VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé se soudí o ztracené obrazy

SUMCOLOVEC. 29letý Roman Jellbauer ze Schnaitsee v okrese Traunstein vytáhl z jezera Weit dva kapitální sumce: jeden měl 177 cm a 33 kg, druhý 175 a 27, píše PNP. Šťastný lovec je přitom členem zdejšího spolku rybářů teprve tři měsíce. Obě ryby prý kompletně zpracoval, i při své velikosti měly velmi chutné maso. Hodně zamrazil a rozdělil mezi přátele, ale stejně si při zpracování pro vlastní potřebu musel dávat záležet, aby volil různé recepty, jinak by se přejedl… Životní „double" mu bude připomínat hlava menšího z úlovků, kterou si nechal preparovat na zeď.

28.6.2014
SDÍLEJ:

Pěkný kousek!Foto: Deník/repro PNP

Zaplatí miliony?

V Linci se soudí vlastníci obrazů Egona Schieleho (na snímku je jeho autoportrét) a Gustava Klimta, zapůjčených v roce 1951 městské galerii, které později zmizely. Požadují celkem 7,188 milionu eur náhrady plus 5,53 procenta úroků od roku 2006, píší OÖN. Město předkládá výrazně nižší odhad cen americké expertky na Schieleho Jane Kallirové a nadále  zpochybňuje pravost děl, které experti nikdy neviděli. Soudce nabádá strany k vyrovnání.

Schieleho autoportrét.„Tehdejší majitelka Olga Jägerová, malířka a sběratelka žijící v Linci, zapůjčila v roce 1951 čtyři obrazy tehdejší městské Nové galerii, nyní Lentos. O tom existuje potvrzení o předání, které podepsal Walter Kasten, od roku 1947 zastupující vedoucí a později ředitel  galerie. V hlavičce dokladu je jmenován zakladatel galerie Wolfgang Gurlitt. Když dědicové chtěli potvrzení uplatnit, obrazy už nebyly k nalezení," připomíná deník. Jägerová zemřela v roce 1965 a majetek zdědil ze závěti její synovec Kurt Jäger, po něm jeho manželka a po její smrti v roce 2004 jejich synové Alfred, Johannes a Klaus Jäger. Ti pak v závěti našli i zmíněnou potvrzenku.

Právní zástupce města pochybuje o pravosti obrazů. Prohlásil, že Gurlitt, který začínal jako truhlář a odborná studia nedokončil, ani Kasten, který díla přejímal, neměli žádnou specifickou kvalifikaci k posouzení umění.  Kromě toho šlo o zápůjčku a proto obrazy nebyly tak přesně posuzovány, jako kdyby šlo o koupi.

Dědicové žalovali nejprve o jeden obraz. V roce 2011 jim Nejvyšší soud přiznal za Schieleho „Pár" 100 000 eur. Poté se začali soudit o Klimtovu kresbu ležících a akvarel Mladík, a o Schieleho Mrtvé město (to znalec Herbert Giese ocenil na 6,5 milionu eur). Soud loni v září rozhodl, že mají být odškodněni i za tato díla, a v nynějším procesu jde o stanovení ceny.

Bruno Binder, právní zástupce města, přivedl tři experty, kteří zpochybňují Gieseho odhad i pravost děl, pokračují OÖN. „Linecký trh s uměním byl v tu dobu plný padělků," říká Binder, a bývalý ředitel zemských muzeí Peter Assmann potvrzuje, že během své úřední kariéry mu byli nabízeni každým druhým rokem nějací falešní Schieleové. K projednávaným dílům by se ale vyjádřil, jen kdyby je viděl, řekl.

Mezinárodně uznávaná expertka Jane Kallirová, která přiletěla do Lince výhradně k podání posudku, musela na své slyšení čekat čtyři a půl hodiny, protože soud neměl k dispozici tlumočníka, píší OÖN. Galeristka, jejíž dědeček v roce 1938 po útěku z Rakouska vybudoval trh se Schielem v USA, se soustředila na Mrtvé město a pokládá je „z 95 procent za falzum". Cenu padělku odhadla na 500 dolarů, originálu na 800 000 dolarů. Další expert  Herbert Holzbauer se k teorii o nepravosti díla přiklonil a reálně vidí cenu všech tří obrazů mezi 199 100 eury až 1,58 milionu eur. Jednání má pokračovat 5. září.

Třicet let pásů

Od 1. července 1984 jsou v Rakousku řidiči motorových vozidel pokutováni za nepřipoutání za jízdy bezpečnostními pásy. Zapínat je bylo nařízeno už v roce 1976, ale zpočátku nedodržení této povinnosti mělo důsledky jen pro výši náhrady škody při nehodě, píše deník OÖN. Hrozba pokut vedla ke zvýšení kvóty uživatelů, která do té doby byla jen třetinová. Ještě loni se ale pořád ještě devět procent řidičů nepoutalo (předloni 11 %).  Na zadních sedačkách mělo zapnuté pásy 76 procent cestujících. „V uplynulých deseti letech zahynulo v autech 3754 lidí. Z připoutaných zemřelo na místě jedno procento, v nepřipoutaných osm procent," dodává deník.

Dalajláma na známce

Dalajláma na obálky.Nositel Nobelovy ceny míru dalajláma zanechal svou stopu i v Dolním Bavorsku – jeho návštěva v roce 2010 patří k historickým vrcholům cyklu pořadů „Lidé v Evropě". Neue Presse Post náležející pasovskému vydavatelství mu tehdy jako dárek nechala vyrobit známku s jeho portrétem – unikát, který dalajlámu očividně potěšil, píše PNP. Nyní chce vydavatelská skupina touto známkou potěšit i veřejnost východního Bavorska a dává lidem příležitost si ji koupit a podpořit tak dalajlámovo dílo. Od úterka bude dobročinnou známku prodávat Neue Presse Post. Z ceny jedno euro jde 43 centů jako výnos nadaci  "The Dalai Lama Trust". Vydáno jí bylo zatím 10 000 kusů. Mohou jí být frankovány dopisy zasílané Neue Presse Post po celém Německu – a je samozřejmě zajímavá i pro sběratele, dodává PNP.

Fotbalové volno

Zaměstnanci Audi a BMW v Ingolstadtu a Neckarsulmu budou moci v pondělí sledovat osmifinále mistrovství světa v kopané mezi Německem a Alžírskem, které začne ve 22 hodin. „U Audi skončí odpolední směna už ve 20.30 hodiny, noční začne až v 02 h," píše PNP. Také v BMW bude konec odpolední posunut z půlnoci na 20.30. „Dodávky objednaných vozidel nejsou ohroženy, výpadek produkce bude postupně dorovnán," uvedly BMW.

Běženci do stanů?

Vzhledem k nebývalému přílivu azylantů nevylučuje bavorská vláda nouzové řešení jejich přechodného ubytování ve stanech, napsala PNP s odvoláním na ministryni sociálních věcí Emilii Müllerovou. Především záchytné středisko v Mnichově je už přeplněno. Jen za čtvrtek sem dorazilo kolem 200 běženců, v pátek dopoledne dalších 150, většinou černých Afričanů a Syřanů. V bavorských kasárnách a dalších místech může být ubytováno maximálně 2200 uprchlíků.

Zabalili domácnosti do novin.„Baliči" recesisté

Posluchači techniky v Deggendorfu Pawel Dziadzia a Mario Schneller se ujali „uspořádání" studentského pokojíku svého kolegy Jonase Hubera do nové podoby. Když kamarád odjel na víkend za rodiči a nechal jim náhradní klíč od bytu, požádali v okresní redakci PNP o staré výtisky k realizaci studentského projektu a s metrovým štosem starých novin se pustili do práce – začali vybavení pokojíku, všechny předměty a nábytek, balit.

Brzy poznali, že to je spousta práce. Obzvonili tedy kolej a požádali sousedy o pomoc. Asi deset, dvanáct studentů se spontánně přidalo. Celkem na nové „dekoraci" odpracovali přes 120 hodin, píše PNP. „A pak ať prý někdo řekne, že studenti jsou líní," dodala. Vybavení místnosti zabalili do detailů – například i jednotlivé mince v pokladničce, každé jednotlivé chipsy i špinavé věci na podlaze.

Baliči nezapomněli ani na kuchyňku.Pawel a Mario instalovali v Jonasově pokojíku také webovou kameru a sledovali živý přenos příchodu svého kamaráda. Mimochodem, s otevřením dveří zazněla Sinatrova píseň  "That's life"… „Jonasovi se akce tak líbila, že ještě po několika týdnech prý bylo v novinách zabaleno 85 procent zařízení jeho pokoje," pokračuje PNP. Podle Maria si dokonce přinesl novou mycí houbu, aby nemusel tu starou rozbalovat. Video z akce studenti pověsili na YouTube pod "The Good Guys – Paper Action".

Bavoři vyhazovači

Bavorští spotřebitelé vyhodí ročně do odpadu kolem 836 000 tun potravin. Podle zemského kompetenčního centra pro výživu v Kulmbachu z toho 65 procent zbytečně, píše PNP. Jen správným skladováním produktů a lepšími stravovacími návyky by se dala ušetřit polovina. „Do odpadu vyhodí průměrný Bavor ročně 65 kilogramů potravin. Celospolkový průměr je sice dokonce 82 kilogramů, ale bavorský ministr zemědělství Helmut Brunner vidí naléhavý důvod k zásahu," uvádí list. Chce vzdělávacími programy cíleně vyvolávat vědomí ceny potravin a „ostřit" cit pro chování při nákupech zejména u mládeže a seniorů.

Tetováže v módě

Zájem o tetování znovu oživují přenosy z MS v Brazílii. „Kérky" mnohých hráčů jsou uměleckými díly s příběhy, míní OÖN. Marcelo si například nechal vytetovat obraz starého VW,  se kterým ho jeho dědeček vozil na tréninky. Neymar navštívil tattoo studio ještě krátce před šampionátem. Vyobrazením modlících se rukou s nápisem Fe (Víra či věřím)  zřejmě prosil o boží podporu. První tetováž Daniela Alvese z roku 2001 zachytila tvář jeho matky.

Sigi Scheuchl (53), šéf nejstaršího oficiálního tattoo studia v Rakousku, tetuje v Linci od roku 1985. Podle něho je toto zdobení natolik akceptováno veřejností, že se s ním nikdo nemusí skrývat. Podle studie IMAS je pro 72 Rakušanů tattoo čistě soukromou záležitostí,  do které nikomu nic není, uvádí list. I proto jsou obrazy stále větší, jak potvrzuje i Scheuchl. Kdo prý s nimi jednou začal, nemůže přestat. Scheuchl odhaduje, že přinejmenším dvě třetiny dospělých v Rakousku mají alespoň jedno malé tetování.  Je prý to ostatně patrné na každém koupališti. Průzkum IMAS je zdrženlivější – podle ní má tetování „jen" každý pátý Rakušan,  mezi 16-29letými třetina. „Měl jsem ale i 78letou klientu, která se nechala tetovat poprvé," říká Scheuchl. V Rakousku lze mládež od 16 let tetovat jen se souhlasem rodičů.

Na okraj OÖN poznamenávají, že zatím na skupinovém snímku brazilské reprezentace na  mistrovství světa v roce 1998 nemá tetováž ani jeden hráč, v roce 2002 ji mělo šest a letos je bez ní jen David Luiz. Nechat se potetovat odmítá i jiná hvězda, Portugalec Cristiano Ronaldo.

Autor: Vladimír Majer

28.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud v Táboře začal hlavní líčení v případu přepadení v Horusicích.
10

Masakr v Horusicích na svědomí nemají, to ti ostatní, co uprchli

Ilustrační foto.

Hokejisté Vajgaru si připsali dvě porážky

Pacienti chirurgie mají u lázní parkování zdarma

Třeboň – Pacienti chirurgie, ortopedie a RTG, kteří navštěvují ordinace v Lázních Aurora v Třeboni, mají nově možnost bezplatně parkovat u wellnesscentra v ulici Lázeňská.

Hry usměvavých srdcí vyvrcholily stolním tenisem

Jindřichův Hradec - V Jindřichově Hradci se dvanáctým rokem koná série s názvem „Hry usměvavých srdcí“, jejímž pořadatelem je místní klub SKOK.

Na autech se vyřádil vandal

Jindřichův Hradec - Víkendové řádění vandala odnesla dvě zaparkovaná auta.

Veterináři varují: Ptačí chřipka se může vrátit

Jižní Čechy – V jižních Čechách se epidemie dotkla jedenácti chovů. V celé republice bylo 38 ohnisek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT