Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žhářský útok na muslimy u sousedů

V ČESKU ZATAŽENO. Fritz Haselbeck z Grainetu pořídil tento snímek vycházejícího slunce ve středu ve 4.30 na východním svahu Třístoličníku (1332 m) směrem do ČR. Krása, že? Foto: Deník/repro PNP

8.7.2016
SDÍLEJ:

V Čechách je hezky i pod mrakem!Foto: Deník/repro PNP

Z nepřátelství k islámu?

Poté, kdy 22. června někdo pověsil před lineckou mešitou prasečí hlavu (Deník informoval), stal se ve středu po 20. hodině terčem žhářského útoku turecký a čečenský kulturní spolek v Linci, informují OÖN. Otevřeným oknem vhodil do čečenské modlitebny asi 18letý štíhlý mladík, hořlavinu. Ta při explozi poškodila i sousedící turecký náboženský prostor. V místě se naštěstí nenacházeli žádní lidé. Více členů muslimského spolku ho pronásledovalo, ale unikl.

Murat Baser, předseda Islámské náboženské obce v Linci, je novým útokem podle OÖN šokován a hovoří o rostoucím nepřátelství k islámu v Horních Rakousích. Starosta Klaus Luger se o rozsahu škod přesvědčil ještě večer na místě a podle listu nezávisle na motivech činu násilí odsoudil, byť varoval před překotnými závěry – je třeba počkat na výsledky šetření policie. Michael Tischlinger, ředitel úřadu ochrany ústavy, řekl, že byl použit urychlovač hoření. Teoreticky je podle něho také možné, že za útokem může být spor mezi Turky a Čečenci. Spojení s případem zmíněné hlavy nebo se žhářským útokem na uprchlické centrum 2. června v Altenfeldenu odmítá.

Marně chtěl do komise

Jak jsme uvedli, přímé volby rakouského prezidenta se budou opakovat 2. října. Když ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhl vybrat členy volebních komisí „z lidu", stejně jako členy soudních senátů. Paulus Ruhaltinger (60) z Freistadtu se k této práci nabídl – už proto, že jeho město bylo v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o opakování volby z 23 května také uvedeno jako to, v němž nebylo sčítání korespondenčních hlasů korektní. „Byl ale přátelsky, ale důrazně odmítnut," píše deník OÖN a vysvětluje, že podle volebního zákona musí být členové komisí pro spolkové volby nominováni národními radami, a to na celé legislativní období. K tomu už bylo Ruhaltigera pozdě. Druhou podmínkou je, že by ho musela nominovat některá volební strana. Musel by si tedy nějakou najít… „Jeho zásadním postojem k demokracii to ale neotřáslo, protože jako volič prý k volbám půjde v každém případě," končí list.

Azylantům budou moci určit místo pobytu

Německý Bundestag přijal hlasy koalice CDU/CSU a SPD zákon, který má vést k lepší integraci uprchlíků. Migranti mají být podle něj silněji podporováni a mají mít snazší přístup k trhu práce k jazykovým kursům, na druhé straně jim ale hrozí krácení dávek, pokud by integrační opatření bez důležitých důvodů odmítali nebo v azylovém řízení nespolupracovali, uvádí PNP.

Spolkové země dostávají možnost uznaným azylantům přikázat místo pobytu. „Tím má být zabráněno vzniku ohnisek sociálních konfliktů především v okrajových sídlištích," pokračuje list. Trvalé povolení pobytu nemá být už automaticky udělováno po pěti letech v zemi, ale má záviset na znalostech němčiny. Pro uprchlíky má být vytvořeno 100 000 příležitostí obecně prospěšných prací podobných jednoeurovému zaměstnávání lidí dlouhodobě bez práce.

Nový zákon ostře kritizují levice a Zelení. Sankce a úkoly pro běžence odmítají i uprchlické a sociální svazy.

To je jedniček!

V pátek skončil školní rok 41 779 dětí v Horních Rakousích. 44 procent jej absolvovalo na výtečnou nebo velmi dobrou, ve středních technických školách zhruba třetina ze 3133 žáků. Podle prezidenta zemské školní rady Fritze Enzenhofera je poměr jedniček k pětkám 142:1, uvedly OÖN.

V národních školách „propadlo" půl procenta dětí, v základních školách 2,9 procenta. V polytechnických školách dostalo alespoň jednu nedostatečnou 7,5 % žáků, 2,8 % s nejméně dvěma pětkami nesmí k reparátům. Kamenem úrazu na obecných školách byly především počty a němčina, na základkách matematika, angličtina a němčina.

Ke konci školního roku navštěvovalo 978 škol v Horních Rakousích 190 043 dětí, o 1,2 procenta méně než loni.

Nebezpečný volný čas

Při 2387 dopravních nehodách s dětmi loni v Rakousku zahynulo jedenáct nezletilých a 2589 bylo zraněno – statisticky je tedy na silnicích zraněno každých pět hodin nějaké dítě. Dopravní klub Rakouska (VCÖ) upozornil, že kolem 80 procent dopravních nehod s dětmi se nestalo na cestě do školy nebo z ní, ale ve volném čase, uvedly OÖN. Kritické jsou zejména prázdniny – v červenci a v srpnu bylo loni při nehodách v dopravě zraněno 551 dětí, jedno zemřelo.

Podle VCÖ bylo při haváriích v letech 2006-15 zraněno v zemi 30 856 dětí, z toho 12 550 jako pasažéři v osobních autech, 7774 jako chodci a 6121 jako cyklisté. Zahynulo jich 123, z toho 59 v autech. 39 bylo přejeto či jinak smrtelně zraněno jako chodci, deset ztratilo život na kolech.

Kostel nemá sprchy

45 běženců, kteří se uchýlili do řezenského dómu a demonstrují v něm za právo pobytu a proti označení balkánských států za bezpečnou zemi původu (Deník informoval), by se měli podle přání biskupství brzy přestěhovat do jiné církevní budovy. Pobyt v dómu je možný jen na velmi omezenou dobu, protože v něm nejsou žádné sprchy a omezeny jsou i možnosti zdravotní péče, sdělují PNP.

Ztratili diamantového nebožtíka

Ve švábském poštovním distribučním centru se ztratil balíček, jehož ideální hodnota je zřejmě daleko vyšší než věcná, napsala PNP. Obsahoval totiž tzv. vzpomínkový diamant. Podle policie v Neu-Ulmu byl klenot vytvořen z ostatků nebožtíka – pozůstalí pověřilo pohřební ústav, aby 5000 eur drahý kus nechal zhotovit a poslal jim jej poštou…

Na elektřinu bylo spolehnutí

Rakouští odběratelé elektřiny byli loni kvůli neplánovaným výpadkům průměrně jen 27,18 minuty bez proudu, napsaly OÖN. Je to nejméně za posledních deset let, ve srovnání s rokem 2014 o šest minut. Neplánované i plánované přerušení dodávek například při opravách trvalo loni průměrně 42,31 minuty (předloni 49,62). Pro srovnání – v roce 2014 prý měli například Holanďané výpadky proudu průměrně po 23,2 minuty, Francouzi 50,2, Italové 94 a Češi 120,89 minuty.

Autor: Vladimír Majer

8.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení