VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused má doma 20 000 zapalovačů

Pasov - Christian Mörtl (53) z Hainbergu v okrese Rottal-Inn, vyučený truhlář, sbírá od roku 1989 zapalovače. „Kořist" vyhledává na bleších trzích, po internetu nebo v místech dovolenkových pobytů, ale myslí prý na něho soustavně i rodina, známí a kolegové.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Z obří sbírky zapalovačů.Foto: Deník/repro PNP

Skleněné vitriny v separátní sklepní místnosti skrývají už 20 000 exemplářů. Jubilejní dostal jako dárek 21. února od Franze Stegmüllera z Geiselsdorfu. Podle PNP může takové historky o původu uvést ke skoro každému jeho zapalovači. Nejzamilovanějším kouskem je prý „plamenomet" ve formě olympijské pochodně, který přišel na trh k olympiádě v Mnichově 1972. Na blešáku na něj „kápl" Mörtlův kolega z práce.
Tento exemplář ukládá sběratel do zvláštní vitriny. V ní jsou i další kuriozity – zapalovače ve formě pivní plechovky, revolveru, flekaté krávy, žehličky, šicího stroje, závodního auta, zvonku či lokomotivy, která při zdvihnutí začne pískat a přestane, až když se vrátí na místo, píše pasovský list. „Pán ohně" ukazuje, jak se zapaluje vrtulníkem, kladivem, blonďatým andílkem, mobilem, jízdním kolem, koženou rukavicí, kombinačkami, ba dokonce cigaretou… Trofej z největší dálky mu přivezla sestřenice – z Nového Zélandu. Má zapalovače i z Japonska, Keni, USA a všech evropských zemí. Kusy bez potisku už zaplnil 60 třílitrových láhví a v dřevěné bedně čekají další exponáty na to, až je vytřídí a seřadí…

Zazpívalo 5000 dětí

Zazpívaly kolemjdoucím.
Více než 5000 dětí zpívalo ve čtvrtek v Linci na veřejných místech vnitřního města (Schillerpark, před Divadlem hudby, v univerzitním parku atd.) kolemjdoucím dětské písničky. První Den dětské písně inicioval ředitel lineckých hudebních škol Christian Denkmaier.
Nadšení vyvolalo už dopoledne na Hlavním náměstí 180 dětí národní školy č. 8 uvedením oblíbených „Všichni ptáčci už jsou tu" přes kánon „Bruder Jakob" uvedený v pěti jazycích až k africkému Kumbaya My Lord. Souběžně bylo v akci dalších 31 škol, kde žáčci zpívali ve třídách nebo na veřejnosti. Akce měla takový úspěch, že se prý jistě bude opakovat i příští rok, píší OÖN.

Zakazují fotografovat na plážích

Koupací sezona začala a také v Horních Rakousích pořídili ve čtvrtek nadšenci od vody snad desetitisíce fotografií v bikinách a plavkách. „Zcela bezproblematické ale tyto snímky nejsou," píše linecký deník OÖN.
Upozorňuje především na situace, kdy obrázek zachytí třetí osobu. To vede například na mnoha koupalištích v Německu k důslednému prosazování zákazu fotografování na plážích, pravidla dosud spíše neuplatňovaného.
„Asi pro každého je nepříjemná představa, že snímek jeho osoby na koupališti, či dokonce jeho dětí, skončí bez jeho souhlasu viditelný kýmkoliv na internetu," pokračuje list. Připomíná, že v Rakousku je právní situace jasná – platí právo na vlastní podobu a foto nesmí být zveřejněno, zachycuje-li osobu v nevýhodné situaci. Ještě přísnější jsou pravidla při fotografování nezletilých.
Představa, že snímek jejich dětí z koupaliště může skončit dokonce v pedofilních kruzích, je pro rodiče hororovým scénářem, který ale nemůže být vyloučen. V Německu zavedla četná koupaliště i proto přísný zákaz fotografování. Platí tam, že buď je fotoobjektiv smartphonu zakryt speciální nálepkou, nebo telefon musí zůstat v tašce. Kdo se pravidlem neřídí, musí jít, uvádějí OÖN.
„Na koupalištích Linz AG, které ročně navštíví kolem milionu hostů, není takto striktní nařízení toho času tématem," píše deník a cituje mluvčí společnosti Susanne Gillhoferovou: „V našem koupacím řádu je beztak dáno, že je nejpřísněji zakázáno fotografovat jiné návštěvníky bez jejich svolení." Když se host cítí obtěžován, protože si myslí, že ho fotografují, měl by se obrátit na plavčíky, radí Linz AG. Pokud se podezření potvrdí, je přivolána policie. Generální zákaz jako v Německu má také nevýhody, míní linecký provozovatel. „Měli bychom myslet také na to, že například mnoho rodičů si rádo své děti vyfotografuje, jak poprvé samy plavou. To by ale už nebylo možné…"

Začíná „trhové" jaro

Trh u Jižního nádraží v Linci.
V sobotu v 9 hodin začnou v Linci už dvacáté jarní trhy nakrojením tradičního Jindrakova „tržního" dortu místostarostou Bernhardem Baierem. Dort bude rozdělen návštěvníkům trhu. Každý víkend až do 24. června budou na některé tržnici nabízeny nejrůznější svěží čerstvé potraviny – od chřestu přes jahody po houby, a mnoho dalších produktů.
Akce zahájí trh u jižního nádraží. Se 47 kójemi a až stovkou stánků pod volným nebem je jedním z největších v Rakousku. Doprovází jej řada akcí, například loterie o deset plných tašek ovoce a zeleniny, ukázky vaření a hodně muziky – od 12 do 15 hodin budou hrát Flamingos. Mezi návštěvníky bude rozděleno 2550 svazečků šnitlinku, petržele atd. V pátek 2. června ožije tržnice na Hlavním náměstí (10-13), na řadu přijdou také Kleinmünchen, Spallerhof, Oed, Bindermichl, Dornach-Auhof, Neue Heimat, Wiener Straße a Grünmarkt Urfahr. Podrobnosti na www.linz.at/maerkte.

Hudební noc ve Steyru

Hiphopoví Luminace.

V sobotu 20. května bude ve Steyru Noc hudby, při níž na 18 místech zahraje dvacet kapel nebo sólistů. Dostat se v pravý čas na správné místo pomůže kyvadlový autobus, který bude v provozu celou noc a poveze s sebou i dýdžeje.
V kulturním domě Röda například zahraje multinacionální countryová formace "Nowhere Train", v Café Rahofer "The Two", zazní austropop, rap a hip-hop, irská muzika, jazz, klasický rock (v Muzeu světa práce), blues, folk, oldies, balady, boogie atd. Na snímku je hiphopová Luminance, která vystoupí v hostinci Bewegung od 21 hodin.

Řemeslné dny podesáté

V lineckém Starém městě budou v sobotu a v neděli desáté dny uměleckých řemesel pod názvem "Kunst & Können". V obou dnech se představí vždy od 10 do 18 (19) hodin opět víc než 70 designérů a tvůrců rukodělného umění z Rakouska, Česka, Německa, Maďarska a Lotyšska. Nabídnou svá díla z keramiky, skla, textilu, šperky, dřevořezby atd., a také se návštěvníkům předvedou při práci.

Ohlídají pořádek v civilu?

Souhlas i silnou kritiku vyvolal linecký místostarosta Delef Wimmer (FP) za způsob, jakým chce nechat městskou pořádkovou službu kontrolovat i hlídkami v civilu, bez uniforem, píší OÖN.
Při projednávání zrušení výnosu bývalého starosty Franze Dobusche, který takový postup vylučoval, došlo ve výboru pro bezpečnost, kde hlasují i zástupci vlastníků nemovitostí, k politickému patu. Proti byli sociální demokraté a Zelení. Ředitel tohoto grémia proto musí podle jednacího řádu o věci jednat s novým starostou Klausem Lugerem. Opozice tento Wimmerův postup označuje za trik, za pokus o řešení „oklikou", uvádí list. Lidovci se naopak netají tím, že má být konečně naplněn jejich dlouholetý požadavek efektivního postupu například proti ilegálnímu žebrání.
Předkladatel návrhu si je jistý, že pořádkové hlídky v civilu budou moci vyrazit během tří až čtyř týdnů.

Park slavil padesátku

Shromáždění k jubileu parku.

Přírodní park Bavorský les se sídlem ve Zwieselu oslavil na den přesně od svého vzniku padesáté výročí, píše PNP. Oslava se konala v bývalé historické čekárně I. třídy v hraniční železniční stanici Bavorská Železná Ruda. Její přestavba na „NaturparkWelten" byla nejnákladnějším projektem v historii parku.
Setkání se zúčastnili hejtmani čtyř příhraničních bavorských členských okresů, mnozí starostové 89 členských obcí, zástupci dolnobavorské vlády, svazu ochrany přírody, euregia, šéf Národního parku Bavorský les Franz Leibl a jeho předchůdce Hans Bibelriether a další hosté.
Park mezi Dunajem a Javorem má plochu 278 000 hektarů. Je spravován obecně prospěšnou společností, k níž vedle okresů a obcí patří asi 70 svazů a 250 privátních osob. Starosta Bavorské Železné Rudy Charly Bauer nazval přírodní park požehnáním pro jeho obec. Okresní hejtman Michael Adam řekl, že Bavorský les by byl bez tohoto parku o mnoho chudší.
První místopředseda společnosti Heinrich Schmidt závěrem poděkoval spolupracovníkům, okresům, obcím, vládě a Národním parkům Bavorský les a Šumava za vynikající spolupráci, uzavírá PNP. Na snímku je shromáždění v historické bývalé čekárně nádraží.

Zabíjela motorovou pilou

32letá žena, která jako studentka pedagogiky koncem roku 2008 zabila ruční motorovou pilou na koleji v Haaru při sexuálních „hrátkách" svého tehdejšího druha svázaného na posteli (Deník informoval), byla v pátek zemským soudem v Mnichově uznána vinnou zabitím a odsouzena na dvanáct a půl roku do vězení. Státní zástupce navrhoval klasifikovat čin jako úkladnou vraždu a potrestat pachatelku doživotím. „Když někdo druhému přitlačí dvakrát na krk běžící motorovou pilu, jedná v absolutně zničujícím úmyslu. Nebylo ale prokázáno, že obžalovaná zamýšlela usmrtit už před svazováním oběti. Nejpozději když viděla muže ležet bezstarostně a bezbranně před sebou, se ale rozhodla," řekl soud.
Skutek vyšel najevo až loni. Odsouzená se svým novým přítelem mrtvého zahrabali v zahradě studentské koleje; pomocník už za to sedí. Čin doznala. Jako motiv uvedla obavy z tehdejšího partnera, který ji prý léta ponižoval a nutil ji k sexuálním hrám, které nechtěla. „Popravu" prý oběť nemohla vidět, protože měla přes oči zalepené potápěčské brýle. Pachatelka si údajně pamatuje jen to, že pilu „tlačila dopředu", uvedla PNP.

Autor: Vladimír Majer

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při představení Brouk v hlavě nebude o zábavu nouze.
46

OBRAZEM: Ochotníci z Deštné zvou na Brouka v hlavě

Ilustrační foto.

Neznámý nálezce si nechal ztracený telefon

V Dačicích se zaměří na plynulost dopravy

Dačice - Dačická radnice se zabývá projektem, který má řešit automobilovou dopravu ve městě.

Divočáky kontrolují kvůli moru také na jihu

Jižní Čechy – Ačkoliv se v jižních Čechách u divočáků nákaza africkým morem prasat neprokázala, veterinární opatření platí i tady.

Ve čtvrtek mrzlo, ale ne všude

Jižní Čechy - Ve čtvrtek ráno viděli Jihočeši na teploměrech mráz, ale neplatilo to po celém kraji.

Hradec má letošní plán zimní údržby

Jindřichův Hradec - Podívejte se s námi, kde se letos bude a nebude uklízet sníh.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT