VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé budou psy cvičit na živých divočácích

Pasov –Ve Fahrnbachu v obci Bischofsmais (okres Regen) vzniká první obora černé zvěře v jižním Bavorsku. Tříhektarovou plochu zřizuje myslivec Helmut Kappenberger. „Od června by zde mohli myslivci cvičit své lovecké psy cíleně na černou," píše deník PNP.

12.3.2015
SDÍLEJ:

První živé simulátory jsou na místě.Foto: Deník/repro PNP

„Cílem je, aby se pes naučil kance vyhledat v úkrytu a zdvihnout je k pohybu, ale aby je při tom nezranil, nebo aby sám sebe neuvedl v nebezpečí." Obora má klidovou a „pracovní" část, jsou na ní louky, vysoký les, mlází a mokřiny. „Vzhledem ke kalamitě černé zvěře v širokých částech Bavorska je poptávka už teď velká," cituje list Kappenbergera, který provozuje i „střelecké kino", simulátor, na kterém myslivci mohou trénovat střelbu. Do obory byli ve středu vypuštěni první čtyři „lončáci".

100 000 aut v Linci

S koncem minulého roku bylo v Linci registrováno rekordních 100 091 osobních automobilů. Od roku 2004 se tak stav zvýšil o 10,1 procenta – rostl téměř dvakrát rychleji než počet obyvatel (+5,9). Přitom lehce poklesl počet registrovaných aut na 1000 obyvatel – z 513,1 v roce 2013 na 507,3, což bylo způsobeno přistěhovalectvím minulých let, za nímž motorizace pokulhávala. Při množství aut jsou experti spokojeni s tím, že „jen" 43,8 procenta cest z města a do města v pracovní den připadá na individuální motorizovanou dopravou.

Aby děti neumíraly

Iniciativa "Vision Zero 2020" si dala za cíl, aby do roku 2020 v Rakousku nezahynulo nebo nebylo těžce zraněno ani jedno dítě, píší OÖN a připomínají, že loni zemřelo při nehodách v zemi 20 dětí a kolem 165 000 bylo zraněno tak, že muselo být ošetřováno v nemocnicích. „Vision" chce cílenou informací zejména rodičů a praktickou preventivní činností (také s videi na www.eltern-bildung.at) zvýšit povědomí o potřebě důsledné ochrany dětí. Rakousko se má stát nejbezpečnější zemí pro děti v Evropě. Úmrtnost mladších 15 let po úrazech – 20 na milion dětí – je více než o 20 procent vyšší než ve Švédsku (16).
Devět z deseti těžce zraněných má nehodu doma nebo při volném čase. Jen dvě procenta se stanou v dopravě. Doma se denně zraní v průměru 112 dětí. Více než ke každému pátému úrazu dojde ve škole nebo při školní tělovýchově, většinou pády.
V uplynulých pěti letech utonuly vždy 3-4 děti, každým rokem je jich 50 uváděno po takové příhodě do umělého spánku.

Pivo přestává chutnat?

Tuzemský odbyt rakouských pivovarů loni poklesl o 1,2 procenta na 8,29 milionu hektolitrů. Při započítání nealkoholického piva bylo mínus 0,6 % (8,40 milionu hektolitrů). Export zato narostl o osm procent, hlavně do Německa, Itálie a Chorvatska. Trvá trend ústupu od čepovaného piva – loni byl odbyt nižší o 7,4 procenta. Branže to přičítá poklesu počtu hospod a větší četnosti značek, specialit, po kterých konzument sahá spíš v lahvové podobě. 53 procent prodaného piva bylo v obalech, z toho 70 procent ve skle a 20 procent v dózách. 30 procent produkce odebírají hostince, zbytek obchod. Vzhledem k situaci gastronomové vytýkají politikům „regulační běsnění", které jim háže klacky pod nohy, a zastávají kredo, že Rakousko by dál mělo být zemí občanské pospolitosti, k níž posezení v restauraci přispívá. Přes pokles odbytu prý nehrozí konec oblíbenosti piva – Rakušané jej loni vypili 105 litrů na hlavu a jen v Čechách to je víc, uvádějí OÖN.

Linec osedlá kola

První pracovní den jara odstartuje v Linci akce „Linec jede na kole". Zaměstnanci všech lineckých podniků jsou vyzýváni, aby vytvořili tříčlenné týmy, od 23. března do 31. října nechali svá auta stát a do práce a z práce jezdili na bicyklech, píší OÖN. Každý člen družstva má v rámci akce dojet alespoň čtyřicetkrát do zaměstnání na kole. Vzdálenosti, které zdolá, budou elektronicky zaevidovány a po skončení akce budou nejlepší týmy vyhodnoceny.
Loni se akce zúčastnilo 208 družstev z 24 firem. Celkově našlapali 645 000 kilometrů, čímž uspořili kolem 123 tun emisí oxidu uhličitého.

Autor: Vladimír Majer

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

V kulturním domě Koruna v Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení.
4

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Fotbalový turnaj pomohl hospicové péči

Třeboň - Fotbalový turnaj Evocati cup poprvé pomáhal v Třeboni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení