Z iniciativy tajemníka Leopoldschlagu Christiana Wöße se na setkání starostů dohodli zástupci Leopoldschlagu, Rainbachu, Sandlu a Windhaagu na společném postupu. Od 15. září do státního svátku 26. října se v každé této obci ohlédnou za týdny, které na podzim 1989 navždy změnily život při hranici. „Práce na projektu byla fascinující,“ říká Wöß. „Ačkoliv tady žijeme, často si ani sami neuvědomujeme, co se za uplynulé roky skutečně událo. Zabývání se tímto tématem nám otevřelo oči pro mnohé z toho, co se nám zdálo samozřejmé.“

Společné zahájení 15. září od 14 hodin v hostinci Pammer v Mardetschlagu odstartuje četné kulturní aktivity ve všech čtyřech místech. Společně s pamětníky a politiky z jižních Čech a z Rakouska si tu zavzpomínají na události 1989 a představí události a změny, které doba přinesla. Tak bude expozice v Zámeckém muzeu ve Freistadtu doplněna o exponáty, které poskytli občané pohraničních obcí, a výstava k tématu bude i v obecním úřadě v Leopoldschlagu. V Sandlu bude veřejnost besedovat se svědky doby a připomene si 30 let muzea zdejší věhlasné malby na sklo. 14. a 15. září bude ve Windhaagu trh uměleckých řemesel s vystavovateli z Mühlviertlu a z jižních Čech. V Green Belt Centru Windhaag budou mladí 24. října debatovat s pamětníky pádu železné opony. Slavnostním setkáním na hranici 26. října v Hörschlagu projekt vyvrcholí.

Kromě toho budou organizátoři od poloviny září nabízet v pravidelných termínech procházky příhraničím s průvodci a očekávají od nich mimo jiné, že účastníci budou moci historická data obohatit osobními prožitky. „To bude jistě jedinečný zážitek,“ míní Wöss v OÖN.

Na snímku je pracovní kruh akce - Christine Hieslová, Andreas Wahl, Irmgard Quassová, Christian Wöß, Carina Pilgerstorferová a Otto Elmecker.

V neděli zase na Javor

Schůzka jednou za rok.Zdroj: Deník/repro

Od roku 1965 se koná jednou za rok horská bohoslužba sv. Bartoloměje na nejvyšším vrcholu Bavorského lesa, na Velkém Javoru. Letos bude 18. srpna počtyřiapadesáté, píše PNP. Národopisný spolek Waldgau a Spolek Bavorského lesa k ní zvou všechny členy a přátele. „Nebude to ,event´, ale znamení víry a živoucí lidová pobožnost, k níž se účastníci dostanou pohodlně lanovkou, nebo sportovním náročnějším výstupem na vrcholové plató,“ poznamenává list.

Od 9 hodin bude jako každý rok na horské stanici lanovky vítat návštěvníky lidová kapela "Tittlinger Tanzbodnmusi". Pěkným společenským zážitkem je procesí poutníků, kteří se v 9 hodin setkají u Hofbauerova kříže na patě Javoru a s modlitbami projdou s horskou službou z Lamu přes severní svah hory k bohoslužbě. Krojované spolky, vlajkonosiči a hosté mají sraz v 10 hodin u horní stanice lanovky a v 10.15 vyrazí s prapory ke kapli, kde v 10.30 začne mše. Letos ji bude celebrovat kaplan Sebastian Scherr z fary St. Nikola v Landshutu.

2200 km Rakouskem

Christoph Strasser (36), trojnásobný solový vítěz Race Around Austria a šestinásobný vítěz přejezdu Ameriky, sjel 14. srpna v 10.36 ze startovací rampy v St. Georgenu v Attergau společně s Lukasem Kienreichem ze Štýrska k pokusu projet ve dvojici nonstop Rakousko (2200 km, 30 000 výškových metrů) za méně než 72 hodin. K tomu potřebují průměr minimálně 32 km/h, napsaly OÖN.

Dvojice se chce v sedle střídat každých dvacet minut. „Tím jezdec může šlapat naplno, aniž by se při tom příliš unavil,“ uvedl Strasser. Nevýhodou je naopak krátká doba odpočinku v doprovodném voze. Jen v noci mají být intervaly prodlouženy na jednu hodinu spánku. Tento režim klade vysoké požadavky také na doprovodná vozidla – jedno musí zůstat při jezdcích, druhé jede 10-15 kilometrů před nimi a hledá vhodné místo k dalšímu střídání.

Odpoledne 14. srpna startují další kategorie. Přihlášeno je 137 cyklistů, cíl bude v sobotu opět v St. Georgenu.

Náboženství školáky neláká

Stále méně školáků v Bavorsku chodí na náboženství, informuje PNP. Podle ministerstva školství to bylo 75 procent z 1,25 milionu žáků. To je o 11 procent méně než před deseti lety – tehdy jich chodilo do hodin 86 procent. Klesá i počet učitelů náboženství, za stejnou dobu z 20 700 na 18 700.

Přesnější čísla říkají, že ve školním roce 2008-09 bylo na všeobecných školách 843 000 katolíků, 333 00 evangelíků, 87 000 muslimů a 16 000 ortodoxních. Kolem 122 000 z celkových 1,42 milionu žáků nepatřilo k žádné náboženské společnosti. V roce 2018/2019, kdy bylo školáků o něco méně, napočítali 621 000 katolických, 258 000 evangelických, 119 000 muslimských a 36 000 ortodoxních dětí. 188 000 z celkových 1,35 milionu žáků nepatřilo k žádné víře, ale přesto 60 000 z nich na hodiny náboženství chodilo.
Vývoj koresponduje s úbytkem lidí hlásících se k církvi. Jen loni to v Bavorsku bylo více než 64 000 katolíků a 28 000 evangelíků.