VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedovi vyrostla nejkrásnější dýně

Linec – Mimořádnou dýni letos vypěstoval Gottfried Kaar (56), štábní praporčík a hobby zahradník z Lasbergu. Na zemské zahradnické výstavě vyhrála soutěž o nejkrásnější v Horních Rakousích.

3.10.2017
SDÍLEJ:

Opravdu dost pěkný kousek!Foto: Deník/repro

„Devět mužů bylo třeba, aby ji při odjezdu dopravili bez poškození ze zahrady na přívěs,“ píší OÖN. „Protože plody smějí být váženy až na výstavě, jinak prý hrozí diskvalifikace, trvalo napětí až do verdiktu rozhodčích. Kaarova tykev vážila 365,80 kilogramu. To stačilo jen na druhé místo, ale jeho ,Atlantic Giant´ získal přesvědčivě prvenství v soutěži krásy. S pěstitelem se radují i obyvatelé místního domova seniorů, protože těm bude obr zpracován na nejrůznější dýňové lahůdky,“ uzavírá list.

Pokuta za kameru

Úřední soud v Mnichově uložil 52leté řidičce peněžitý trest 150 eur za to, že předložila policii záznam videokamery umístěné v jejím autě, na němž je vidět, jak vozidlo loni v srpnu poškodil jiný řidič. Soud řekl, že bezdůvodné filmování ve veřejném prostoru poškozuje právo filmované osoby na seberozhodování. Ženě ale přiznal jako polehčující okolnost, že její automobil byl už jednou poškozen a že tedy subjektivně měla důvod kameru instalovat. Rozsudek není pravomocný. Podle PNP zohlednil soud i to, že žena vydělává jen 1500 eur čistého – za porušení zákona o ochraně dat může být peněžitý trest až 300 000 eur.

Nemají na splácení

Počet lidí v Bavorsku, kteří nemohou uhradit své závazky v dohledné době, v minulých letech stoupl, píše PNP. Loni bylo předluženo na 790 000 osob, což je ve srovnání s rokem 2015 víc o 4,6 procenta, s rokem 2012 dokonce o 7,9 procenta. Uvedlo to ministerstvo sociálních věcí na interpelaci SPD. Připomnělo zároveň, že „černá čísla“ mohou být výrazně vyšší – mnoho dlužníků se za svou situaci stydí, nebo problém „vytěsnují“. Výši průměrného dluhu ministerstvo nesdělilo.

Přes nárůst případů je v Bavorsku nejnižší kvóta dlužníků v celé SRN - 7,4 procenta občanů starších 18 let. Nejhůř jsou na tom Brémy se 14 procenty předlužených.

Lutherova stovka

V Lutherově roce 2017 vydalo Německo první zlatou stoeurovou minci. Je na ní vyobrazeno šest míst světového kulturního dědictví vztahujících se k reformátorovi: jeho rodný dům v Eislebenu, dům ve Wittenbergu, v němž žil, dům v Eislebenu, kde zemřel, dále dům Philippa Melanchthona, druhého významného reformátora. V pozadí jsou zámecký a městský kostel z Wittenbergu. „Mince váží 15,5 gramu. Vyraženo jí bylo 200 000 kusů,“ uvádí PNP.

Miláčci jako v bavlnce

Domácích zvířat chovají Rakušané méně, ale víc do nich investují, píší OÖN z průzkumu agentury Spectra mezi 1009 dotazovanými. Dnes domácí mazlíčci žijí ve 30 procentech domácností – v 18 % po jednom, ve 12 % víc. V roce 2012 byli ve 39 procentech domácností. Nezměněně nejoblíbenější jsou kočky, které má – jednu nebo víc – 16 % rodin. Před pěti lety to bylo ale 24 %. Podle výzkumníků by úbytek mohl souviset s kastrační povinností, uzákoněnou loni v dubnu. Méně, ze 16 na 13 procent, poklesl počet domácností se psy. Hlodavce, rybičky, ptáky či plazy drží vždy jen necelých pět procent lidí.

„Očividně jsou domácí zvířata ale hýčkána víc,“ uvedl linecký list. Počet čtvernožců, kteří při zvláštních příležitostech dostávají od páníčků dárky, stoupl za pět let o dvanáct procent na 41 %. Průměrné měsíční výdaje na psa nebo kočičku se za pět let zvýšily ze 63 na 82 eura. Na to, že takový rodinný přítel může být někdy i stresujícím prvkem, si letos postěžovalo 47 procent respondentů. V roce 2012 jich bylo 61 %.

Svědění slovem roku

Horní Francko zvolilo svým slovem roku pojem „Urigeln“, „kterému by ovšem sotvakdo porozuměl třeba v Horním Bavorsku,“ napsala PNP. Porota jej vysvětlila jako onen pocit, když se studené ruce a nohy zase pomalu zahřívají a při tom svědí, jako třeba po „bitvě“ sněhovými koulemi bez rukavic.

"Urigeln" je velmi staré slovo, které je dnes už sotva užíváno. „Každý zná ten pocit, ale nejspíš nikdo jej neumí trefně popsat jedním slovem,“ řekl prezident okresního sněmu Günther Denzler. Nemá žádný německý spisovný adekvát, protože je zvlášť vysoký zájem, aby slovo neupadlo v zapomnění. Vyhlášení slovem roku v Horním Francku by prý mohlo pomoci k tomu, aby se zase častěji začalo používat.
Jazykozpytci hledají původ pojmu v latinském slově „cornu“ (Horn), z něhož se vyvinulo staroněmecké slovo Hornung, užívané pro označení měsíce února, poznamenávají německé noviny. A tím jsme my Češi asi s „latinou“ v koncích – nejen pro nepodobnost Urigeln a Horn(ung). Ten únor by nám ovšem mohl sedět, protože nás zase budou zábst a pak svědit ruce…

Porotě se sešlo na tisíc návrhů, třeba moderní slovo "Schummelrädla" (pro e-kola jako „švindl“ bicykly). V prvním ročníku předloni vybrali sousedé pojem "Wischkästla" jako francký „překlad“ smartphonu a loni vyhrálo "a weng weng" (tedy trošku míň), což prý je typicky hornofrancký řečnický obrat…

Trh čarodějnic

Čekají i na nás!

Ve skanzemu Unterkagererhof v Aubergu v Horních Rakousích bude v neděli 8. října od 10 do 17 hodin posedmnácté „Trh čarodějnic“, píší OÖN. 80 tvůrců na něm nabídne výrobky uměleckých řemesel a přírodní produkty. „Protože čarodějnice byly známy i jako znalkyně bylin, v rámci této akce budou své vědění předávat dalším zájemcům. Kromě toho bude podáno mnoho zajímavostí kolem umění kouzel a čár. Kdo by chtěl pohledět do budoucnosti, může se obrátit na vykládačky karet nebo astroložky. Novinkou letos je ,čarodějný´ nápoj zdarma pro nejméně pětičlenné skupiny návštěvníků plně kostýmovaných,“ uvádí list. Svůj program budou mít i děti. Středověké a irské rytmy zahraje skupina Rhiannon.

Autor: Vladimír Majer

3.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař výjezdové skupiny ZZS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máme zájem o uchazeče se specializovanou způsobilostí v oboru urgentní medicína, popř. anesteziologie a intenzivní medicína, chirurgie, kardiologie, neurologie, traumatologie, vnitřní lékařství, všeobecné praktické lékařství. , Nabízíme , - plat dle platných právních předpisů - 13. nebo 14. platová třída (nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, příloha č. 8), , - osobní příplatek, příplatek člena výjezdové skupiny ZZS, , - režimové příplatky - za práci v sobotu, neděli a ve svátek, za noční práci, , - proplacení přesčasové práce včetně zákonných příplatků, , - 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, , - příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, dotované stravenky, , - podporu v odborném vzdělávání. , Umožňujeme a podporujeme , - přípravu na atestaci z urgentní medicíny, , - klinické dny a stáže na jiných pracovištích (popř. práci tamtéž na částečný úvazek). , Akceptujeme i jiný smluvní vztah než pracovní poměr (např. dohodu o pracovní činnosti). Zahájení pracovní činnosti dle dohody. Pro výkon této práce je nutný dobrý zdravotní stav. , Máte-li zájem o seberealizaci při náročné a vysoce zodpovědné práci v motivujícím prostředí s vysokou pracovní samostatností, rádi se s Vámi setkáme v našem týmu! , Na níže uvedenou adresu nebo email prosím zašlete: , - doprovodný (motivační) dopis a strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe, , - souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, viz. text: , "Souhlasím, aby Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zpracovávala mé osobní údaje pro účely získání zaměstnání v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle § 12 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů." , Adresa: , Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje , Personální oddělení , B. Němcové 1931/6 , 370 01 České Budějovice , , Bližší informace Vám sdělí ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý, MBA , tel. 606 737 567, e-mail slabym@zzsjck.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba jihočeského kraje - 001, Vídeňská, č.p. 508, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Marcela Kubešová, +420 725 920 653,387 762 321.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů traktorista + práce v zemědělském areálu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: min. vyučení; praxe na traktorech s výkonem nad 130 HP; praxe s lisem na balíky; ŘP skup. B, T; pracovní poměr na dobu neurčitou; pružná pracovní doba;. Pracoviště: Ing. karel plucar, 378 53 Strmilov. Informace: Luboš Kodada, +420 724 366 798.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 14 000 Kč

Tesaři tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru tesař nebo i v jiném oboru; praxe v oboru výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 12 200 Kč

Kvalifikovaní pracovníci pro těžbu dřeva pracovníci pro těžbu dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: okolí Chlumu uTřeboně;, praxe v oboru vítána; možné zaučení; dobrý zdravotní stav; znalost práce s motorovou pilou podmínkou, ŘP skup. B a T; ubytování; mzda dle výkonu; pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracovní doba 7:00-15:30 hod. - dle zakázek;. Pracoviště: Ladislav vojta, Vinohrady, č.p. 407, 378 04 Chlum u Třeboně. Informace: Ladislav Vojta, +420 731 558 685.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní plesovou sezónu v Týně nad Vltavou završili ve stylu staročeských bálů v krojích. Pozvání ke spoluúčasti přijal i místní spolek baráčníků VITORAZ.
17

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Ilustrační foto.

Předškoláci v Hradci se chystají k zápisům

OBRAZEM: Mladí módní návrháři se sešli v Třeboni

Třeboň - Tradiční soutěž Mladý módní návrhář vyvrcholila v Třeboni předáním cen.

Kdo skončí druhý v hokejovém přeboru?

Jindřichohradecko - Okresní přebor hokejistů pokračoval na jindřichohradeckém ZS Jana Marka dvěma zápasy předposledního kola.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Plavkyně Pavlíková s Gregorovou lovily v třebíčském bazénu zlaté medaile

Třebíč - Třináctičlennou závodní výpravu, která byla mezi 22 oddíly šestá nejpočetnější, měl na dětských závodech v Třebíči jindřichohradecký Plavecký klub.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT