Znepokojeni cizinci

Kdo tu bude bydlet?Když před třemi týdny vešlo ve známost, že dolnobavorská vláda chce pronajmout hotel Salzweger Hof v Salzwegu jako ubytovnu pro uchazeče o azyl, vzbudilo to v obci velké obavy a odpor. Herbert Pauli (67), který vlastní obchodní a bytový dům  v bezprostřední blízkosti domu, se domluvil s dalšími občany a rozhodli se pokusit nemovitost koupit. Deset lidí už k této myšlence přihlásilo, dali by prý dohromady skoro půl milionu eur, říká v deníku PNP. Místní lidé prý chtějí zřízení azylového domu zabránit, protože jinak by se prý báli koupit si nové auto ze strachu, že by  bylo poškozeno, další se bojí jít navečer vybírat z bankomatů. K tomu prý slyší, že kolem takových ubytoven se válí odpad. Tím prý trpí kvalita bydlení a nemovitosti ztrácejí cenu…

V obci Putzbrunnu řešili podobný problém – s cílem zabránit výstavbě ubytovny pro 60 azylantů chtěli vypsat referendum. Takové hlasování úřad odmítl připustit a občané to zažalovali u správního soudu v Mnichově. Ten nyní označil rozhodnutí správy za protiprávní. Verdikt ale přišel pozdě, bagry mezitím staveniště srovnaly. Petiční iniciativa proto referendum pozměnila – má být o tom, zda si občané v místě přejí ne útulek pro azylanty, ale bydlení pro seniory.

Jedí  nahonem

Rakušané loni utratili kolem 1,3 miliardy eur v oblasti tzv. systémové gastronomie, resp. rychlé kuchyně – tedy v McDonald´s, „řízkových domech" či supermarketových restauracích. Aktuálně rodiny vydávají za stravování mimo domov kolem 2170 eur. Od roku 2000 tato suma stoupla o 40 procent. Většinu tvoří jídlo a pití ve volném čase, zbytek stravování na pracovišti a ve škole.  McDonald´s má v Rakousku 184 provozů. Následují restaurace řetězce Merkur (60) a Intersparu (53).

Konec loutek

Muzeum loutek v Rothenburgu od 12. ledna 2014 skončí. Cenná sbírka více než tisíce loutek a hraček bude vydražena, řekla vedoucí muzea 79letá Katharina Engelsová. Počet návštěvníků v posledních letech silně poklesl a ona nenašla žádného nástupce, řekla. V roce 1984, kdy začínali, si přišlo expozici prohlédnout 34 000 návštěvníků, koncem devadesátých let dokonce na 90 000. Nyní jich nechodí ani 20 000 a chybějí příjmy nutné k úhradě nájmů a udržovacích nákladů. Veřejné rozpočty muzeu nepřispívají.

Chytil škrtiče

Hroznýš prý není hrozný.Ve středu v poledne chytili poblíž dětského hřiště ve Welsu 125 centimetrů dlouhého hroznýše. Už v úterý ho tu viděly děti. Alarmovaní hasiči vyrozuměli aktivistu ochrany přírody a experta na plazy  Richarda Weixlera, který škrtiče odchytil.  „Ihned se mi omotal kolem ruky, líbí se mu tělesné teplo," řekl deníku OÖN. Jedovatí nebo kousaví tihle plazi ale nejsou, ujistil a předvedl to i omotáním hroznýše kolem krku. Zřejmě ho někdo nelegálně vypustil do přírody. Středeční exemplář si vzal Weixler domů - bude tam dělat souseda k již zabydlenému kusu dlouhému 1,4 m. Doufá ale, že se právoplatný majitel ozve jemu či policii.

Našli Ötziho příbuzné

Vědci innsbrucké soudní medicíny našli analýzou DNA devatenáct dnes žijících Tyroláků, kteří jsou příbuznými slavné „mumie z ledu", Ötziho. Pomocí zjištěných skupin znaků badatelé také upřesňují historické směry putování našich předků. U mumie zjištěnou podskupinu G-L91 tým následně našel u devatenácti současníků, kteří tedy mají s Ötzim společné předky, píše deník OÖN.

Lékaři předpokládají, že tyto vlastnosti by měli mít i lidé ze švýcarského Engadinu a jihotyrolského Vinschgau. Už našli v obou zemích partnery, kteří budou pokračovat v jejich výzkumu.

Neprodávejte zámek!

Městská rada Freistadtu napsala spolkové vládě dopis, v němž ji žádá, aby ve státním majetku ponechala zámek ve Freistadtu, který chce nabídnout k prodeji (Deník informoval). Správa nemovitostí městu nabídla předkupní právo za 648 000 eur. Radní míní, že nynějším umístěním muzea a finančního úřadu je budova dostatečně vytížena. Město podpořil v tomto směru i zemský hejtman Josef Pühringer s tím, že ani Horní Rakousy nejsou schopny objekt koupit.