Návštěva žasla především nad "Cycle Super Highways", hlavními cyklistickými „dálnicemi", kterými hvězdicově proudí do města a po městě pendleři. Na těchto tepnách mají „zelené vlny" s předností před motoristy. Dvě z plánovaných 26 už jsou v provozu. Jsou tři metry široké, speciálně vyznačené, vybavené kompresory k huštění kol atd.

Takové kolo má každá čtvrtá rodina v Kodani.Něco takového by prý rádi zavedli i v oblasti Lince. Spojení mezi Wilheringem a hlavním městem je naplánováno, kolařskými dálnicemi by dál mohly být připojeny Puchenau, Traun a Leonding, Steyregg, St. Georgen, Luftenberg a Gallneukirchen, píše deník. Každopádně i ve světle informací získaných v Kodani chce město přepracovat koncept rozvoje cyklistické dopravy z roku 2009.

Každá čtvrtá rodina v Kodani má takové „cargo-kolo" jako na snímku, se kterým se dá snadno transportovat dítě či nákup.

Vězni tvoří

Stovky olejomaleb, lodních modelů a filigránských dřevořezeb budou o tomto víkendu k vidění – a ke koupi - ve vysoce střeženém traktu věznice ve Straubingu. Sedmdesát vězňů pro tuto výstavu připravilo na tisíc exponátů. „Museli si materiál sami zakoupit, zato ale dostanou větší část výnosu z prodeje," píše pasovský deník PNP. Hodnota prací připravených pro výstavu je odhadována na 60 000 eur.  Základní technice se odsouzení učí v kurzech, na dílech pak mohou pracovat v celách. „Ve Straubingu jsou umístěni zpravidla jen muži odsouzení k dlouhému odnětí svobody nebo k detenci, mezi nimi mnoho vrahů," uvádí PNP.

Antisemitovi vzali ulici

Asi 180 občanů Mnichova si bude muset zvyknout na novou adresu, píše PNP. Ulice Paula Lagarda, pojmenovaná podle antisemity žijícího v letech 1827-1891, má být přejmenována. Rozhodl to ve čtvrtek výbor městské rady k podnětu občanů. Lagarde byl mimo jiné profesorem orientalistiky na univerzitě v Göttingenu a je pokládán za průkopníka moderního antisemitismu, uvádí list. „Je žalostné a blamující, že jsou v našem městě pořád ulice, které nesou jména štváčů a ideologicky zcela pomýlených lidí," řekla radní  Ulrike Boesserová (SPD). Nové jméno pro ulici zatím není určeno.

Magistrála v muzeu

Dopravní centrum Německého muzea otevírá v pátek výstavu o Transsibiřské magistrále spojující na trase 9300 kilometrů Moskvu s Pekingem a Vladivostokem, která vede zalesněnou tajgou, kolem Bajkalského jezera, pouště Gobi atd., popisuje PNP. Byla budována od roku 1891 v extrémně rozdílných přírodních podmínkách mimo jiné s využitím prací tamních etnik i vězňů gulagů a dodnes je jednou z nejvýznamnějších dopravních projektů na světě.  Návštěvníkům stavbu přibližuje řada originálních exponátů, mezi nimiž je třeba i šamanův oděv z rybích kůží. Výstava, která potrvá do 30. srpna 2015, přináší mnoho překvapivých zajímavostí z trasy magistrály. Vstupné je pro dospělé šest eur.

Běženci a kláštery

Jen zlomek z asi 4000 azylantů v Horních Rakousích je ubytován v církevních zařízeních, zaznamenává linecký deník OÖN. Některé nabídky, které v tomto směru charita a kněžské řády vládě učinily, byly odmítnuty jako nevhodné. „Seznam podmínek pro ubytování běženců je dlouhý: sanitární vybavení, pračky prádla, přípoj na veřejnou dopravu jsou jen některými body katalogu, který předepisuje minimální standard," uvádí list.

Přitom seznam nezahrnuje všechny normy, jak ukazuje příklad nyní prázdného kláštera Gleink ve Steyru, který dříve sloužil jako dětský domov a kde by mohlo najít ubytování až 300 uprchlíků. Klášter patří linecké diecézi, která budovu nabídla k dispozici sociálnímu referátu země jako možnost k umístění běženců. Návrh byl ale odmítnut. „V bezprostřední blízkosti kláštera je už jiné azylové zařízení. Takovou koncentraci uprchlíků nechceme," říká v listě mluvčí zemské radní pro sociální záležitosti Harald Scheiblhofer. Kromě toho je prý objekt pro 200 až 300 lidí pro azylanty moc velký: „Chceme menší struktury místo obrovských lágrů," říká Scheiblhofer.

Objevil dudy pro sousedy.Jak šly dudy do Rakous

„Na téměř 200 let dudy zmizely z rakouské hudební scény, než je v roce 1968 znovu objevil Rudolf Lughofer z Kremsmünsteru," píší OÖN.

„Tehdy dvacetiletý muzikant uviděl nástroj ve výkladní skříni při svém pobytu v Praze. Za 2000 korun ,českého kozla´ koupil a vrátil se s ním domů. Brzy se stal známým, jak na něj  hrával po hospodách," uvádí list. Dudy zaujaly i Zemské divadlo a to si je vypůjčilo pro představení. Nástroj se na scéně zlomil a skončil na půdě. „Učitel hudby Lughofer ale bez něj dlouho nezůstal a v začátku osmdesátých let propašoval několik ,kozlů´ z tehdejšího Československa přes hranice do Rakouska. V roce 1987 pak vedl první seminář hry na tento nástroj, který upadl v zapomenutí," pokračuje deník.

V uplynulých třiceti letech podle něj dudácká scéna v Rakousku dál rostla, semináře hry jsou nabízeny ve více spolkových zemích a 66letý Lughofer společně s českými dudáky sepsal dějiny tohoto nástroje do publikace „Bez hranic – návrat dud". „Kdo by chtěl dudy slyšet živě, bude mít příležitost 12. listopadu od 20 hodin v klášterním šenku v Kremsmünsteru," uzavírají OÖN.

Stávka železničářů

Strojvedoucí Německých drah (DB) opět stávkují, tentokrát po celý víkend. Veškeré vlaky dálkových i regionálních spojů se mají zastavit v sobotu ve dvě hodiny v noci, nákladní vlaky už v pátek v 15 hodin. Konec státky je naplánován na pondělní ráno ve čtyři hodiny.

Stávka zasáhne i fotbal, píše deník PNP. Byly zrušeny všechny zvláštní vlaky s fotbalovými fanoušky, také i do Mnichova, kde v sobotu hraje Bayern s Brémami. Podle DB akce odborů strojvedoucích překročila všechny meze – v sobotu a v neděli začínají nebo končí polovině německých školáků prázdniny. Dráhy nasadily nouzový plán, podle kterého některé vlaky přece vyjedou. Informace podává na svých webových stránkách http://reiseauskunft.bahn.de.