Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé oživili stoletou sanitku

Linec – Když v srpnu před deseti lety slavili v Bad Ischlu narozeniny císaře Františka Josefa, Heinz Tumpach (dnes 73) z Eferdingu s kamarády si k tomu oblékli své staré uniformy Červeného kříže. Oslovil je tam návštěvník z Korutan, jestli by neměli zájem o starou sanitku.

3.4.2016
SDÍLEJ:

Sanitka z první války.Foto: Deník/repro

Historické vojenské muzeum potvrdilo, že jde o části poslední uchované c. k. sanitky z první světové války. Vozidlo bylo pak zjevně užíváno jako tažné na statku, v odmontované kabině pro přepravované pacienty, která stála ve stodole, přespával knecht, popisuje deník OÖN.
Vatou, acetonem a alkoholem čistili Tumpach a Schachinger dřevěnou konstrukci, jak jim poradil veteránský klub Wackersburg/Eferding. K tomu hledali vhodný podvozek. Ideální by prý byl Puch Alpenwagen, typ VIII z roku 1913, ale jeho díly jsou vzácné a extrémně drahé Nakonec našli v USA Chevrolet Pick-up, typ 490, z roku 1918. V listopadu 2014 byl jejich.
S více než dvěma desítkami pomocníků jej rozebrali a restaurovali rám, rozvod a čtyřválcový motor o obsahu 3,6 litru. Při tom si museli nechat ulít v Maďarsku nové písty. Kolařství v Ulmu jim zhotovilo nová kola z jasanového a bukového dřeva, důchodce z Alkovenu vyrobil dřevěný volant. Na práce padlo kolem 3000 hodin. „Před pár dny slavil tým ,svatbu´ - motor a karosérii spojil," píše list s tím, že sanitka bude poprvé veřejnosti prezentována 8. května, na Světový den Červeného kříže, v Linci.
Nadšenci jsou si vědomi, že nezrestaurovali vůz do originální podoby, že museli hledat kompromisy. Branže je na to přísná, znají prý experty, kteří na rekonstrukcích přepočítávají nýty, ale v případě sanitky by takové puntičkářství nebylo ufinancovatelné, říká Tumpach v OÖN. Ujišťuje, že prostředky získali z rozpočtu země a od privátních dárců. Červený kříž prý to nestálo ani cent.

Elektronikou pro řidičák

Nedávno se také v Pasově provalil drzý podvod při skládání řidičských zkoušek, jak se praktikuje po celém Německu. „S minikamerou a vysílačkou podporují podvodné bandy nejistého kandidáta při teoretických zkouškách," popisuje PNP. V pasovském případě byl muž chycen při činu.
Nejčastějším důvodem podvodu jsou podle listu enormní jazykové potíže uchazečů většinou zahraničního původu, ale také privátní tlak bezpodmínečně řidičák muset mít svádí mnohé k těmto trikům. „Postup je ve všech případech podobný. Protože už několik let je zkušebníé test digitalizovaný místo dosavadních papírových otázek, žák je vybaven minikamerou například v knoflíkové dírce nebo v brýlích, malým vysílačem k přenosu dat ze zkušebny a přijímačem, třeba v uchu. Myší počítače jede adept pomalu přes možnosti odpovědi na otázky a když dojede ke správné, dostane od kompliců znamení. Pak tu správnou odklikne," popisuje PNP.
Pasovský "Am Sonntag" se na věc ptal v řadě autoškol ve městě. Všude o této metodě slyšeli. Šéf školy, kde takový případ odhalili, uvedl, že adept měl tehdy kameru pod čepicí. Za vybavení a pomoc kompliců dal 1300 eur.
List připomíná, že odhalený podvodník a jeho pomocníci se nemusejí obávat žádných drakonických trestů – nejedná se totiž o trestný čin popsaný v zákoně. Listu Am Sonntag to potvrdila mluvčí státního zastupitelství Ursula Raab-Gaudinová. „Samozřejmě zkoušení klamou úřady jízdních dokladů, ale ne každé klamání je trestným činem. V tomto případě chybí znak získání výhody na úkor jiného," řekla.

Medvíďata v Bavorském parku.  Medvíďata jsou tu

Ve volném výběhu Národního parku Bavorský les vyvedla medvědice Luna nakrátko poprvé z doupěte své dva potomky, jejichž narození experti předvídali a proto také preventivně odklidili z areálu otce Bennyho (Deník informoval). V pátek dopoledne rodinku vyfotografoval Dr. Heinrich Rall, dlouholetý spolupracovník správy parku.

Autor: Vladimír Majer

3.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení