Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé mají vězení pro seniory

Linec – Od začátku roku 2014 je ve věznici v Subenu zřízen trakt pro výkon trestu seniorů. „Je upraven speciálně podle potřeb a přání odsouzených starších 60 let a je v Rakousku v této podobě jedinečný," píše deník OÖN.

4.7.2016
SDÍLEJ:

Nevypadá to jako v base, ale je!Foto: Deník/repro

Opatření je reakcí na rostoucí počet starších osob ve věznicích. V roce 2010 bylo mezi zhruba 8500 potrestanými jen 283 starších 60 let, v roce 2014 už 358.

„Je mnoho možností činnosti a terapie, kterých mohou senioři využít," říká ředitel věznice Gerd Katzelberger. Mohou například pracovat v některém z 18 vlastních provozů tohoto zařízení, pokud si to přejí – po šedesátce už totiž neplatí povinnost pracovního zařazení. Přitom jde o zkušené a cenné řemeslníky, kteří často představují na pracovišti „pól klidu" a pro mladé vězně jsou vyhledávanou odbornou autoritou.

V Subenu je aktuálně v „důchodcovském" oddělení 30 osob. Tři cely jsou spojeny do „domácnosti" s klidovým a odpočinkovým prostorem a se společnou místností se sedacím koutem, televizí, počítačem a malým fitneskem vybaveným sportovním nářadím.

S projektem tady začali už v roce 2007, při kompletní sanaci traktu bývalého klášterního konventu. Se záměrem upravit některá místa pro potřeby seniorů byly už při přestavbě zabudovány širší dveře, úchopy, bezbariérový přístup ke sprchám a toaletám a tísňové poplachové zařízení. Na podlaze jsou optická značení upozorňující na větší překážky.

„Katzelberger si ještě dobře vzpomíná na první rozhovory se staršími vězni k jejich přáním a potřebám," pokračují OÖN. Mnozí prý „vyvalili oči", protože zpočátku nevěřili a báli se, že jde o nějakou past. Po čase ale byly diskuse konstruktivnější a potvrdily koncept záměru vedení.

Odsouzeným seniorům jsou dnes nabízeny počítačové kurzy, sportovní vyžití, tvůrčí dílna, ve které jsou pro ně organizovány kurzy hrnčířství a malování. Na jaře si mohou upravovat zahrádky a ošetřovat zelenou plochu… V „generačních skupinkách" s výměnou zkušeností starších a mladších potrestaných se rozebírají aktuální témata a události. Pravidelně se seniory individuálně hovoří psycholožka Anne Dewaldová a sociální poradkyně Carmen Hoisová. K udržování soběstačnosti je připravuje speciálním tréninkem duše a těla „SelbA" trenér Alfred Gramatzky.

Nové centrum Židů

V neděli bylo otevřeno nové centrum židovské obce v Norimberku. Obec má přes 2000 členů. V novém středisku se sálem pro téměř 300 lidí se mají konat koncerty, pódiové diskuse a podobné pořady. „Tím se Izraelitská kulturní obec otevírá vnějšku a vzájemným poznáváním rozdílných náboženství a kultur podporuje dialog," řekl při zahájení bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. „Všichni jsme vyzýváni k tomu, abychom ,Už nikdy!´ předávali dalším generacím a minulost nikdy nebyla zapomenuta. Nejtemnější kapitola našich dějin nám musí být trvalou výystrahou." Dodal: „Radujeme se z nového pulsujícího života Židů v naší zemi. Nové centrum obce přispěje tomu udělat jej v Norimberku znovu tak samozřejmým, jakým byl před rokem 1933."

Otevření centra se dále zúčastnil mj. Josef Schuster, prezident Centrální rady Židů v Německu.

Autor: Vladimír Majer

4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Čistírna odpadních vod ve Staré Hlíně.
4

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Volební účast je nad očekávání vysoká, byly i fronty

Jindřichohradecko – Už při pátečním otevření volebních místností čekaly na mnoha místech hloučky voličů.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Jindřichův Hradec - Policisté se opět vypravili mezi děti v jindřichohradeckých školách a besedovali s nimi o nebezpečí alkoholu a drog.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení