Téměř dvacet obětí, na jihu desítky podezřelých barelů. A v Táboře si ve čtvrtek mohl tvrdý alkohol koupit kdokoli, ačkoli již od středy platí vládní zákaz stánkového prodeje lihovin s větším než třicetiprocentním obsahem alkoholu.

Na stánku u zastávky MHD v Sezimově Ústí II si včera mohl dát panáka každý. „Alkohol normálně prodávám," řekla provozovatelka Eva Vondráková. „Nemám žádný papír s razítkem, který by mi prodej tvrdého alkoholu zakazoval. Lidé normálně chodí. Až takový dokument budu mít, budu ho respektovat," doplnila Vondráková s tím, že lahve má okolkované a bere je z táborského velkoobchodu.

Celníci zabavili 50 litrů

Jižní Čechy měly ve čtvrtek také první podezření na otravu metylalkoholem, pacient skončil v písecké nemocnici. Podezření se ale neprokázalo.
Množí se zároveň případy podezřelého alkoholu. První zaznamenali hygienici v jedné táborské herně, kde měli dva načaté nekolkované pětilitrové  barely  označené jako Tuzemák  a Vodka jemná. „Na barelech byla uvedena jako dodavatel společnost AB Styl Frýdek Místek," popsal Kotrba. Ve středu večer ještě našli hygienici plastový kanystr v jedné třeboňské pivnici. Kolek chyběl, barel nesl označení Tuzemák a jeho obsah se rozléval do litrových lahví.

Asi 50 litrů alkoholu zabavili za poslední dva dny jihočeští celníci. Jde o lihoviny, k nimž majitelé zatím nedodali dokumenty. „V Dražicích jsme našli i barel s alkoholem z Havířova," uvedl mluvčí celníků Vladimír Pešek.

Tržby klesly o 40 procent

Lehce zoufalí začínají být někteří stánkaři. Například Anně Kunové z budějovického Občerstvení na nádraží klesly tržby o 40 procent. „Pančovaný alkohol neberu, i když ho někdo nabízí, mám všechno kolkované. Prodej by se měl zakázat i v kamenných obchodech: nesmíme prodávat ani lahve a přitom mám fakturu z velkoobchodu. Je to sprosté," hodnotí Kunová.

Stánkaři nesmí prodávat ani míchané nápoje, například mojito, které obsahuje bílý rum. To se dotkne víkendové slavnosti Táborská setkání. „I při prodeji míchaného nápoje se rozlévá alkohol, manipuluje se ním, vystavuje se. Je to totéž, jak když někomu naliju panáka," vysvětlil Kotrba.

Do Tábora každoročně přijede kolem 20 tisíc návštěvníků.  Koktejlový stánek si chtěl na náměstí postavit Josef Svatek. Nakonec bude nabízet jen pivo a jídlo. „Samozřejmě se to projeví na tržbách, protože při slavnostech jsme vždy prodali víc koktejlů než tvrdého alkoholu. Navíc hospodu máme vždy úplně narvanou a stánek je pro nás kapacitou navíc. Musíme se víc zásobit medovinou nebo vínem," reagoval Svatek.

Ne, ne, nerozumím

O zisk se naopak nebojí vietnamští majitelé večerek v Krumlově. Zprávy o otravách metylalkoholem nesledují, hlavně kvůli jazykovým bariérám.  Při včerejší kontrole České obchodní inspekce (ČOI) to potvrdil brigádník  minimarketu v Panské ulici. Řekl, že s koncem sezony prodej alkoholu beztak klesá.

Už ve středu mu celníci předali leták se třemi podezřelými výrobky. „Já moc česky nerozumím, tak na televizi moc nekoukám. Je zima, tak lidi ani turisti tady stejně nejsou," řekl 25letý muž. Podobně mluvila Hang Thuy Dao z prodejny textilu v Kájovské ulici. Stěžovala si, že alkohol nejde na odbyt ani přes léto, natož teď.  „Ne, ne, ne, nerozumím," reagovala na další dotazy.