Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů střeží garda „svatý hrob"

Linec - Občanská garda Freistadtu v pátek odpoledne napochoduje v doprovodu bubeníka či trubačů od Linecké brány k zaujetí ozbrojené čestné stráže u „svatého hrobu" umístěného v hlavním kostele Katharinenmünster. Ve střežení se dvojice budou střídat s obřadnými přesuny ke strážnici gardy na radnici na Hlavním náměstí po půlhodinách až do 18. hodiny. V sobotu budou další směny pokračovat od 8 do 16 h. U sousedů tak dodržují tradici zaznamenanou už v 15. století.

3.4.2015
SDÍLEJ:

Velikonoční stráž - jako před 500 lety.Foto: Deník/repro

Velikonoční měření

O Velikonocích nasadí policie v Horních Rakousích ke kontrole dodržování bezpečnosti dopravního provozu 450 přístrojů na měření alkoholu v dechu a 170 laserových pistolí, řekl zástupce zemského ředitele Alois Lißl. Na dálnicích bude víc než obvykle měřen odstup vozidel. Zapojen bude také tucet hlídek v civilních autech. Loni bylo v Horních Rakousích přistiženo 4568 řidičů, kteří překročili povolenou rychlost, 63 bylo stíháno za alkohol za volantem. O papíry přišlo 38 největších hříšníků. V celém Rakousku zahynuli o svátcích čtyři lidé, stalo se 276 nehod se zraněními osob. 50 000 řidičů bylo trestáno za nedovolenou rychlost, 400 za alkohol.

Nebezpečné statky

V uplynulých dvaceti letech se počet úrazů na hornorakouských statcích snížil zhruba o dvě třetiny, ale pořád jde o místa nebezpečná – průměrně se tam denně přihodí tři nehody. „Kolem 30 procent všech smrtelných pracovních nehod se stane v zemědělství a lesnictví," říká v OÖN Josef Striegl, ředitel zemědělské sociální pojišťovny. Ta v rámci každoroční akce „Bezpečnost na statku" vysílá do provozů experty, kteří zemědělcům radí a upozorňují je na konkrétní rizika. Podle Striegla takto navštíví ročně kolem tisícovky usedlostí. Ty vzorové bez závad oceňují plaketami. Z okresů jich nejvíc získali hospodáři v Mühlviertlu. Striegl tvrdí, že na vyznamenaných statcích je riziko nehod až o 80 procent nižší než u ostatních.

Rychleji přes hranici?

„Cestování vlakem z Bavorska do Čech má být rychlejší a méně komplikované," píše deník PNP. Ministr dopravy Joachim Herrmann pro list připustil, že v minulých letech se ke zlepšení infrastruktury přeshraničního železničního provozu udělaly jen malé krůčky. „Shodujeme se, že výstavba naléhavě musí pokračovat rychleji, protože od pádu železné opony před čtvrtstoletím byla realizována jen některá malá opatření," řekl.
PNP pokračuje, že Herrmann dohodl se svým českým kolegou Danem Tokem „bavorsko-českou iniciativu k posílení vlakového provozu mezi oběma regiony". Mají být akcelerovány plány na elektrifikaci tratě z Řezna přes Schwandorf a Furth k české hranici a výstavba francko-saské magistrály, z níž odbočují spojení do Čech. Třetím klíčovým místem má být podle bavorského ministerstva obnova spojení mezi hornofranckým Selbem a Aší. „V Česku už stavební práce začaly, v Bavorsku mají navázat. Možná už v prosinci by pak mohly vyjet první vlaky, takže by po mnoha letech bylo obnoveno přímé spojení z Hofu do Chebu. Celkové náklady projektu Selb-Aš vyčíslilo ministerstvo na 20 milionů eur."

Paní Mayrhofferová (80) prodává dál.Pořád v krámku

Marianne Mayrhoferová z Bad Zellu oslavila osmdesáté narozeniny. Přesto dál každý den prodává ve svém hokynářství o 20 čtverečních metrech. „Jsem tu pořád ráda, vždycky mě těší, když někdo přijde," říká v deníku OÖN. „Správný prodavač si vždycky vezme čas pohovořit se zákazníky. Tak to dělal už můj dědeček, který tenhle obchod založil v roce 1905, a tak to dělám od roku 1965 i já. A pořád stejně ráda jako první den."
Na poznámku, že se ale klientela hodně změnila, souhlasí, že všichni mladí dnes mají auta a jezdí nakupovat všude možně, ale když prý něco zapomenou, přijdou k ní, protože prodává i v neděli. „Já tady bydlím. Krám není mým pracovištěm, ale obývákem! A vždycky jsem si hleděla kvality mého zboží. Zákazníci často říkají, jak mám dobré vuřty… Dovolenou nepotřebuji. Žiju sama, mám svůj dům, svůj krámek, nemusím nikam jezdit. Jsem radši se svými kunčafty… Tohle je můj život, práce mě drží mladou. Cenu si napíšu na papírku a kalkulačku beru jen ke kontrole. Vždycky ale souhlasí, co jsem spočetla z hlavy…"

Přidají vrtule

Ve Vorderweissenbachu chystají rozšíření větrné elektrárny Sternwind III. „Bude stát 2,5 milionu eur a má být financována s účastí občanů," píší OÖN. Připomínají, že projekt byl Sousedům přibudou větrníky.podán už v roce 2011, ale rozhodnutí dostali až v roce 2013, tarifní smlouvu až loni, a pak jim výrobce sdělil, že plánované zařízení už není, řekl ředitel provozní společnosti Andreas Reichl. Museli tedy začít znovu, ale všechno už mají připraveno a v příštím roce by měly být dokončeny další dva „větrníky" s výškou 140 metrů a průměrem vrtulí 112 m. „Ze strany veřejnosti či ochránců přírody nepřišla jediná námitka," tvrdí Reichl. Letos budou položeny základy a kabeláž. Po dokončení má větrný park ve Sternwaldu se svými devíti zařízeními dodávat 19,95 MW energie, což odpovídá spotřebě 13 000 domácností. Podobně jako u Sternwindu II byla opět občanům nabídnuta finanční spoluúčast se slibovaným pětiprocentním zúročením. Informace sternwind@sternwind.at.

Autor: Vladimír Majer

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební účast je nad očekávání vysoká, byly i fronty

Ilustrační snímek.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Jindřichův Hradec - Policisté se opět vypravili mezi děti v jindřichohradeckých školách a besedovali s nimi o nebezpečí alkoholu a drog.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se na Jindřichohradecku naposledy rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Nová Bystřice - Odpoledne plné zábavy zažily děti v Nové Bystřici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení