Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé chtějí další lanovku na Dachstein

Linec - Zatím co Jihočeši (zřejmě marně) bojovali o lanovku na Hraničník, Štýrsko by rádo postavilo (další) lanovku v oblasti Dachsteinu (2995 m).

16.7.2016
SDÍLEJ:

Pohodlně vzhůru!Foto: Deník/repro

Má být dlouhá tři kilometry, překlenout údolí Ennsu a spojit lyžařskou oblast Schladmingu, Planai, s Ramsau, odkud vede další lanovka nad jižní stěnou Dachsteinu k horské stanici Hunerkogel (2700 m). Ta je na hranici ledovcového lyžařského areálu náležejícího Horním Rakousům. „Vize předsedy hospodářského svazu Manfreda Breitfuße, která má velkou podporu starosty Schladmingu Jürgena Wintera a provozovatelů Planaiských horských drah, má být realizována do roku 2020," píší OÖN. Náklady se odhadují na 50 milionů eur. Starosta argumentuje mimo jiné tím, že by nová lanovka ulevila obslužné dopravě mezi Schladmingen a Ramsau.

Hornorakouský rada pro životní prostředí Martin Donat vidí lyžování na ledovci už dlouho jako ohrožení chráněného území. Podle něho je třeba uvažovat o jiné koncepci, jak tuto oblast turisticky využít.

Planaiské horské dráhy v současnosti usilují u hornorakouské vlády o přeložení lanovky ze Schladmingu ke středu Schladmingského ledovce, protože stopa při okraji ledového pole je už jen těžko udržovatelná a sjízdná. „I Donat ví, že doprava sněhu k její úpravě je enormně nákladná," pokračuje linecký list. „Zamýšlené nové lanovce ale přisuzuje životnost tak jenom deset let, pokud tání ledovce bude pokračovat dosavadním tempem. Nejpozději za patnáct let bude třeba všechny vleky bez náhrady odstranit a zlikvidovat," říká. Totéž podle něho platí i pro lanovku z Mittersteinu, jejíž koncese běží až do roku 2025. Terén ledovce je mj. na www.bergfex.cz.

Ztrácejí ovečky

Německá biskupská konference v pátek oznámila, že 56 procent obyvatelstva se aktuálně hlásí ke dvěma největším církvím. Před deseti lety to bylo více než 62 procent. Loni z katolické vystoupilo vystoupilo 181 925 lidí, což je o 35 800 méně než předloni. Jejích 27 diecézí má nyní 23,761 milionu členů, tedy 29 procent obyvatelstva. Evangelická ztratila 210 000 věřících, meziročně o 60 000 méně, a má 22,27 milionu členů (27,2 % obyvatelstva).

V Bavorsku se ke katolické církvi loni obrátilo zády 53 318 lidí, oproti roku o 6,6 % méně, k evangelické 24 914 – u té se pokles zvýraznil o 12,3 %. Počet katolických výstupů v této zemi byl o téměř 10 % menší než ve spolkovém průměru, a to díky jen minimálnímu úbytku v největší diecézi Mnichov a Freising (0,4 %). Celkově žilo ke konci roku v Bavorsku 6,57 milionu katolických a 2,43 milionu evangelických křesťanů.

Na rakouském hradě zněly dudy.Dudy na rakouském hradě

"Austrian Bagpipe Association" uspořádala ve spolupráci s renomovanými interprety z celé Evropy i letos, už poosmé, na hradě Kreuzen v Bad Kreuzenu letní školu hry na skotské dudy, "Great Highland Bagpipe", a dudáckého bubnování. Zúčastnilo se jí 24 zájemců různého věku a národností, píše deník OÖN. Kromě jiných je učili skotský dudák Chris Armstrong, bubnovat pak Mark Wilson z Belfastu a německý bubeník Maik Reckziegel. Kromě hry se zájemci dozvěděli mnoho o historii těchto instrumentů.

„Na závěr kurzů se na hradě Kreuzen uskuteční v sobotu od 19 hodin koncert Austrian Bagpipe Association. Vstup na něj je volný," dodává list.

Autor: Vladimír Majer

16.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení