Ve středu večer je v Betlémě předala Güntheru Hartlovi, vedoucímu projektu hornorakouské televize ORF, která tento symbol touhy po mírovém soužití šíří po Evropě včetně České republiky. Při slavnostní ceremonii byla také starostka Betléma, profesorka místní univerzity palestinská křesťanka Vera Babounová. Rakousko reprezentoval diplomatický zástupce v palestinských autonomních územích Andrea Nasi.

Ženy trpí

Každá třetí žena v Evropské unii zažívá od patnáctého roku věku fyzické nebo sexuální násilí. „V Rakousku je to každá pátá," píše deník OÖN. „15 procent trpí nebezpečným obtěžováním, 35 procent už alespoň jednou bylo sexuálně obtěžováno."
V Horních Rakousích obětem pomáhá pět ženských domovů a dva tísňové byty (plus dalších pět přechodných). Poradenství poskytuje 28 spolků. Každý den musí policie v průměru vykazovat pro násilné delikty tři muže z bytů. Na dva týdny jim vyslovuje zákaz se vracet. Loni takto zasahovala v 962 případech. „Dva ze tří útoků páchají manželé, partneři, otcové nebo otčímové," citoval zástupce zemského hejtmana Thomas Stelzer při zahájení akce „16 dnů proti násilí na ženách".

Uvařili nejlepší amatérské pivo.Mistry v domácím pivu

Spolek Bier IG, zájmové sdružení konzumentů piva, pořádal mistrovství Rakouska v domácím a amatérském vaření piva - Beer Challenge. Vyhrála je pivní komuna „Unfug" (Neplecha) z Welsu kolem Christiana Mallingera, Georga Kirchwegera a Joachima Edera se sudovým ležákem SchMärzen (6 %), píší OÖN. „Pivo ,z Jožovy garáže", jak svým produktům říkají, prezentují při různých slavnostech. Také SchMärzen (Sud Nr. 56) je už dávno vypit – po vysvěcení oltáře ve Vogelweidu.
„Za rok vyrobí asi čtyři sudy o obsahu 70 až 140 litrů," uvádí deník. Začali s tím v roce 1999. První vlastní sud pšeničného byl podle Joachima „Jo" Edera zklamáním – prý byl, kulantně řečeno, jenom „pitný". Druhý už ale představy uspokojil.
Vaří v mobilní varně vlastnoručně zhotovené. Momentálně jim zraje UPA - „Unfug Pale Ale". Co zamýšlejí dál? „Vařit a ovládnout světové pivovarnictví," směje se Christian Mallinger.
Na snímku je vítězná sestava J. Eder, C. Mallinger, G. Mallinger, S. Riedler a W. Kerber.

Rekordně teplý rok

Rok 2015 bude podle odhadu expertů nejteplejším od začátku měření v konci 19. století, zaznamenal linecký Volksblatt ze zprávy Světové organizace pro meteorologii v Ženevě. Období 2011-15 bylo nejteplejší pětiletkou dějin. Rekordní je letos koncentrace skleníkových plynů. Celosvětově byly pozorovány extrémní jevy počasí.
Jako důvod odborníci uvádějí proměny klimatu působením lidí a nebezpečný fenomen El Nino, při němž oceány uvolňují mnoho z nahromaděného tepla.
Podle amerického úřadu pro meteorologii NOAA bylo letošních prvních deset měsíců nejteplejších v historii, o 0,86 stupně nad průměrem a o 0,12 stupně nad dosavadním rekordem z loňska. Měsíční rekordy překonalo osm z těchto deseti měsíců . NOAA vyhodnocuje počasí od roku 1880, dodává Volksblatt.

AIDS má dalších 342 sousedů

V prvních třech čtvrtletích bylo v Rakousku zjištěno 342 pozitivních nálezů HIV/AIDS, tedy víc než jeden denně, uvedl Volksblatt před Světovým dnem boje proti AIDS, který bude 1. prosince. Připomíná, že v roce 2011 bylo v Rakousku prokázáno 525 nových infekcí, rok nato 523, v dalších letech 481 a 403.

Babička si „zahřešila"

Eroticky si jednoho horkého červnového dne zašpásoval párek na přírodní plovárně u Bad Birnbachu v okrese Rottal-Inn – ona 76letá, on 50letý. Úřední soud v Eggenfeldenu dospěl k závěru, že při tom budili veřejné pohoršení, a seniorce uložil peněžitý trest 3000 eur a jejímu milenci 675 eur, napsal deník PNP.
Žena tvrdila, že se tehdy jen ohnula přes svého přítele, aby odehnala mouchu. Dvě svědkyně ale před soudem vypověděly o milostné hře v blízkosti dětského hřiště – na počínání dvojice je upozornily právě jejich ratolesti. Maminky dvojici napomenuly, ale paní je začala urážet, tak zavolaly policii.
Obviněný muž vysvětloval erotické „hry" na veřejnosti svou opilostí. Protože je nezaměstnaný, soud mu uložil nižší sankci.

Největší fešák Bavorska.Líbí se i sám sobě

Vítězství Dogukana "Dogu" Celika (27) z Deggendorfu v soutěži o nejkrásnějšího muže Bavorska jsme zaznamenali. „Kromě toho, že je hezký, je také šarmantní, a nebere se až tak vážně," konstatuje deník PNP.
Připomíná, že Celik vyrostl v Landau na Isaru, vyučil se zámečníkem a po zaměstnání také u BMW zakotvil v papírně v Plattlingu. Stal se tam hvězdou už po svém titulu Mr. Deggendorf. „Kolegové vyvěsili fotografie ze soutěže v kanceláři a všichni se radovali se mnou, i když si ze mne taky nepřetržitě utahovali," říká.
„Tajemstvím jeho krásy jsou prý hodně sportu, dobrá kadeřnice a především maminka, která jeho potenciál brzy objevila," uvádí list. „Obočí si ale neupravuje, nechodí do solaria a nepracuje na sobě ani jinak. Jen s úsměvem připouští, že když si večer vyjde, sáhne snad po kapce oleje do vlasů nebo po kartáči. A říká, že se líbí i sám sobě – trocha vsebezahleděnosti snad prý patří k věci. Mnohem důležitější pro něho ale je, jakým je člověkem…"

Dva roky převaděči

30letý rumunský ovčák, který byl letos 23. července brzy ráno dopaden v bavorském Simbachu jako řidič Mercedesu Sprinter, v němž bylo napěchováno 32 běženců četně jedenácti nezletilých, byl v Landshutu potrestán odnětím svobody na 25 měsíců. Uprchlíky z Bangladéše, Iráku, Afghanistánu a Libye vezl na osmi metrech čtverečních 540 kilometrů z Budapešti.

Přijde jich víc?

Vzhledem k částečně katastrofálnímu stavu uprchlických táborů kolem Sýrie varoval německý ministr pro rozvoj Gerd Müller před rostoucím počtem běženců do Německa v zimě. Podle něho v centrech na severu Iráku a v dalších sousedících zemích nejsou k dispozici stany vybavené proti chladu a hrozí v nich cholera. „Ministr požaduje okamžitou pomoc Evropské unie ve výši 10 miliard eur ke stabilizaci zemí sousedících se Sýrií, jinak prý dalších mnoho tisíc lidí vyrazí do Evropy, nebo přijde o život," píše PNP.

Veřejný záchodek v Norimberku.Toaletní sloupy

V Norimberku byly uvedeny do provozu první válcovité automatické veřejné toalety v Bavorsku. Jedna stojí 50 000 eur. Podle starosty Christiana Vogela mají vylepšit nabídku hygienických zařízení ve starém městě, uvedla PNP. Vnitřní vybavení je prý „vandaluvzdorné", obsahuje i zrcadlo a miniumyvadlo. Při vhození „vstupného" 50 centů se prostor během několika vteřin zahřeje na 18 stupňů. Aby toho nezneužívali bezdomovci ke spaní, nejpozději po patnácti minutách se dveře WC automaticky otevřou. Po použití toalety se zařízení automaticky očistí, vydezinfikuje a osuší. Čistění trvá čtyři minuty.

Bezdomovec z výstavy německých drah.„Neviditelní" na výstavě

Pod názvem „Neviditelní" vystavuje nadace Německých spolkových drah (DB) na norimberském hlavním nádraží 25 velkoformátových portrétů bezdomovců. Zmocněnec DB pro Bavorsko Klaus-Dieter Josel Unter řekl při vernisáži, že železnice tak chce ve veřejném prostoru zviditelnit lidi, které společnost jinak nezaznamenává. Přítomni byli také Reto Klar a Uta Keselingová, kteří loni v únoru několik týdnů sledovali dění na berlínské stanici Zoo. Při tom se jim podařilo získat důvěru některých z bezdomovců, kteří tam přebývají. „Jako fotoateliér autorům posloužila kotelna nádraží," píše PNP. Výstava je putovní.

Podvod s běženci

Poté, kdy se do domu v Traunsteinu nastěhovali běženci místo ohlašovaných několika rodin, byl prodej objektu zneplatněn kvůli hrubému podvodu na původní majitelce, napsala PNP. U soudu se totiž ukázalo, že kupci od začátku po dohodě s okresním úřadem v Traunsteinu počítali s tím, že v domě ubytují 30 azylantů. Vedle bydlící majitelku nemovitosti ale ujistili, že v objektu mají vzniknout maximálně tři byty pro klidné rodiny.