Scénář kempu je jednoduchý – putovat po hranici, přemýšlet o životě, v pestře poskládané skupině vařit na svépomocně postaveném pasteveckém ohništi a u táboráku bylinkovou pizzu či  „medvědí boršč", a v ideálním případě se pak vrátit ke všedním dnům s poznáním, co je v životě opravdu důležité, poznamenávají OÖN.

Helleinová spolu s Reingardem Prohaskou z Hagenbergu se rozhodli uskutečnit „divokou polní kuchyni", poznávání přírody s těžištěm na byliny a vaření. Kempy u Windhaagu jsou součástí nové zážitkové nabídky v chráněném přírodním území v „zeleném pásu Evropy". Premiéra se přes špatné počasí vydařila a organizátoři jsou do dalších let optimisty. „Chtěli bychom se zaměřit na jednotlivé cílové skupiny, například na matky s dětmi," říká Helleinová. „A pěkné by bylo, kdyby přijeli i účastníci z jižních Čech…"

Těžištěm dalšího příhraničního kempu 15.-17. srpna bude historie příhraničí. „Při putování kolem Malše se účastníci dozvědí od rakouských a českých svědků, jak železná opona ovlivnila druhou polovinu dvacátého století," přibližují OÖN. Od 22. do 24. srpna budou moci zažít pospolitost skupiny a otestovat si hranice svých možností mladí od 16 let, dodává list. (www.wildefeldkueche.info)

Na snímku obědvají v kempu u Malše zleva Martin z Vídně, Johannes ze Pfarrkirchenu, Veronika a Roman z Hagenbergu.

Pasovsko táhne

Okres Pasov-venkov byl také loní jedním z neoblíbenějších rekreačních regionů celého Německa. V Bavorsku byl třetí hned za Mnichovem a okresem Oberallgäu. Ve východním Bavorsku s odstupem vedl.

Průměrný pobyt turistů na Pasovsku byl 5,5 dne, výrazně delší než ve zbytku Bavorska (2,7 dne). Hosté tu strávili  4 627 594 nocí. Pro 58 procent z nich byl zdejší pobyt hlavní dovolenou, pro 37 procent krátkou, pět procent si sem odskočilo na víkend. Průměrný věk návštěvníků byl 48 let. Přicestovali z průměrné vzdálenosti 475 km v 97 procentech vlastními vozidly.

Průměrný host v regionu utratil denně 104,25 eura. Z toho 42,80 eura byly náklady na pobyt a 61,45 eura ostatní výdaje (vstupné, nákupy, návštěvy restaurací). Celkově tu turisté nechali 482 milionů eur.

Nabídli kastraci koček

K zábraně nežádoucího množení se koček nabídl Spolek přátel psů a koček z bavorského Pockingu pomoc. „Věnujeme potřebným, kteří si zákrok nemohou dovolit, kastraci jejich domácích koček," říká předsedkyně Sibille Clemensová v listě Am Sonntag. Vysvětluje, že pokud jsou toulají nekastrované kočky, mají často a rychle za sebou nežádoucí potomky, kteří jsou pak v mnoha případech utraceni nebo někam odloženi. „Jsou bohužel takoví bližní, kteří si kastraci za 60 až 100 eur nemohou dovolit," opakuje Clemensová a udává adresu spolku, kam se lidé mohou od 16. července obracet. A protože spolek je odkázán na dary, připojuje číslo konta.

Německo jásá

Mehmet Scholl (vpravo) při vysílání z Ria.Triumf německé reprezentace na mistrovství světa ve fotbale v Brazílii oslavovali samozřejmě i naši sousedé v Bavorsku. V Mnichově vyšlo do ulic na 80 000 lidí. Metro muselo být pro velký nával uzavřeno, na pořádek dohlíželo 500 policistů. V Norimberku sledovalo jen na letišti společně zápas na 20 000 fanoušků, v Augsburgu prošlo středem města 20 000 lidí, do ulic vyrazily také tisíce Pasovských. V Dolním Bavorsku bylo při veřejných přenosech, tzv. public viewing, celkem asi 22 000 fanoušků, ve větších městech oslavovali společně i výsledek.  Až do rána projížděly městy houkající kolony aut. K větším narušením pořádku nedošlo, kromě vyřizování ojedinělých stížností byli policisté zaměstnáni při dohlížení na bezpečnost projíždějících „autokorz" nadšenců. Ve včerejším deníku PNP složilo vedení policie občanům poklonu za převážně pokojné a přátelské společné prožití velké události.

Kuriozitou public viewing na soutoku Dunaje a Inu a v pivovaru Löwenbräu v Pasově bylo promítnuté videoposelství spolukomentátora televize ARD, populárního Mehmeta Scholla.  „Během živého přenosu z Ria si ještě našel čas poslat vzkaz svému pasovskému příteli, organizátorovi koncertů Tillu Hofmannovi," popisuje deník PNP. „Na obou místech se tak ,Scholli´ objevil na velkoplátnech a k oznámení základní finálové sestavy připojil  ,bokem´ pozdrav do města tří řek.  Jako známý vtipálek ,drze´ oznámil, že při vítězství Německa chce Hoffmann zaplatit tisíc piv, a dodal: ,Sorry, Till, teď jsem tam jednu nulu přidal…´" Video samozřejmě nešlo do vysílání ARD, bylo jen bonbonkem pro pasovské fanoušky, píše PNP.

Finálový přenos ARD sledoval v Německu u obrazovek rekordní počet 34,65 milionu diváků. Starý rekord držel úterní duel fotbalistů s Brazílií, který vidělo 32,54 milionu fandů. Miliony lidí při public wiewingu ovšem započítány nejsou.

Na snímku je Mehmet Scholl (vpravo) s moderátorem Matthiasem Opdenhövelem ve studiu ARD v Riu.