÍLEJ:

Talent a jeho sklo.Foto: Deník/repro PNP

Je důstojným pokračovatelem rodinné tradice. Jeho dědeček spoluvybudoval sklárny Spät v Hauzenbergu a ještě dnes stojí každé dopoledne v dílně, maminka Claudia (43) byla zemskou sklářskou mistryní, tatínek Andreas (45) začal tvořit sklo až později, ale stihl stát se mistrem cechu. Dominik teď exceloval tovaryšskou prací s olovnatým sklem. Model o rozměrech 130x130 centimetrů navrhl sám a kromě perfektní ukázky sklářské techniky má i hlubokou myšlenku – maják jako symbol orientace, která mnoha lidem chybí, a ryby kroužící u slunce jako výzva nenechat se odvést z cesty, popisuje list.

„Nejen že je na vyznamenání hrdý, ale je mu i potvrzením správnosti cesty, kterou si zvolil, když v deváté třídě opustil gymnázium, protože prý poznal, že to není pro něho to pravé. Přešel na sportovní školu a našel tam konečně motivaci v dobrých známkách a konci trápení s latinou. Rychle mu prý bylo jasné, že chce být sklářem, a teď je v tomto oboru mistrem republiky,“ pokračuje pasovský list. „Chce se dál učit a přihlásil se na odbornou školu stavebně sklářské techniky ve Vilshofenu.“

Pasovský list připojuje, že v Dolním Bavorsku se 114 povoláním nyní učí na 8300 mladých lidí. A že odborné školy tu dělají práci dobře, svědčí i to, že kromě Berneckera byla v Berlíně vyhlášena nejlepší v Německu i jeho krajanka Magdalena Rolandová z Pasova – v oboru kamenictví a sochařiny.

Nekuřákovi hrozí smrtí

Více než sedm let po všelidovém hlasování, které vedlo k vypsání úspěšného referenda o zákazu kouření v bavorské gastronomii, dostává iniciátor této akce Sebastian Frankenberger stále výhrůžky smrtí – jednu, dvě za měsíc, píše PNP. V Bavorsku už se prý proto necítí dobře, řekl. Ještě dnes ho na ulici urážejí, nachází cigarety na střeše svého auta či u domovních dveří. hospodští v celém Bavorsku mu zakazují vstup do jejich zařízení…

Sbírá miniatury aut

Sběratel a jeho Büssing.

Siegfried Niedermeier (68), sazeč z Ebelsbergu v důchodu, má sbírku 6000 modelů aut, všechny v měřítku 1:87, na který přešel v sedmdesátých letech. Téměř 40 let se specializuje na nákladní vozidla spedice. Má je na stěně podkrovního bytu ve vitrinách za sklem proti prachu a v četných skříních – modely MAN, Mercedes, Volvo či Scania, ale také značky, které znají jen zasvěcení: Büssing (na snímku), Hanomag, Henschel, Faum, Kaeble nebo Vomag, popisuje PNP. Některé miniatury sběratel sám postavil. Ty schraňuje zvlášť jako jemu nejmilejší.

Teď v penzi svou sběratelskou vášeň trochu zredukoval. Jeden čas zdobily jeho domov už tisíce autíček, ale teď prý musí víc hledět na rozpočet: „Mnohé modely stojí padesát eur a víc, a to už musím počítat,“ říká. Na peníze ale obecně prý sběratelé nemohou hledět. „Když někdo sbírá, chce zkrátka něco mít,“ míní.

V předwebových časech bylo možné modely hledat jen v katalozích a kupovat na specifických trzích. Dnes běží všechno po internetu, ale setkávání se stejně smýšlejícími má Niedemeier pořád za důležité – jsou příležitostí k výměnám. Občas zajede i na nějakou burzu.

Jedním ze zlatých hřebů jeho sbírky je model tahače speciálně postaveného k přepravě jachty v mnohamilionové ceně na výstavu člunů do Düsseldorfu. Jako specialista se sběratel zaměřuje na nákladní vozidla ve specifických úpravách k jedinečným užitím. Líbí se mu i modely starých typů, má třeba četné požární vozy z padesátých let a vedle nich na 600 klasických veteránů.

K zachování přehledu zařadil kusy své sbírky do počítače. Ví ale docela přesně i z hlavy, co se kde v které vitrině nachází. Modely fotografuje. Postavil si dokonce kus minisilnice a pozadí, aby snímky kamionů působily realisticky.

Smajlík zdraví řidiče v normě

Když se směje, je to o. k.

Ukazatel měření rychlosti na mostu Nibelungů přes Dunaj z Lince směrem na Urfahr poblíž AEC zvěstuje řidičům originálním způsobem dodržení nebo překročení povolené rychlosti 50 km/h: na ty, kteří jedou v normě, se usměje modrý smajlík, na nedovoleně rychlé se zamračí červený „Frowny“, ksichtík se svěšenými koutky úst, píše zpravodaj magistrátu.

Jde o místo, kde končí cyklostezka a kolaři se začleňují do silničního provozu. Protože jde o klesající úsek a vozovka je velmi široká, svádí to mnoho motoristů jet o něco rychleji. Jenže tudy také šlape až 2000 cyklistů denně… K jejich bezpečnosti navrhla Radlobby OÖ umístění těchto varovných symbolů a městský rada pro infrastrukturu Markus Hein myšlenku prosadil.

Vezli z Čech „munici“

„S nebezpečnými dělbuchy v zavazadlech přistihla kontrolní jednotka hlavního celního úřadu v Landshutu na nádražích v Bavorské Železné Rudě a ve Zwieselu čtyři německé mladistvé, kteří přicestovali železnicí z Čech,“ napsala PNP. Úředníkům na dotaz přiznali, že vezou světlice a petardy. Jeden si byl podle celníků také vědom toho, že tato technika se do Německa nesmí vozit. Věci jim byly zabaveny a si mladíky bylo zahájeno řízení za dovoz zakázaných předmětů ve spojení se sbíhajícím se přestupkem proti zákonu o výbušninách, uvedl list.

Jeden z nich cesty do Čech využil také ke koupi vyhazovacího nože, elektrošokeru, extrémně silné laserové tužky a softairové pistole. Tušil, že se jedná o zakázané věci, eventuálně že označení CZ na nich je pravděpodobně falšované, uvedl dobrovolně na dotazy. Předměty mu byly zabaveny.

Město a sport

V Linci je přes 450 obecních a privátních sportovních zařízení. Město na jejich běžný provoz v příštím roce vydá přes 11,5 milionu eur. Jsou v nich zahrnuty kromě jiného i přímé příspěvky sportovním klubům, transfer platby pro zařízení LIVA (stadion a TipsArena), dotace sportovních svazů a programu modernizace plováren.

Kluby dostanou přímo celkem 581 200 eur. Podmínky pro dotaci splňuje 105 jednot. Nejvyšší částky půjdou prvoligovým fotbalistům Blau Weiss Linec, hokejistům Black Wings a házenkářům Linz AG. „Aby město umožnilo sportovním klubům co možná nejlepší podmínky pro tréninkový a soutěžní provoz, převezme město i nadále pokos jejich klubových ploch,“ řekla místostarostka pro sport Karin Hörzingová. K údržbě ploch v sezoně 2017-18 pořídí další nové sekačky včetně rotačních s pohonem všech čtyř kol, trávník šetřícím obutím a košem. Předběžně jako nepraktické se ukázalo nasazení sekacích robotů.

Na mládež dostanou kluby 153 500 eur. „Jen město samo tak tímto příspěvkem umožní provozování oblíbených sportů asi šesti tisícům dětí a -áctiletých. Pro tréninky mládežnických celků budou nadále zdarma sportovní zařízení lineckých škol,“ pokračuje Hörzingová. Měřítkem pro rozdělování této sumy je vedle výkonnostní úrovně také počet registrovaných dětí a mládeže.

Autor: Vladimír Majer

12.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Zámečník-svářeč CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme Vám stabilní zaměstnání, nástupní mzdu 25 000 - 35 000 Kč dle praxe, práci ve dvousměnném provozu, výkonnostní prémie, prémie za 100% docházku, příspěvek na dopravu 2 Kč/km, dotované stravné, náborový příspěvek ve výši 10 000 Kč. Podmínkou je platný sv. průkaz na CO2 a znalost technické dokumentace.. Pracoviště: Nse solutions, s.r.o. - 001, 378 10 České Velenice. Informace: Jan Lemka, +420 778 094 700.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 610 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220463 - vrchní referent/ka - rada v Oddělení kontrolním II. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -komplexní výkon agendy při správě daní ve složitých případech správy daní,, -provádění postupů při správě daní dle daňového řádu a to místních šetření, daňové kontroly a postupu k odstranění pochybností zejména u daně z příjmů právnických osob,, -provádění vyhledávací činnosti dle daňového řádu,, -zpracování stanovisek a rozhodnutí,, -provádění kontroly dodržování povinností stanovených právními předpisy upravujícími účetnictví., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 10. května 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b.. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, územní pracoviště v jindřichově hradci, Česká, č.p. 1284, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Eva Hřebečková, +420 387 722 287.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 16 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech vyšívačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; praxe není nutná, zaučíme. Pracoviště: Nb-fashion spol. s r.o, Rybní, č.p. 499, 378 33 Nová Bystřice. Informace: Andrea Nagel, .

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 15 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení obsluha v rychlém občerstvení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE TELEFONICKY!!!. Pracoviště: Roj food s.r.o., Rybniční, č.p. 168, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Savas Özkan, +420 777 003 238.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Dačicích vznikne nová cyklostezka

Dálnice D3 v úseku mezi Borkem a Úsilným byla ve středu 27. září slavnostně uvedena do zkušebního provozu. Pro řidiče se otevírala odpoledne. Od Českých Budějovic se bude najíždět přes lišovskou silnici.
20

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Pondělí láká na zajímavé přednášky i do kina

Jindřichohradecko - Na začátku pracovního týdne si zábavu užijí především Třeboňáci.

OBRAZEM: Rybník Voleský vydal své bohatství

Deštná - Deštenští rybáři zatahovali sítě na rybníku Voleský.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT