K samotnému paláci se protestující nesměli přiblížit, ale po oficiálním ukončení demonstrace asi 200 účastníků blokovalo vstupy plesových hostů a pokoušelo se je napadat. „Kdybychom nezasáhli, mohli by být zranění," řekl mluvčí policie David Furtner.
Podle mluvčího pořadatelů Dominika Samassy individuální incidenty nebyly absolutně v záměru organizátorů, ale na události po mítinku prý neměli žádný vliv. Podle něho se demonstrace zúčastnilo na 2200 lidí. Spojenectví proti pravicovému extremismu označilo „buršácký ples" v Linci za pravicově extremistickou velkoakci. Hlavní řečník mítinku Hans-Henning Scharsach nazval buršáky „intelektuální páteří neonacismu" a protiústavní organizací. Kritizoval zemského hejtmana Josefa Pühringera (ÖVP) za účast na bálu. Chtěl si prý tím udržet stranu Svobodných, dominující buršáctvu, jako potenciálního koaličního patnera…

Čech neměl fyzičku

V pátek odpoledne odcizil 31letý Čech v supermarketu v Eferdingu zboží za asi 130 eur. Uschoval je do kapes a odcházel, přičemž se spustilo elektronické poplašné zařízení. Vyběhl z obchodu a utíkal přes parkoviště do centra města, popisují OÖN. Za ním běžela jedna z prodavaček. Muž během útěku vyhazoval nebo ztrácel většinu odcizených věcí a posléze se zcela vyčerpán schoval za zaparkované auto. Krátce nato dorazila policejní hlídka a díky přesnému popisu prodavačky muže na místě zadržela. Je stíhán na svobodě.

Plastináty míří do Lince.Plastináty v Linci

Od 20. února bude v bývalé linecké tabačce výstava „Svět těl", plastinátů dr. Günthera von Hagense. Ve světě už ji vidělo přes 40 milionů lidí, do Horních Rakous zavítá poprvé. Autor a kurátorka Angelina Whalleyová expozici koncipovali jako „objevování sama sebe", od seznamování s kostrou přes souhru svalů k vývoji plodu v děloze. Mnoho pozoruhodných exponátů, trvale konzervovaných mrtvých těl, osvětluje funkci orgánů a příčiny četných onemocnění. (www. koerperwelten.at/linz)