Program byl rozdělený do dvou fází, a to evakuace osob z lanové dráhy a záchrana osob z těžko přístupného terénu v zimních podmínkách s využitím vrtulníku. „V první fázi jsme cvičili transport z terénu. Zde je osoba transportována vleže ve speciálním podvěsovém vaku nebo vsedě v tzv. evakuačním šátku s využitím podvěsu či palubního jeřábu vrtulníku na bezpečnou plochu,“ uvedl Václav Cypro ml., jeden z leteckých záchranářů Horské služby Šumava.

Po uzavření skiareálu Lipno pak členové Horské služby cvičili záchranu osob z lanové dráhy. „Záchranu ze sedačkové lanovky lze provádět v zásadě třemi způsoby - pomocí žebříků, dále s využitím lezeckých technik a s využitím vrtulníku," popsal cvičení Václav Cypro ml. "V tom posledním případě se, zjednodušeně řečeno, záchranář slaní z vrtulníku na evakuovanou sedačku. Poté přichystá osoby k transportu a pak je s nimi odtransportován buď na podvěsovém laně nebo palubním jeřábu vrtulníku na bezpečné místo.“

Výcviku se zúčastnilo osm leteckých záchranářů Horské služby Šumava a letečtí záchranáři AČR ve vrtulníku V3A Sokol 243. letky z letiště Kbely. „Letečtí záchranáři Horské služby jsou takto pravidelně trénováni pro spolupráci s leteckou službou Policie ČR a armády a dále také se soukromými leteckými záchrannými službami. Za cvičení děkujeme nejen vojenským letcům, ale především vedení Ski areálu Lipno, které nám vyšlo maximálně vstříc,“ komentoval trénink Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava s tím, že v praxi HS využívá technik leteckých záchranářů také při živelných pohromách, kdy se na dané místo nelze dostat jinak než ze vzduchu, např. při povodních.

Michal Janďura