Také pasovský deník PNP objasňuje, že Moser při středeční časovce povzbuzoval závodníka Nikiase Arndta z Kölnu slovy "Dožeň ty kameltreibery, dožeň je, pojď!" Před ním jeli Amanuel Ghebreigzabhier z Eritreje a Alžířan Azzedine Lagab. Jeho slova zachytily mikrofony a televize je živě přenášela.

V češtině je pojem Kameltreiber vykládán Jungmannovým Slownjkem česko-německým z roku 1835 jako velbloudář. Televizní stanice N-TV uvedla, že Kameltreiber je "silně ponižující označení pro lidi s předpokládaným severoafrickým, arabským nebo tureckým migračním původem". Moster, ročník 1967, podle ní užil výrazu, který byl obzvlášť v osmdesátých letech užíván pravicovými radikály v Německu při rozdělování na "my" a "ty druhé", nebo na Němce a cizince, které užitý pojem označoval za nebezpečné, kriminální, nežádoucí. Podobně dnes rasisté mluví o "Messermigrantech", běžencích s noži.

Velmi rychle po "provalení se" jeho výroků se Moster omluvil. "V zápalu boje a v celkové zátěži, kterou tu momentálně prožíváme, jsem se ,přehmátl´ ve slovníku. Je mi to nekonečně líto, mohu jen upřímně prosit o omluvu. Nechtěl jsem nikoho diskreditovat," řekl agentuře DPA.

V televizi ZDF uvedl, že to, co řekl, není jeho normální způsob řeči. "Byl jsem uprostřed závodního dění, přímo u jezdců… Sport žije emoceni, ale tato byla chybná." Sám si prý neumí vysvětlit, jak k užití tohoto pojmu přišel. Zmiňoval, že v okruhu svých známých má také přátele s kořeny v Severní Africe. Podle Sportstudio.de se prý hned po skončení závodu snažil o kontakt s oběma výrokem dotčenými, ale marně.

Azzedine Lagab k věci napsal na twitteru: "Inu, na olympiádě nejsou žádné závody velbloudů, proto dělám cyklistiku. Přinejmenším jsem tak byl v Tokiu při tom…"

Nikias Arndt na twitteru uvedl v den závodu, že je pobouřen událostmi při časovce a chce se na tomto místě důrazně distancovat od výroků sportovního ředitele. Taková slova nejsou akceptovatelná, dodal.

Jak aktéři závod dokončili? 19. Arndt 58:49,39, 33. Ghebreigzabhier 1:03:22,80, 36. Lagat 1:05:21,53.

"Koronové" dohánění

V novém školním roce mají být v Rakousku opět zavedeny hodiny doučování k vyrovnání deficitu ve vzdělávání kvůli pandémii, byť v mírnější formě, informují OÖN. Mířit mají hlavně na výuku němčiny.

V průměru mají mít třídy v prvním pololetí dvě zvláštní hodiny za týden a ministr Heinz Faßmann chce nabídnout podpůrné programy i ve druhé polovině roku. Je to podle něho nutné, protože "distance-learningem" nemohlo být dosaženo žádoucích úspěchů ve vzdělávání. Hodiny navíc mají stát 127,9 milionu eur.

Našli výherkyni 33 milionů

Devátého června padl jackpot bavorského lotta 6 ze 49, obdoby naší sportky. Činil 32 842 219,80 eura a byl druhý nejvyšší v dějinách této hry. Výherce zůstával týdny neznámý. Ukázalo se, že jím je 45letá matka nezletilé dcery z Dolního Francka. Na to, že vyhrála, přišla až při další náhodné účasti ve hře. "Při pomyšlení, že s sebou nosím bezstarostně více týdnů skoro 33 milionů v peněžence, je mi pořád ještě nevolno," řekla centrále lotta.

Na normální sázence vyplnila jen dva tipy po 1,20 eura. Jackpot trefila náhodně zvolenými čísly. Dál už prý hrát nechce: "Skoro 33 milionů je pro mého manželka, dceru a pro mne víc než dost. Ráda dám teď přednost dalším tipérům a přeji jim tolik štěstí, kolik jsem měla já."

Přetahovaná o klen

Obyvatelé místní části obce Bodenmaisu při úpatí Velkého Javoru a Stříbrné hory požádali o odstranění mohutného javoru klenu na snímku. Mají výhrady k opadávání listí, k nebezpečí ulomených větví a k riziku vývratu při bouři. Výbor pro výstavbu, životní prostředí a infrastrukturu i po místním šetření má jednomyslně strom za cennou a krásnou součást obrazu obce, píše PNP. Navrhl proto správě, aby si vyžádala vyjádření referenta okresního úřadu pro zahrady a péči o krajinu k hodnocení javoru z hlediska jeho stability, velikosti, řezu a vitality. 

Krásný předmět sporu…Krásný předmět sporu…Zdroj: Deník/PNP

Dodavatel ničil…

Také linecké OÖN zaznamenaly, že 47letý stavební podnikatel z německého Schwarzwaldu ve středu večer svévolně poničil asi třicet bytovek v komplexu novostaveb v Blumbergu. Strhl stavebním strojem více balkonů a poškodil části fasád. Po ničící orgii odjel, ale krátce poté se policii přihlásil. Ta způsobenou škodu odhadla na asi půl milionu eur. Jako důvod pachatel uvedl údajně protiprávně zadržované platby za provedenou práci. Byl obviněn za poškození cizí věci.

Dílo dodavatele a ničitele…Dílo dodavatele a ničitele…Zdroj: Deník/OÖN