VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedra zvýšila spotřebu vody na jihu Čech

České Budějovice - Za květen a červen zákazníci z Vodárenské soustavy jižní Čechy odebrali oproti průměrným stavům o 200 tisíc m3 vody víc.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Vodoměry.Foto: DENÍK/ilustrační foto

Podle mluvčího Jihočeského vodárenského svazu Zdeňka Zuntycha je znát, že s vedry stoupla spotřeba pitné vody. "Projevilo se zřejmě i zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Díky zásobení vodou z vodárenské soustavy ale lidé nenarážejí na žádná omezení," zdůraznil Zdeněk Zuntych. Svaz dodá za rok obcím zhruba 23 milionů m3 vody. Přímo ze soustavy svazu se odebírají asi dvě třetiny.

„Obce a města, která jsou napojena na jihočeskou vodárenskou soustavu, nemají s dodávkami vody žádný problém a úřady nemusí vyhlašovat restrikce a omezení. Potvrzuje se, že soustava je pilířem jihočeského vodárenství. Má dostatek vody a její kapacita má stále velkou rezervu,“ říká František Rytíř, provozní náměstek Jihočeského vodárenského svazu (JVS), který vodárenskou soustavu, měřící 550 km, vlastní a provozuje.

Nezateplený vodoměr v mělké šachtě.Vodárenský svaz, jehož vlastníkem jsou samy obce, všem napojeným sídlům, kde žije na 400 tisíc obyvatel, garantuje stoprocentní dodávku pitné vody. S jednotlivými obcemi má uzavřené smlouvy na zajištění dodávek pitné vody v celkovém objemu téměř 35 milionů m3 ročně. Reálná potřeba je zhruba 23 milionů m3, přičemž přímo ze soustavy se odebírá jen 15,5 milionů m3. Rezerva na zvýšení produkce je tedy obrovská, více než dvojnásobná.

V srpnu by se měly napojení na soustavu dočkat další obce - Čimelice a Rakovice na severu Písecka, kam je již nový dálkový vodárenský řad dlouhý přes 8 km položen. Stavba za 35,2 milionů korun, jejíž součástí je i nový vodojem, vyřeší dlouhodobé problémy obou obcí s pitnou vodou. Minulý týden byly zkolaudovány pomocné stavby, jako jsou elektrické přípojky a přívodní komunikace. Nyní se žádá o kolaudaci vlastního vodního díla jako celku. Dodávku vody pak může svaz zahájit do týdne po schválení stavby do užívání a proplachu sítí, včetně městského vodárenského řadu. Optimálně tedy během srpna. V Rakovicích si pak budou moci pustit „římovskou““ vodu z vodovodu po vybudování vnitřních rozvodů v obci. Na to jí Jihočeský vodárenský svaz schválil nevratný příspěvek 1 050 000 Kč na napojení.

Jihočeský vodárenský svaz vznikl v červnu 1993 a je sdružením 263 právnických osob - měst a obcí. S produkcí přes 15 milionů m3 je největším výrobcem pitné vody v kraji, kterou dodává do téměř 160 obcí a měst, kde žije více než polovina obyvatel regionu. Svaz vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy, měřící 550 km. Jejím základem je vodárenská nádrž Římov na řece Malši a Úpravna vody Plav s řadou navazujících čerpacích stanic a vodojemů.

Autor: Edwin Otta

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

V pátek můžete zajít do divadla nebo na koncert

FOTOGRAFIE, která odstartovala pátrání.

Praděd padl za války, rodina z Prachatic nezapomíná

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Krajská peněženka roste

České Budějovice – Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit se 16,6 miliardy korun, přestože počítá s příjmy 15,2 miliardy korun.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě se těžce zranil řidič

Vodňany – Nákladní automobil se ve čtvrtek před 16. hodinou čelně střetl s osobákem na obchvatu Vodňan.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT