Tříhodinový zákrok na Christophu Schmiedovi (68) provedli prim. Reinhold Függer, šéf transoplantačního oddělení, a vrchní lékař Axel Krause. Nemocnému, který od roku 2013 podstupoval dialýzu, se daří velmi dobře. Linecký list dodává, že v roce 2017 bylo v Rakousku transplantováno 428 ledvin, z toho 68 v linecké řádové klinice.

Holocaust mizí z povědomí

Více než polovina Rakušanů – 56 procent – neví, že za nacistického režimu bylo zavražděno šest milionů Židů. Přes třetinu dospělých a 42 % narozených na přelomu tisíciletí si myslí, že obětí holocaustu byly jen dva miliony nebo méně Židů. 13 % mladších je přesvědčeno, že udávaný počet mrtvých je vysoko přehnaný. 38 % vyjádřilo názor, že by nacismus znovu mohl přijít k moci. Ukázal to výzkum Claims Conference, napsaly OÖN.

32 % dotazovaných si myslí, že anexe Rakouska Německem měla širokou podporu okupovaného obyvatelstva. 42 % nezahrnulo Mauthausen mezi koncentrační tábory nacistů v Rakousku. Že byl Adolf Eichmann Rakušan, vědělo jen 14 %.

Zopakují volbu Miss

Volba Miss Vienna se bude opakovat 21. května ve Vídni, oznámila pořadatelská společnost. Výsledek první volby byl anulován pro podezření z manipulace s hlasy, vítězce Beatrici Körmerové byl titul odebrán s odůvodněním její blízkostí ke členům poroty. Možnost jejího nového nastoupení ještě bude zvažována. Opakování bude s vyloučením veřejnosti, píší OÖN. Volit bude nová porota. Místo zatím nebylo určeno.

Vousy plné mikrobů

Ve vousech je skryto víc mikrobů než ve psí kůži, napsal Volksblatt. Platí to prý přinejmenším pro 18 mužů a 30 psů, jejichž bakteriální zatížení bylo vyšetřováno v jedné studii. Napsal to odborný časopis “European Radiology”.

Studii vyvolal rostoucí význam magnetické rezonance pro veterinární medicínu. Protože jen málo veterinárních klinik má potřebné zařízení, je řada psů vyšetřována na stejných scannerech jako lidé, což je silně kritizováno. „Neprávem, jak ukazuje studie týmu radiologa Andrease Gutzeita z Hirslandenské kliniky v Lucernu,“ píší OÖN. „Zatím co u všech lidských probandů byl zjištěn vysoký počet mikrobů ve vousech, bylo to na hřbetech mezi lopatkami jen u 23 ze 30 jedinců. Humánně patogenní zárodky byly nalezeny u sedmi vousáčů, ale jen u čtyř psů.

Nejoblíbenější jména

Marie a Maximilian byli také loni v Bavorsku nejoblíbenějšími křestními jmény. Následovaly u děvčat Maria a Sophie/Sofie, u chlapců Alexander a Lukas. Další pořadí u holčiček: 4. Sophia/Sofia, 5. Anna, 6. Emilia, 7. Emma, 8. Hannah/Hanna, 9. Johanna, 10. Luisa/Louisa, u kluků: 4. Paul, 5. Elias, 6. Felix, 7. Jacob/Jakob, 8. Leon, 9. Jonas, 10. Luis/Louis.