Statistiky vylepšilo šest nově uzdravených, kterých je nyní v regionu už 131. Ti spolu s nulovým přírůstkem nových případů snížili k pátečnímu večeru počet aktuálně pozitivních osob v Jihočeském kraji na 40.

ONLINE REPORTÁŽ ZDE

Podle Kvetoslavy Kotrbové, ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 193 nových podezřelých vzorků. "Pozitivní nebyl žádný. Jižní Čechy se tak po dvou dnech přírůstků nových pozitivních případů vrátily znovu k nulové bilanci,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 40 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno šestnáct na Prachaticku, třináct na Českobudějovicku, šest na Táborsku, dva na Strakonicku a po jednom na Českokrumlovsku, Písecku a Jindřichohradecku.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy k páteční 18. hodině i nadále udržují s 27,62 nemocnými na 100 tisíc obyvatel pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených v ČR. V kraji se již vyléčily zhruba tři čtvrtiny nakažených.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech podle krajské epidemioložky Jitky Luňáčkové dosud indikováno k vyšetření celkem 13 264 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo aktuálně 310 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v pátek zvýšil o 173 na celkových 1364.

Kvůli zájmu přeshraničních pracovníků o testování zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. "Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic. K dispozici jsou nová odběrová místa pro samoplátce v krajském městě. Ti mohou využít odběrové místo před areálem výstaviště nebo v ulici U tří lvů. V jednání je otevření dalšího odběrového místa na hraničním přechodu Strážný. V činnosti je i informační linka pro Jihočechy, kteří zajíždějí za prací do Plzeňského kraje, kde je výskyt onemocnění především na Domažlicku výrazně vyšší," uvádí Jitka Luňáčková. Na čísle 737 206 073 mohou požádat o informace a především o přednostní testování na některém z jihočeských odběrových míst.

Podle potvrzených dat krajské hygienické stanice bylo v pátek večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 103 žen a 74 mužů. Z celkových 177 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 32 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Šestnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmadvacet v kategorii od 45 do 54 let a devětadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se podle Jitky Luňáčkové od pondělí do pátku zvýšil o 41 osob na celkových 314.