Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé zase „popojeli" k Čechám

Linec – „Od roku 2009 rozestavěný největší silniční projekt dálniční společnosti Asfinag, stavba S10, ,zatočil´ do cílové rovinky," napsal ceník Volksblatt.

27.6.2015
SDÍLEJ:

Hosté na S10 do Čech.Foto: Deník/repro

S dokončením obchvatu Freistadtu před půl rokem byla zprovozněna severní část trasy, v prosinci má být otevřen poslední 17kilometrový úsek od Unterweitersdorfu k jižnímu okraji Freistadtu. Na postup prací se v pátek při dnu otevřených dveří přišlo podívat velké množství lidí, z nichž mnozí se nechali provézt jako první autobusy pětikilometrovým tunelem Götschka. Mezi hosty byli i ministr pro infrastrukturu Alois Stöger, zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl a generální ředitel Asfinagu Alexander Walcher (na snímku zleva sledují závěrečné asfaltování).

Také Linec má semaforové dvojičky.Párky na přechodu

V pátek dopoledne se v Mozartově křižovatce v Linci rozsvítila na semaforech přechodů pro chodce zobrazení heterosexuálních, homosexuálních a lesbických párů. Hornorakouská metropole tak následovala příkladu Vídně a vyslyšela facebookovou iniciativu k užití těchto motivů jako symbolu otevřenosti světu a tolerance. Město podmínilo instalaci privátní investicí do zařízení a během dvou dnů organizátoři získali požadovaných 1000 eur, píše deník OÖN. Symboly se tak objevují v pravý čas k sobotnímu Christopher Street Day v Linci.

Cena vepřového klesá

Cena vepřového masa, 1,28 eura za kilogram, je podle ředitele hornorakouského svazu zemědělských zpracovatelů Hanse Schlederera nejnižší za sedm let, píše deník Volksblatt. Před rokem byla ještě 1,50 eura. V poklesu se odrazilo ruské embargo a nižší ceny v Německu, řekl Schlederer. To vystavilo 2000 producentů v Horních Rakousích pod masivní tlak. Přitom byly předpoklady rozvoje dobré, poptávka celosvětově rostla, především v Asii.
Od 1. dubna platná povinnost označování nezpracovaného baleného vepřového místem původu podle Reiseckera domácí gastronomii a velkoprodejce podpořila: „Konzument ocení, když řízek v restauraci pochází z Rakouska a ne z Dánska," říká. List dodává, že v Rakousku je spotřeba vepřového masa 38 kilogramů na osobu ročně. Asi polovina tohoto zboží ve velkoobchodě pochází ze zahraničí.

Zlatý poklad z Pasova.Zlatý poklad v Pasově!

Stavební dělníci našli při demoličních pracích na soukromém pozemku v Pasově blízko kliniky zlato v hodnotě stovek tisíc eur, napsal deník PNP. Policie a město listu potvrdily, že ve středu bagrista odkryl zlaté cihly s nápisem "Schweizer Bank" a role listového zlata. Podle tiskové mluvčí radnice Karin Schmellerové má poklad cenu asi 600 000 eur. V pátek se pak na staveništi našlo další zlato. O jeho ceně mluvčí ještě neměla informaci, ale lze prý vycházet z toho, že celkově bude mít zlato hodnotu přes milion eur. Snímek prvního nálezu pořídil čtenář Heimatzeitungu, který šel náhodou kolem.

Buvoli u Malše s posilou

Buvolů u Malše přibývá.Nejprve tu byli tři buvolí dámy a jeden býček, na podzim k nim přišli čtyři kamarádi a v pátek přibyla ze Schönbrunnu další posila, kráva Elfe, kterou sem doprovodila osobně ředitelka zoologické zahrady Dagmar Schratterová," napsal linecký deník OÖN. Doplnila tak stádo, které už rok spásá trávu v evropsky chráněném území Malše u Leopoldschlagu. „Na louce svou matku okamžitě po roce poznal mladý býček Lajos a postaral se o její integraci mezi ostatní," uvádí list.
Vysvětluje, že od května do října jsou zvířata na řece, v zimě sdílejí stáj se strakatým skotem. V projektu jde o to udržet přirozenou cestou v chráněném území životní prostor vzácných druhů zvířat a rostlin. S traktorem nelze záplavové louky obhospodařovat, nenároční buvoli tu v podstatě nacházejí svůj přirozený prostor. Jejich trus přitahuje hmyz, který je zase potravou vzácným druhům. Vedoucí informačního centra "Natura 2000" Wolfgang Sollberger uvedl, že například chráněný chřástal polní tu letos zahnízdil tak brzy jako dosud nikdy. Je tomu prý tak proto, že se tu cítí dobře a jeho hnízda na zemi nejsou ohrožována zemědělskými stroji. Mokřiny a vznikající louže jsou jedinečným životním prostorem vzácných obojživelníků a plazů. Stádo má mít postupně až dvacet kusů.
OÖN dodávají, že většina chráněných luk leží na území obce Leopoldschlag, přičemž jejich privátní vlastníky za výpadek úrody odškodňuje spolek ochrany přírody.

Autor: Vladimír Majer

27.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení