Jednotlivce nelze přezkoumávat

Od roku 2013 se výše televizního a rozhlasového poplatku v Německu pro firmy vyměřuje mimo jiné podle toho, kolik má zaměstnanců, vozidel a provozoven. Podniky s mnoha filiálkami a s velkým vozovým parkem se cítí znevýhodněny. Řetězec drogerií Rossmann tak nyní musí platit 280 000 eur, zatím co kdyby všichni jeho zaměstnanci dělali na jednom místě, bylo by to jen 39 000 eur. Navíc podle firemního právníka nejsou v provozovnách žádná rádia, televizory nebo počítače s internetovou přípojkou. Rossmann si proto na normu stěžoval u Bavorského ústavního soudu – a neuspěl. Podle senátu poplatek nepoškozuje žádná základní práva a není ani skrytou daní. Podobnou stížnost odmítl v úterý také ústavní soud Porýní – Falcka.

Podle soudců faktický počet spotřebičů v provozovnách nehraje roli. Zásadní je samotná možnost využívat v těchto prostorách nabídky veřejnoprávních stanic. Moderní přijímače jejich signálu jako mobilní telefony či tablety jsou plošně rozšířeny a je téměř vyloučeno přezkoumávat jejich držení a parametry u každého jednotlivce.

Podle PNP řekl právní ředitel Bavorského rozhlasu, že z právního hlediska tak není třeba na normě nic měnit. Zvážit bude podle něho ale třeba zatížení, jakému vystavuje obce, církve a sociální zařízení. „Mají také mnoho poboček, ale nejsou tak finančně silné jako soukromé firmy," uvedl.  Tak jako tak bude koncem roku zákon vyhodnocen, což bude příležitost ještě jednou pečlivě přezkoumat jednotlivá pravidla.

Zpozdí fotbal vyučování?

Němečtí Zelení se zasazují o posunutí začátku vyučování po nočních zápasech německé reprezentace na MS v Brazílii. Pokud její utkání začnou až ve 22 hodin středoevropského času, měly by školy začínat později. „Posunutý začátek by byl užitečný nejen pro žáky, ale i pro učitele, kteří by pak nemuseli učit před zívajícími třídami," míní Thomas Gehring. Připomíná, že by šlo maximálně o tři takové dny, a to pokud se Němci dostanou až do finále. „Noční" zápas kvalifikace s Ghanou totiž připadá na sobotu, dodává PNP.

Čápů přibylo

V Bavorsku nyní žije podle zemského svazu ochrany ptactva rekordní počet čápů bílých – kolem 340 párů. Loni jich bylo 324. Od začátku záznamů před 114 lety jich v Bavorsku nikdy nebylo zjištěno víc.