Této možnosti využila po absolvování vyšší technické školy Valerie Drexlerová z Hellmonsödtu a od září 2014 jedenáct měsíců pracovala v chráněné dílně pro neslyšící a nevidomé „Lebenswelt" v Schenkenfeldenu. Z toho čtyři týdny strávila v různých odborných seminářích vedených psychoterapeuty a sociálními pracovníky, ale také se učila znakovou řeč. V Schenkenfeldenu byla činná především v keramické dílně a říká, že se tam o tomto řemeslu hodně dozvěděla. „Pro mne to byl skvělý pocit vidět radost mých ,keramických´ přátel, když jsem jim něco ukázala a pak jsme společně něco nového vytvořili," popisuje. Přiznává, že to nebylo pokaždé jednoduché, ale po víkendovém volnu se prý vždycky zase těšila na kontakt s klienty.
Mladí v rakouském dobrovolném sociálním roce dostávají měsíční kapesné 225 eur čistého, jsou sociálně a zdravotně pojištěni a mají zdarma ubytování, stravování a volnou jízdenku. Nasazení jim může být uznáno i jako civilní vojenská služba.(www.fsj.at)

Nálezy z doby starého Říma.„Římský" Wels

Hornorakouský Wels byl před 2000 lety důležitým městem na severní hranici římské říše, které se jmenovalo Ovilava. Další důkaz přinesly vykopávky před opravami dvou základních škol. „Tým archeoložky a vedoucí odboru kultury Renate Miglbauerové s dobrovolnými pomocníky uvolnil 36 metrů čtverečních plochy s podlahovým topením (Jakkoliv to zní zvláštně, poprvé tento způsob otopu využívali už Římané, zprvu v lázních, později v domech bohatých měšťanů – pozn. redakce Deníku). Kromě toho našli bronzovou sošku Jupitera. Jak řekla Miglbauerová, vysoká kvalita lití nasvědčuje pravděpodobnému importu z mateřské země. Jde o první takový nález v bohatém římském muzeu ve Welsu," píše deník OÖN. Další bronzová soška, na povrchu spálená, představuje kance.
List pokračuje, že nalezeny byly i fragmenty „vojenského diplomu", a vysvětluje, že tento propouštěcí doklad dostával římský voják po nejméně dvaceti letech dobré služby. Mohl pak uzavřít legální manželství, dostal kousek půdy a peníze k další existenci. „To opět potvrzuje, že se v Ovilavě usídlovali veteráni," uvádí Miglbauerová.
Při pracích se vynořily i relikty druhé světové války. „Zbraně a přilby Američanů i Němců, a také tabulka označení ulice Hermann-Göring-Ring ležely v zásypu trychtýře po výbochu pumy," doplňuje OÖN.

Horko „na nože"

Protože se cítil rušen hlukem hrajících si dětí, vytáhl v pátek pozdě odpoledne po slovní rozepři s rodiči na plovárně v parku lázeňského Bad Ischlu 77letý host skládací nůž, píší OÖN. Chtěl si lehnout na louce zrovna poblíž pingpongového stolu, ale hluk dětí ho „vytočil". Přes pokusy o uklidnění, že rámus není tak zlý, sáhl náhle pro nůž a šel s ním proti dvěma otcům ve věku 35 a 47 let a 48leté svědkyni, která se do hlasité diskuse zamíchala. Zadržení alarmovanou policií se důchodce bránil tak zuřivě, že proti němu musel být použit pepřový sprej. Jeden ze zasahujících i agresivní senior byli lehce zraněni. Koupací den pak výtržník zakončil ve vězení, končí OÖN.
Zjevně horko také přispělo k rodinnému sporu končícímu ublížením na zdraví v sobotu v Halleinu. 34letý syn sedláka se pokoušel 73letému otci sebrat klíče od traktoru, protože s ním senior chtěl odjet, ačkoliv nemá řidičský průkaz. Tatík ho nato napadl klínem z připojení přívěsu a odlamovacím nožem. Bratr útočníka se do sporu přimíchal a napadl synovce koštětem. „Všichni tři byli zraněni a samostatně se odebrali do nemocnice," sdělila policie. Byli obviněni z výtržnictví, otec dostal zákaz vstupu do statku, uvedl linecký list.

V Linci ubylo aut!

V osmnácti okresech Horních Rakous loni znovu stoupl počet osobních automobilů s jedinou výjimkou, městem Linec, píší OÖN. Tam počet vozidel poklesl o půl procenta. „Na tisíc obyvatel tady připadá 516 osobních automobilů, což je nejnižší hustota v celé spolkové zemi. V celém Rakousku připadá na 1000 obyvatel 547 osobních aut. V Horních Rakousích je to až na Linec všude víc. V Eferdingu je na tisíc lidí dokonce 662 vozidel," informuje deník.

Michaelovi fandové už se nehádají.Jackson v milosti

Památník Michaela Jacksona na Promenádním náměstí v Mnichově bude prozatím trpěn dál, sděluje pasovská PNP. Pomník s nesčetnými fotografiemi, květinami a svíčkami zřídili fandové zpěváka v roce 2009 před noblesním hotelem Bayerischer Hof, ve kterém "King of Pop" bydlel při návštěvách Mnichova, tím, že „předělali" pomník vlámského skladatele 16. století Orlanda di Lasso.
„Ministerstvo kultury, které je v Bavorsku příslušné k ochraně památek, to trpělo, ale po konfliktech skupin fanoušků nedávno zahrozilo odklizením památníku (Deník informoval). Spory totiž ústily až k trestním stíháním za krádeže, pomluvy i ublížení na zdraví. Nyní mluvčí ministerstva uvedla, že ,Jacksonova´ likvidace už není na stole, hrozba se prý vztahovala jen k aktuálním hádkám skupin, a ty zjevně pominuly. Mluvčí policie potvrdil, že po intervenci ministerstva je kolem pomníku klid," napsala PNP.

U sousedů přejeli rysa

V noci na neděli srazilo auto na silnici B533 v okrese Freyung-Grafenau rysa, který chtěl kolem 22.30 přeběhnout z elsenthalského úbočí přes spolkovou silnici. Při kolizi byl okamžitě usmrcen. „Jeho tělo vyzvedl nájemce honitby, na autě jsou značné škody," informuje PNP.