VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé zachraňují psí bezdomovce v Rumunsku

SENIORKA. V útulku zvířat v Sondermoningu u Chiemgau oslaví 4. října 52. narozeniny nejstarší kůň Německa Laura. „Zapomněla zemřít," říká v deníku PNP zakladatelka útulku Sophie Putzová. Platí prý totiž, že 35 let u koní je jako 100 let u člověka. Když Laura do Chiemgau přišla, kousala na potkání – jako cirkusový kůň prý nejspíš musela zažít od lidí něco špatného. Měla poraněnou nohu a kdekdo radil ji utratit. Zkusili to s ní a dnes je miláčkem všech. Pro ni je svět v pořádku, jestliže jsou kolem ní hlavně čtyři kamarádi – oslíci, mezi nimiž se ujímá role vůdkyně stáda. Zuby už v pořádku nemá, tak dostává spíše tekutou stravu, a občas prý usne vstoje a pak upadne. To ale podle Putzové dělají i jiní koně…

3.10.2013
SDÍLEJ:

V pátek jí bude 52 letFoto: Deník/repro PNP

Pomohly by kastrace?

Pasov – Na desetitisíce se odhaduje počet toulajících se psů po rumunských městech. Poté, když byl 2. září v Bukurešti nalezen čtyřletý chlapec, kterého usmrtili údajně zdivočelí psi, se postup proti těmto „bezdomovcům"  zpřísnil. Nebyla to ostatně první oběť, která je čtyřnohým tulákům připisována. Nový zákon, jemuž přitakal i ústavní soud, umožnil masovou likvidaci pouličních psů – jejich utracení na státní náklady po dvoutýdenním pobytu v útulku. Během prvního týdne si je může vyzvednout majitel, během druhého jakýkoliv zájemce. „Pro organizace ochrany zvířat, jakou je pasovská nadace  Herberta Denka, to je šok. Nejen ke světovému dnu ochrany zvířat, který bude 4. října, ale vůbec i k přispění změny postoje k nim, pocestuje Erwin Denkmayr 8. října se svým týmem opět do Temešváru," napsal deník PNP.

Pomáhají psím bezdomovcům v Rumunsku.Denkmayr, který v rámci nadace založené v roce 2005 působí i v projektu útulku v Pockingu, vypráví o mrtvých psech na krajích cest, o zvířatech, která byla před smrtí týrána, třeba i pověšena. „To si člověk neumí představit. Nezatracujeme zemi, ale jsme šokováni, jak brutálně se v ní proti pouličním psům postupuje," říká.

Utracením psů se podle něho problém nevyřeší, na ulice přicházejí další a další. „Co může pomoci, je osvěta mezi obyvatelstvem, jak se se psy zachází, aby člověka nenapadli, a k tématu kastrace," říká v PNP. Od roku 2010 proto nadace organizuje cesty pomoci do Rumunska. Ochránci zvířat jezdí v malých týmech do tamních měst a s pomocí místních lidí nabízejí útulkům a privátním majitelům zdarma kastraci psů. Pokud by rumunská vláda upřednostnila tento postup, byl by podle Denkmayra problém vyřešen během šesti let, protože pouliční pes se vyššího věku zpravidla nedožívá.

Bavorští ochránci zvířat takto vyrážejí do Rumunska čtyřikrát až šestkrát do roka. Co to zatím přineslo, je podle Denkmayra těžké říci; vyvážet psy ve velkém do Německa by podle něho nemělo smysl. Proto inicioval petici za změnu postoje rumunské politiky, kterou mohou podepisovat lidé v zemích Evropské unie. „EU nemůže nečinně přihlížet," míní bavorský ochránce zvířat v deníku PNP.

Dojí moc mléka

Rakousko mělo v uplynulém hospodářském roce procentuálně nejvyšší nadprodukci mléka v EU. Svůj limit překročilo o 3,6 procenta. Následují Kypr 0,8, Dánsko 0,4, Polsko 0,2 a Německo 0,1 procenta – celkem o 163 700 tun. Celkově ale EU zůstalo šest procent za předepsaným maximem. 22 členských států vyrobilo méně než mohlo, třináct z nich o víc než deset procent.

Rakousko za překročení dostalo pokutu 28,7 milionu eur, Německo 7,23, Dánsko 5,14, Polsko  4,11 a Kypr  343 000 eur.

Přežil pád z 15 metrů.Padal s andělem strážným

Desetiletý terriér Poker přežil v Pasově pád z desátého patra – tedy z výšky 15 metrů - do zahrady. Život mu zřejmě zachránily keře, v nichž přistál. „S těžkými zraněními se dovlekl několik metrů k řece Ilzu, kde ho našli chodci a zajistili mu pomoc," napsal deník PNP. „Protože je pes registrován, byla vzápětí vyrozuměna jeho majitelka. Pokera ošetřil veterinář a jeho stav se zlepšuje."

Autor: Vladimír Majer

3.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zábavné odpoledne plné dýní si užily děti v Žíteči.
5

OBRAZEM: Žítečské děti si užily odpoledne s dýněmi

Z činnosti Letecké záchranné služby. Ilustrační foto

Řidič multikáry narazil do stromu, do nemocnice ho transportoval vrtulník

V pondělí můžete tančit nebo vyrazit do divadla

Jindřichohradecko - Ani v pondělí nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

OBRAZEM: Hradečtí basketbalisté neuspěli ani na čtvrtý pokus

Ústí nad Labem - Jediným týmem v Kooperativa NBL, který doposud nevyhrál, zůstává jindřichohradecká Basket Fio banka.

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení