Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů otevřeli centrum na zeleném pásu

DEVADESÁTINY. Už 65 let objíždí rakouské poutě se svou střelnicí paní Elsa Schladerová z Welsu. Letos 20. března oslavila devadesátiny! Starosta Lince Klaus Luger jí k tomu v sobotu při zahájení jarního jarmarku na Urfahru udělil v uznání za její vytrvalost čestný diplom. „Proč bych měla sedět doma? Jsem radši mezi lidmi," říká paní Elsa. Kromě Urfahru mají stálou štaci například na lidových slavnostech v Riedu a ve Welsu a na jarmarku v Kitzbühelu.

4.5.2015
SDÍLEJ:

Paní Schladerová se starostou Lince.Foto: Deník/repro

Dům, který spojuje llidi u hranice

Linec - Bývalý tzv. mühlviertelský lesní dům ve Windhaagu u Freistadtu byl v neděli slavnostně otevřen po velkolepé rekonstrukci jako "Green Belt Center". „Kde kdysi Anton Bruckner našel svou první práci jako pomocný učitel, jsou dnes na celkem tisíci metrech plochy moderně prezentovány výstavy a informace o přírodě, dějinách a budoucnosti ,zeleného pásu´ kolem někdejší železné opony," píše linecký deník OÖN. Expozice po ní zavede návštěvníky až do tundry evropského severu a k Černému moři. Doprovodné výukové programy učí třeba sbírat a vařit „divoké delikatesy", zájemci tu budou moci strávit čtyři dny a tři noci v nedotčené přírodě, atd. Provozovatelé počítají s návštěvami z celé Evropy, ale dům má také spojovat lidi z příhraničí, jak řekl starosta Windhaagu Erich Traxler. Podle Milana Nebesáře z jihočeského krajského úřadu centrum otevírá četné možnosti rozvoje našeho regionu Dunaj – Vltava, zaznamenal linecký list.
Iniciátor „zeleného pásu Evropy" Kai Frobel z Norimberka při zahájení uvedl: „Zatím co v mnoha zemích ještě diskutujeme o tom, jak by šlo o tento přírodní poklad pečovat, tady v Rakousku už jste konali. K tomu mohu jen gratulovat…" Zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl zdůraznil aspekt porozumění mezi národy, k němuž Green Belt Center přispívá. „Kde kdysi byla Evropa rozdělena na západ a východ, nyní objevujeme společně poklady přírody," řekl.

Je starostou bez občanů.Starosta bez občanů

Nezvyklé volby starosty se konaly jako každoročně v Schönstheimu v okrese Würzburg – v místě, které nemá žádné obyvatele, píše pasovský deník PNP. „Obcí" je jen 301 hektar velký les. Přesto je tu už víc než 500 let každého 2. května volen nový starosta. Kuriózní zvyk má původ ve středověku a udržuje se dodnes. Novým starostou je od soboty Reinhold Kreußer. „Z právního hlediska to nemá žádný význam, nejde o politickou obci s vlastním daňovým právem," říká starosta Röttingenu Martin Umscheid. Právo hlasovat a v zastupitelstvu Röttingenu jeho „kolega z lesa" nemá. „Má tady ale vlastní úřední skříň, od které my nemáme ani klíč," směje se. Místu však oficiálně náleží onen les. K výnosům mu Röttingen připlácí 38 eur a pár centů za to, že se spravuje sám… Schönstheim byl kdysi malou vsí se šestnácti dvory, kolem roku 1500 ji ale obyvatelé opustili. Usedlosti dnes tvoří lesní družstvo a patří 170 různým majitelům nemovitostí žijících v okolí. Ti si volí 16členné představenstvo a starostu.

Autor: Vladimír Majer

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení