Náš Pech patří k favoritům

Linec – Mühlviertel se chystá na 31. ročník Lednové rallye ve dnech 3. až 5. ledna. „Freistadtské hospodářství se těší opět na jeden ,turbo-lentní´ začátek roku," píše deník OÖN a připomíná, že tato motoristická událost pořádně roztáčela ekonomiku regionu i v minulých letech.

Předsedkyně Hospodářské komory Freistadt Gabriele Lackner-Straussová počítá u „Jänner-Rallye 2014" s vytvořenou hodnotou celkově 4,8 milionu eur. „Odhlédnuto od příjmu z očekávaných zhruba sedmi tisíc přenocování mohou pozoruhodné kousky rallyových gladiátorů přilákat do Mühlviertlu opět také mnoho tzv. jednodenních výletníků," píše list. Podle zemského rady pro hospodářství a turistiku Michaela Strugla vydávají tito hosté denně 60 až 100 eur, což při očekávaných 100 00 až 15 000 diváků představuje pro region významný ekonomický faktor.

Lackner-Straussová předpokládá obrat freistadtských podnikatelů v souvislosti s rallye ve výši 4,5 milionu eur a ze zkušenosti předpokládá, že mnoho návštěvníků akce při této příležitosti objeví Mühlviertel také jako atraktivní prázdninový cíl do budoucna.

Zemský rada pro sport Michael Strugl označil rallye za prvotřídní podnik, který zviditelní Horní Rakousy i v mezinárodním světle. Akce má znovu statut mistrovství Evropy a Europsport jako promotéra. Televizní přenosy z ní letos vidělo více než 23 milionů diváků a podobně tomu má být i v příštím roce. Opět půjde o první z dvanácti podniků European Rallye Challenge. Silné startovní pole je garantováno. Ohlásilo se 85 týmů ze třinácti zemí.

Největším „honěným zajícem" bude podle OÖN Robert Kubica, Polák, který letos získal titul mistra světa WRC-2. Na startu bude s Fordem Fiesta. „Je to první pilot formule jedna, který může jet rallye na absolutně špičkové úrovni," říká o něm také rakouský „vývěsní štít" tohoto sportu  Raimund Baumschlager.  K němu linecký list dodává, že „v hledáčku" tohoto pilota Škody z Rosenau je pro příští rok dvanáctý titul rakouského mistra, čímž by se stal jediným držitelem rekordu v počtu vítězství – dosud se o ně dělí s Franzem Wittmannem. „Kdo mě zná, ví, že jdu na start, abych vyhrál," říká v deníku. „To bude ale při Jänner-Rallye těžké…" Na startu totiž budou kromě Kubici mimo jiné také Polák Kajetan Kajetanowicz, Čech Václav Pech,  mistr Evropy Andi Aigner či bývalý rakouský mistr Beppo Harach.

Vizitkou rallye v oblasti V. I. P. pak bude mimo jiné švédská rallyeová legenda Stig Blomqvist. Další informace o akci jsou na www.jaennerrallye.at.

Pizzu dovezou vzduchem?

Budou pizzu dopravovat vzduchem?Franz Huditz, ředitel pizzerie „Villa Lido" na Wörthersee v Korutanech, pracuje společně s pilotem Gertem Steinthalerem na projektu dodávání pizzy jiným způsobem – vzduchem, prostřednictvím malých dálkově ovládaných vrtulníčků, tzv. Drohne. „V budoucnu by vskutku mohly nahradit poslíčky," napsal deník OÖN. „Při pokusu nebyl pro vrtulníček žádný problém zaletět s pizzou z Wörthersee na určenou adresu ve vnitřním městě," řekl listu Huditz a natočený let umístil na YouTube.  Prý je jen třeba speciální balení produktu, aby nevychladl… OÖN k tomu uvedly další problém: „pizzacopter" zatím nemá letové povolení.

Dělají (taky) i pro stát

Loni museli rakouští zaměstnanci a důchodci odvést ministerstvu financí na daních ze mzdy 24,525 miliardy eur. To bylo o 7,02 procenta víc než v roce 2011. Přitom se hrubé příjmy poplatníků zvýšily jen o 4,3 procenta na 167,7 miliardy eur.  V průměru inkasuje stát prostřednictvím daně ze mzdy 14,63 procenta příjmu.

Poplatníků této daně bylo loni 6,6 milionu Rakušanů. Z nich ovšem 2,5 milionu nemuselo odvádět nic, protože jejich příjem byl příliš nízký. Na druhém konci výpočtové škály bylo 166 000 lidí (2,5 procenta), kteří odevzdávali státu nejvyšší sazbu ve výši 50 procent. Přes polovinu vybrané daně odvedlo deset procent občanů vydělávajících přes 51 056 eur ročně. Polovina poplatníků byli muži. Vzhledem k vyšším výdělkům ale odvedli 71,1 procenta celkové vybrané částky.

Částky se značně liší. Nejvíc bralo (a odvádělo) asi 3300 poplatníků I. vídeňského okresu – ročně měli čistého průměrně 52 180 eur. Následovalo dalších dvanáct okresů Vídně a přilehlého okolí. Nejsilnější hornorakouský okres Urfahr venkov byl na 16. místě průměrem 32 560 eur.

Manažérství nese

Průměrný plat členů představenstev a ředitelů státních podniků nebo společností s většinovým podílem spolkového státu v Rakousku loni činil 181 300 eur hrubého. „53 manažerů ve 22 firmách vydělávalo víc než spolkový kancléř (285 600 eur).

Od roku 2009 do loňska stouply manažerské platy o 8,2 procenta, takže zůstaly pod nárůstem příjmu ostatních zaměstnanců (9,1 procenta). Opak byl v letech 2007-10, kdy odměny manažerů stouply o 19,6 procenta, ale zaměstnanců jen o 10,4 procenta.

Nejvíc loni vydělalo představenstvo Post AG – průměrně 866 400 eur hrubého, také díky redukci členů z pěti na čtyři. Na druhém místě byl energetický koncern Verbund (819 200 eur), třetí Rail Cargo Austria  (693 800). Nezapočítána jsou představenstva OMV a Telekomu, protože tam stát nemá většinový podíl. Šéfové státních nebo polostátních firem brali 2,2 až 6,7krát víc než jejich zaměstnanci (v průměru 3,7krát).

92 mrtvých sousedů

V Horních Rakousích letos zahynulo při dopravních nehodách už 92 lidí. Jen v okrese Wels venkov jich bylo deset, v okrese Schärding devět. V okrese Freistadt se jich stalo sedm. Nejméně jich bylo naopak ve městě Welsu – jediný, ve Steyru dva. Každá čtvrtá smrtelná nehoda se stala kvůli nepřiměřené rychlosti, každá šestá kvůli odvedené pozornosti od řízení, nejčastěji telefonováním nebo psaním SMS, napsal deník OÖN. Na druhém místě v příčinách tragických nehod je nedání přednosti, například nezastavení před přechodem, na stopce nebo na červenou.

Celorakousky počet obětí poklesl asi o třináct procent. Horní Rakousy jsou ale výjimkou – loni zahynulo při haváriích za celý rok 93 osob. Oproti roku 2005 se ale i tady situace výrazně zlepšila – mrtvých je o 40 procent méně.

Dům na stromě musí zbourat?

Tisíc hodin stavěl, a teď možná zbourá…Truhlář Daniel Reschenhofer si v Sankt Radegundu, v lese svého otce, starosty v sousedním Hochburgu-Ach, postavil „dům" na stromě.  „Deset metrů vysoká a šest tun těžká konstrukce ale rozzlobila obec, protože Reschenhofer stavěl bez povolení," píše deník OÖN. „Vynaložil na to více než tisíc hodin práce, a možná nanic, protože po novém roce by mohlo přijít rozhodnutí o snesení stavby."

Stavebník doufá, že k tomu nedojde. Prý ho nenapadlo, že by k takové stavbě potřeboval povolení. Starosta Simon Sigl (ÖVP) mu ji napřed zarazil ústně, ale soudní znalec poté došel k závěru, že dům představuje nebezpečí a ruší obraz krajiny.

Reschenhofer tvrdí, že tomu tak není, jeho stromový dům  je na odlehlém místě a dobře zapadá do otcova lesa. Nechtěl by se prý odvolávat někam ke správnímu soudu, ale na podpisovém listě pro zachování objektu umístěném vedle stavby už nastřádal 800 podpisů. Zájem projevil i regionální turistický svaz, dům je prý perfektní pro tvůrčí dílny v přírodě, například pro školy.

Jako sardinky

Bavorská policie kontrolovala na parkovišti na A3 u Rottalu v okrese Pasově Mercedes Sprinter s francouzskou poznávací značkou.  Vystoupilo z něj dvanáct dospělých a 22 dětí od kojenců po třináctileté, píše deník PNP. Vozidlo bylo přitom vybaveno sedadly jen k přepravě devíti osob. Cílem rumunské výpravy byl Hanau u Frankfurtu. 25 mužů a žen bylo dopraveno na nádraží v Pasově a mohlo pokračovat v cestě vlakem. 33letý šofér byl obviněn a mohl po složení kauce 100 eur pokračovat v jízdě se zbývajícími devíti osobami, uvedl list