"Zazálohují" unii

Linec – Protože subvence pro 120 000 rakouských zemědělců Evropská unie teprve přezkoumává, přistoupila rakouská vláda k vyplácení záloh ze svého rozpočtu. Agrarmarkt Austria v tomto týdnu rozeslal z rozhodnutí ministra Andrä Rupprechtera sedlákům 370 milionů eur. V prosinci má následovat dalších 350 milionů, píše linecký deník OÖN. „Rakouským zemědělcům se tak vede lépe než jejich kolegům v EU, kde jen Francie zvažuje podobný zálohový model," uvádí list.

Jak proti šikaně?

K pátečnímu Mezinárodnímu dnu dětských práv volá rakouská ministryně pro rodinu Sophie Karmasinová po „sociální normě", která by „nedovolovala" šikanu ve školách, píše linecký list Volksblatt. Podle aktuální studie je skoro každý druhý 13letý ve své třídě šikanován. Pomoci by měly preventivní osvětové programy, které by učitelům, rodičům a mladistvým nebezpečí objasňovaly a podporovaly odvahu k zakročení.
Podle mezinárodní studie loni uvedlo jen 45 procent chlapců, že nikoho nešikanovali. Masové rozšíření tohoto jevu podle ministryně souvisí s nástupem puberty, ale také se současným obrazem muže ve společnosti. Z děvčat podle vlastních slov nikoho nešikanovalo 60 procent dotazovaných.

Trhovkyně bojují proti plastovým obalům.Tašky proti plastu

Na zemědělském trhu ve Freistadtu začali s akcí „taxíkových tašek". Vymyslela ji stánkařka s olivovým olejem Gabi Schweigerová jako první krok k „nakupování bez plastů". „Každý zákazník, který se chystá nakupovat do plastových sáčků, si může na místě vypůjčit zdarma tašku z textilu a při příští návštěvě ji vrátit, nebo si ji nechat," píší OÖN. Organizátorky Katharina Rotschneová a Gabi Schweigerová na snímku vyzývají další dárce látkových obalů k tomuto účelu – mohou být předány přes týden v kanceláři regionu Mühlviertler Kernland, nebo v sobotu dopoledne na trhu u stánku Schweigerové.

Stan na čáře přesunou

Aby mohl být hraniční přechod Kollerschlag mezi Rakouskem a Německem znovu otevřen, bude shromažďovací stan pro 4000 lidí k čekání na transport od 5. prosince přesunut na louku vzdálenou dva kilometry směrem k Nebelbergu, tedy blíže ke Stan pro běžence u hranic přesunou.Smrčině, píší OÖN. Jak řekl zemský ředitel policie Andreas Pilsl, vzali tak vážně připomínky občanů a podnikatelů. „Bylo veřejným tajemstvím, že již pět týdnů uzavřený přechod Hanging-Wegscheid lidi v místě netěší," uvádí list. Starosta Kollerschlagu Franz Saxinger řekl, že tak byl splněn dlouhodobý požadavek obce. Místní firmy, například v oboru stavebnictví a štěrkopísků, musely v uplynulých týdnech jezdit po dalekých objížďkách.

900 000 běženců v Německu

Od začátku roku bylo podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna v Německu registrováno už více než 900 000 uprchlíků. „Kulatá" hranice byla překročena v noci na pátek. Herrmann k tomu dodal, že jsou zaznamenáni i ti běženci, kteří už stát zase opustili. V každém případě jde ale o rekord Německa. „Je zřejmé, že v příštím roce v tomto řádu nemůžeme pokračovat," uvedl. Spolková vláda vychází podle PNP stále ještě z odhadu 800 000 azylantů do konce roku. Se zpracováváním žádostí jsou ale úřady stále ve velkém skluzu.