Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů přibývá těžce hendikepovaných

Pasov - V posledních deseti letech stoupl počet těžce zdravotně postižených v okrese Pasov o čtrnáct procent. V roce 2003 jich tu žilo 15 079, k začátku minulého roku už 17 183. Z nich bylo mužů 9348 (54,4 procenta). „Oproti rozšířenému mínění vzniká kolem 90 procent těchto postižení onemocněním, jen u každého dvacátého je vrozené a u ještě menší části je následkem úrazu," říká Markus Neumeier z nemocniční pojišťovny IKK classic v Ingolstadtu. „Především ve stáří vzrůstá riziko těžkého postižení z chronického onemocnění, z infarktu, mrtvice, rakoviny nebo cukrovky." Demografickými proměnami a pokrokem medicíny bude podle něho počet těžce hendikepovaných nadále růst. Odhaduje se dokonce, že v roce 2050 bude mít těžké omezení každý osmý člověk v Německu.

4.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Vít Černý

Opět sčítají ptáky

Organizace ochrany ptactva BirdLife v Rakousku znovu pořádá sčítání zimního ptactva. Vyzvala přátele přírody, aby v kterýkoliv den v době do 6. ledna po dobu jedné hodiny počítali ptáky, které zahlédnou kolem domu a na zahradě. Výsledky pozorování mají zaslat na www.birdlife.at nebo poštou na adresu svazu Museumsplatz 1/10/8, 1070 Wien. Důležitá bude i informace, že žádného opeřence nezahlédli, poznamenávají OÖN. „Ukáže se, jestli sýkora koňadra nadále udrží první místo v četnosti u krmítek před vrabcem domácím, a napínavé bude také, jestli vrabec polní nevytlačí kosa černého ze třetího místa," říká ředitel BirdLife Rakousko Gerald Pfiffinger. Celkově experti letos očekávají zaznamenání výskytu kolem 155 druhů.

Petardy číhaly

V sobotu po patnácté hodině byla linecká policie alarmována ke zranění 11letého chlapce explozí pyrotechniky v obličeji, na břiše a na pravé ruce. Záchranné složky ho ošetřily a převezly na dětskou kliniku. Necelou čtvrthodinu po oznámení přišla další obdobná zpráva – opět šlo o zranění 11letého hocha na břiše a na stehně. I on musel být transportován do nemocnice. „Oba školáci sdělili, že petardy našli na zemi po silvestrovských oslavách a zapálili je…," píše linecký deník OÖN.

Ticho kolem padělků

Z riskantní nabídky Christie´s. Před několika týdny vzrušil snad celé Německo případ malíře kostelních obrazů a restaurátora Christiana Gollera (71) z Untergriesbachu, podezřelého z padělání obrazů starých mistrů (Deník informoval). Některé kopie měl prodávat pod svým jménem, ale policie šetří, zda některé neudal bez podpisu a jako pravá díla slavných autorů. Podle listu pasovského listu Am Sonntag zdejší státní zastupitelství rozšířilo podezření i o širší okruh lidí, kteří Gollerovy obrazy dodávali aukčním domům. Vyšetřování nyní čeká na výsledky znaleckých posouzení více než tří desítek zajištěných obrazů.
„Je mezi nimi také obraz Karla V.," uvádí Am Sonntag. „Renomovaný aukční dům Christie´s jej nabídl v listopadu v Amsterdamu jako dílo z okruhu Lukase Cranacha mladšího, jehož cena byla odhadnuta na 35 000 eur. Dražen ale nakonec nebyl. Jak uvedla mluvčí domu Stephanie Mansteinová, byl z nabídky stažen. Bereme velmi vážně každou pochybnost o autenticitě každého díla, řekla. Prý počkají na výsledky vyšetřování."
List dodává, že Karl V. patřil jako císař „svaté říše římské" k nejčastěji malovaným současníkům. Portrétovali ho nejen Cranach, ale také Tizian a Lambert Sutris.
Jako obviněný využil Christian Goller svého práva a nevypovídal, nechtěl nic říci ani v pátek pro Am Sonntag. Jeho žena dodala, že se k odřeknuté aukci v Amsterdamu i k jiným postupům nemůže vyjádřit – nevědí prý o těchto záležitostech nic, žijí v ústraní a nemají prý ani televizor, ani internet. „Bez ohledu na diskusi a obviňování se Goller v regionu těší velkému uznání. Mnozí, kteří vlastní ,pravého Gollera´, jeho díla vysoce obdivují," pokračuje list a uvádí příklad Hans Mitterera jun., majitele tradičního Hotelu Post v Burghausenu. Na fasádě mají od roku 1996 obraz tohoto autora a ačkoliv je tam už skoro dvacet let, žádná částečka z něj neodpadla a barvy září jako první den, jak Mitterer zdůrazňuje.
Na Gollera nedá dopustit ani další hoteliér, Jakob Waldinsperger z Erlau. V recepci visí portrét jeho otce, kterého Goller maloval v roce 1989 k sedmdesátinám. „Podařil se neuvěřitelně dobře, ukazuje ho přesně takového, jaký byl," ujišťuje Martina Waldinspergerová.

Koledníci vítáni

Velké pozdvižení zavládlo v Dolním Bavorsku po zveřejnění zprávy, že tříkráloví koledníci mají zakázán vstup do úřední budovy pasovské radnice, protože si na jejich vybírání příspěvků zaměstnanci stěžovali (Deník informoval). „Že to jde i přívětivěji, ukázali pracovníci okresního úřadu v Pasově," napsal Am Sonntag. „Sejdou se v pondělí ve 13 hodin ve foyer hejtmanství ,k přijetí koledníků´. Tříkrálové zpěváčky a všechny své zaměstnance sem pozval hejtman Franz Meyer (CSU). ,Chceme tak vyjádřit podporu akci, která míří ku pomoci hladovějícím dětem,´ řekl."

Rekordně porodů

Poprvé po patnácti letech se loni v Horních Rakousích opět narodilo více než 14 000 dětí, zaznamenal Volksblatt. Průměrným počtem 1,55 dítěte na jednu ženu je tato spolková země v čele celorakouského pořadí. K novému roku měly Horní Rakousy kolem 1.437.000 obyvatel, o 0,81 procenta víc než s koncem 2013. Průměrná očekávaná délka života v zemi je u žen 83,8 roku, u mužů 78,6 roku. „Do roku 2050 by mohla stoupnout o dalších pět, šest let," míní Michael Schöfecker ze Statistik Austria.
Na nárůstu obyvatelstva má ale podíl i přistěhovalectví – loni se tu k pobytu přihlásilo asi 10 250 lidí. Příliv ovšem není rovnoměrný po celé zemi – 194 obcí hlavně na venkově zaznamenalo pokles počtu obyvatel.

Extrabuřt Hoenessovi?

Jak jsme uvedli, bývalý prezident FC Bayern Uli Hoeness (63), odsouzený na tři a půl roku do vězení za krácení daně ve výši 28,5 milionu eur, byl po sedmi měsících výkonu trestu přeřazen do režimu, který mu umožňuje přes den docházet do pravidelného zaměstnání a do věznice se vracet jen na noc. Rozhodnutí ostře kritizují politici SPD a levice, píše deník PNP.
„Sedm měsíců za třicet milionů, to není spravedlivé, to je výsměch," řekl předseda Strany levice Bernd Riexinger. „Hoeness dostal očividně ,extrabuřt´." Každý zloděj aut v Bavorsku by byl potrestán přísněji než „milionový zloděj Hoeness", všechno to prý zapáchá „nečistým kšeftem na úkor spravedlnosti". „Teď musí být vyjasněno, jestli bavorská vláda neměla prsty ve hře," dodal. „Zvláštním zacházením má být zřejmě koupeno Hoenessovo mlčení."
Místopředseda SPD Ralf Stegner řekl, že „v zájmu politické důvěryhodnosti" nesmí dojít ani k náznaku přednostního zacházení s prominentními pachateli trestných činů. Nemůže prý posuzovat bavorskou praxi výkonu trestu, ale daňový únik převyšující daleko 25 milionů eur je těžce kriminální a škodí společnosti mnohem víc než jiné trestné činy. „Proto by měla bavorská vláda CSU odstranit pochybnosti, že s Hoenessem možná bylo zacházeno velkoryseji než s jinými pachateli, kteří sedí v Bavorsku," míní.
Právní expertka Zelených Katja Keulová naopak prohlásila, že rozhodnutí justice je v tomto případě „legitimním prostředkem resocializace".
Redakci PNP došla řada mailových reakcí čtenářů. Jeden z nich napsal: „Mimořádné, nebo lépe řečeno nezákonné, privilegium to není, byť otazníky zůstávají. Že ale Hoeness nyní bude nasazen do práce s fotbalovou mládeží, je aktuálně jistě nerozumný, morálně těžko zodpověditelný tah představenstva Bayernu. I když Hoeness daně doplatil, trest přijal a nebezpečný násilník není…"
Jak jsme uvedli, Hoeness svůj čin sám oznámil. Loni pak se ve strachu z odhalení v Bavorsku „udalo" téměř 6000 daňových plátců, zhruba o 2000 víc než v roce 2013. Státní pokladně to přineslo dodatečně přes 300 milionů eur, dodává PNP.
A jak je tomu v Česku? K zařazování odsouzených do práce náš zákon o výkonu trestu říká v § 30, že věznice vytvářejí podmínky pro zaměstnávání odsouzených buď v rámci svého provozu, vlastní výroby nebo podnikatelské činnosti anebo smluvně u jiných subjektů. Smlouva mezi věznicí a jiným subjektem stanoví podrobnější podmínky, za nichž budou odsouzení pracovat. Jiné subjekty poskytují věznicím za práci odsouzených dohodnuté plnění.

Autor: Vladimír Majer

4.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení