Bernardýn se soudkem rumu u turisty pod lavinou je minulostí. Dnešní pes-záchranář může být libovolného plemene, dokonce voříšek. V Jihočeské záchranné brigádě kynologů jsou cvičeni pro využití v praxi. Na svou práci se připravují na výcvikové základně Spáleniště na Lipně poblíž Přední Výtoně. Učí se vyhledávat v sutinách pobořených domech, v nepřístupných terénech, v lavinových polích, na vodních plochách a stopovat. Se svými pány jsou připraveni pomáhat kdykoliv při záchranných pracích všeho druhu nejen v našem kraji.

Pomáhali v cizině
Po zemětřeseních spěchali pomoci živým, najít mrtvé:
- 1999 – srpen a listopad Turecko
- 1999 – září Tchaiwan
- 2001 – leden Indie
- 2003 – květen Alžírsko
- 2003 – prosinec Irán

Jihočeskou pohotovostní jednotku tvoří dvě družstva momentálně nejlépe vycvičených psů s těmi nejzkušenějšími psovody. Průměrně dvacetkrát za rok jsou její členové společně s policií, hasičským záchranným sborem, Horskou službou nasazování do vyhledávání obětí trestných činů i pátracích akcí na vodních plochách při hledání utonulých. A všichni z brigádyto podstupují jako dobrovolníci ve volném čase. Odměnou je zachráněný život. V roce 2003 vystopoval na Českokrumlovsku pes Cruis po čtyřech kilometrech mladíka, který chtěl skočit ze skály. Skvělá práce jihočeské pohotovostní jednotky byla potřebná i v zahraničí.

Začátkem února členové brigády trénovali na nesouvisle zamrzlém Lipně. Pes musel přes ledovou vodu, kry a praskající led donést záchranné lano daleko vzdálenému figurantovi ve vysekané díře.Zdroj: Jihočeská záchranná brigády kynologů

Dovednosti je nutné celoročně procvičovat. Jihočeští záchranáři se úspěšně účastní řady mezinárodních soutěží a některé na Spáleništi pořádají. Začátkem května se na Spáleništi uskuteční Intercup Humanity.

Psí seriál v Deníku
U příležitosti čínského roku Psa jsme pro vás připravili tematický 12dílný „psí“ seriál, ve kterém zabrousíme do nejrůznějších koutů psího života i duše.

Láska ke psům se většinou dědí. Dokládá to rodina Jaroslava Sedláka, který Jihočeskou záchrannou brigádu kynologů založil. Syn Daniel s boxerkou Kiss několikrát pomáhali v zahraničí po zemětřesení a také vnučka Kristýna se záchranářství věnuje od dětství. Se svou fenkou voříška Bixi už podruhé vyhrála mistrovství světa záchranných psů.

Psí psycholog Rudolf Desenský.
Nejčastější chyba? Lidé si myslí, že psovi někdo nahrál do hlavy češtinu